Home Ekologia i zdrowie Prąd ze słońca zasili szpital w Zdunowie
Ekologia i zdrowieAktualnościBiznes i inwestycje

Prąd ze słońca zasili szpital w Zdunowie

157

1064 panele słoneczne stanęły na farmie fotowoltaicznej na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Zdunowie. Prąd wyprodukowany ze słońca niedługo popłynie podziemną instalacją do głównego gmachu szpitala. Inwestycja za blisko 5,5 mln zł dofinansowana jest z funduszy europejskich.

 

 

Szpital prace przy budowie elektrowni fotowoltaicznej rozpoczął w marcu tego roku. Po pół roku efekty widać gołym okiem.

 

– Obok ekologii wymierną korzyścią dla szpitala będą oszczędności, co w czasie szalejących cen jest dla nas niezwykle istotne – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ. – Z dokumentacji wynika, że średniorocznie 10 proc. potrzebnej szpitalowi w Zdunowie energii elektrycznej pochodzić będzie z fotowoltaiki. W słoneczne dni chwilowe zapotrzebowanie zostanie zaspokojone nawet w 100 proc.

 

Zadanie pod nazwą „Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 500 KWP, wolnostojącej w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie przy ul. Alfreda Sokołowskiego 11” polega na budowie instalacji fotowoltaicznej produkującej nie mniej niż 452,25 MWh energii na rok, a co za tym idzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o ponad 375 ton rocznie. Będzie to możliwe dzięki 1064 panelom słonecznym zamontowanym w 11 rzędach na działce w pobliżu północnej granicy terenu szpitala. Całkowita powierzchnia paneli słonecznych wyniesie ponad 2284 m2. To powierzchnia zbliżona do 14 boisk do siatkówki.

 

– Inwestycja jeszcze trwa, ale liczymy, że koniec robót nastąpi wraz z końcem września – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – Po zakończeniu prac będziemy potrzebować jeszcze kilku tygodni na formalne zakończenie projektu.

 

Koszt inwestycji to blisko 5,5 mln zł. W tej kwocie ok. 3,2 mln zł to fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Wykonawcą jest konsorcjum firm Ozeris i Energo-Montaż.

 

Fotowoltaika to nie jedyne proekologiczne rozwiązanie stosowane w Zdunowie. W 2014 prace rozpoczęły tam pompy ciepła. W tym samym okresie zostały zamontowane także pierwsze panele słoneczne na jednym z budynków gospodarczych.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Tuż za Szczecinem budują rondo. Ma być bezpieczniej

Rozpoczęła się rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą w kierunku Bartoszewa. Powstanie...

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...