Home Aktualności Czy ta strefa powinna działać inaczej?
AktualnościEdukacja

Czy ta strefa powinna działać inaczej?

241

Przy placówkach oświatowych nierzadko znajduje się wydzielone miejsce w Strefie Płatnego Parkowania, które co do zasady ma pomagać rodzicom w odbiorze dzieci ze szkoły, przedszkola, czy żłobka. Sęk w tym, że sama idea nie do końca się w Szczecinie sprawdza. Owszem, jest korzyść finansowa dla opiekuna, ale miejsc do parkowania przy szkołach jak nie było, tak nie ma.

 

Rodzice lub opiekunowie prawni dzieci uczęszczających do placówek szkolnych, wychowawczych, opiekuńczych oraz żłobków, zlokalizowanych w SPP w Szczecinie mają prawo do opłaty zryczałtowanej za postój w SPP w wysokości 10 zł za okres od 1 września do 31 sierpnia roku następnego.

– Warunkiem uzyskania uprawnienia do nabycia tej opłaty jest złożenie w biurze SPP przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia o uczęszczaniu dziecka do placówki zlokalizowanej w SPP – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NiOL.

Dokumentem potwierdzającym uiszczenie opłaty jest zegar parkingowy z nadrukowanym okresem ważności uprawniający do postoju do 15 minut na ulicy lub części ulicy oznaczonej odpowiednimi tablicami informacyjnymi: „placówka szkolna, wychowawcza, opiekuńcza, żłobek”. Podczas postoju zegar musi mieć ustawioną godzinę i minutę rozpoczęcia postoju. Nieustawienie na zegarze właściwej godziny i minuty rozpoczęcia postoju równoznaczne jest z nieopłaceniem postoju w SPP.

– Opłata zryczałtowana uprawnia jedynie do postoju do 15 minut na ulicy lub części ulicy w rejonie zlokalizowania placówki oznaczonej odpowiednimi tablicami informacyjnymi ”placówka szkolna, wychowawcza, opiekuńcza, żłobek”. Postój w pobliżu placówki, lecz poza miejscami oznaczonymi, wymaga wniesienia opłaty za postój z SPP – tłumaczy Wojciech Jachim.

Co do zasady, ideą takich stref powinno być wymuszenie rotacji, by rodzice odbierający dzieci z placówki oświatowej, mieli gdzie parkować. Tymczasem miejsca te zazwyczaj są zajęte, bo parkować – zgodnie z przepisami – może tu każdy i nie na 15 minut, ale nawet na cały dzień. A to oznacza, że miejsc jak nie było, tak nie ma.

– Z miejsc postojowych przy placówkach oświatowych mogą korzystać także  kierowcy „bez-zegarowi”, którzy  mają opłacony postój standardowy albo np. wykupili abonament dla mieszkańca – wyjaśnia Wojciech Jachim. – Nasi kontrolerzy sprawdzają , czy w pojeździe jest zegar, jeśli jest, to sprawdzają, czy czas nie jest przekroczony, a jeśli nie ma zegara, to czy postój pojazdu nie został opłacony w inny sposób. Innymi słowy – jeśli przed szkołą stoi pojazd bez zegara, nie musi to oznaczać, że stoi on tam w sposób nieuprawniony – dodaje.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dronem podczas The Tall Ship Races nie polatasz

Drony i inne jednostki latające nie będą mogły latać podczas The Tall...

Aktualności

Zatrzasnęła kluczyki i dziecko w aucie

O tym, jak niebezpieczne jest pozostawienie dziecka w samochodzie w upalny dzień,...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

AktualnościSport

Młodzież wyrusza na regaty The Tall Ships’ Races. Początek żeglarskiej przygody już w sobotę

Już w sobotę, 20 lipca Młodzieżowa Reprezentacja Szczecina na Regaty The Tall...