Home Biznes i inwestycje Fabryka Tesli w rozbudowie, a Musk chce zatrudniać Polaków
Biznes i inwestycje

Fabryka Tesli w rozbudowie, a Musk chce zatrudniać Polaków

135

Kontrowersyjna decyzja związana z pozwoleniem na rozbudowę fabryki Elona Muska zapadła. Radni gminy Gruenheide pod Berlinem wydali zgodę na rozszerzenie obiektu o stację towarową i obszary logistyczne. Mimo protestów na rzecz ekologii decyzja ta będzie skutkowała nowymi miejscami pracy, także dla mieszkańców Szczecina. 

Temat rozbudowy fabryki Elona Muska, Gigafactory Berlin-Brandenburg to kość niezgody pomiędzy władzami gminy Gruenheide a aktywistami ekologicznymi. Już przy otwarciu faktorii w 2022 roku działacze organizacji takich jak Disrupt Tesla cyklicznie dawali odczuć swoje niezadowolenie poprzez protesty i koczownicze obozy wokół obiektu. Jednak w czwartek 16 maja radni gminy Gruenheide podjęli decyzję o udzieleniu zgody na rozbudowę fabryki samochodów elektrycznych.

Jeszcze przed podjęciem decyzji, sytuacja eskalowała do czerwoności, a władza mierzyła się z podpaleniami i zniszczeniami fabryki Tesli. Sfrustrowani mieszkańcy, którzy nie byli przychylni decyzji o wycięciu okolicznych lasów, ruszyli na ulice, a 10 maja w strajku wzięło udział około 800 osób. Elon Musk nie ukrywał swojego zdziwienia. Na swoich social mediach dziwił się: „Dlaczego policja tak łatwo odpuszcza lewicowym demonstrantom?” Czego by jednak nie dodać rozbudowa Gigafactory Berlin-Brandenburg jest kwestią czasu.

Dla mieszkańców Pomorza Zachodniego jest to relatywnie dobra wiadomość. Zwłaszcza dla osób myślących o pracy w fabryce amerykańskiego miliardera. Określa się, że odległość pomiędzy Gigafactory i granicą polsko-niemiecką wynosi około 60 km, a odległość od Szczecina to około 160 km. Dlatego już na ten moment wielu rodaków zdecydowało się podjąć pracę w faktorii. Według portalu Gazeta.pl na 10 tys. pracowników, co czwarty jest Polakiem. Zarobki również plasują się dosyć wysoko, pensja szeregowego pracownika wynosi około 2700 euro brutto, czyli mniej więcej 12 tys. zł. Pracownicy umysłowi jak i kierownicy zespołu mogą liczyć na wynagrodzenia w wysokości od 21 do nawet 28 tys. zł. 

Nie dziwi więc fakt, że nie tak dawno (dokładnie 25 października 2023 roku) w szczecińskiej Netto Arenie na Targach Pracy znalazło się stoisko Tesli. Poszukiwano wtedy pracowników na obsadzenie różnych stanowisk. Firma szukała zarówno konserwatorów, inżynierów, programistów jak i rekruterów. Już wtedy o wizycie przedstawicieli Tesli mówił dla naszej redakcji organizator Targów Pracy, Maciej Patynowski:

– Spodziewamy się bardzo dużego zainteresowania, jesteśmy też ciekawi oferty, jaką przygotuje Gigafactory Berlin-Brandenburg dla mieszkańców Szczecina i okolic

Frekwencja na liczących 100 stanowisk targach była bardzo duża, a zainteresowanie pracą w Gigafactory odczuwalne. Głównym celem miliardera jest podwojenie produkcji samochodów i poszczególnych komponentów potrzebnych do ich wytworzenia. Docelowo z fabryki ma wyjeżdżać milion samochodów spod szyldu Tesli. Jednak przed Muskiem jeszcze długa droga. Mimo że władze Gruenheide zgodziły się na powiększenie fabryki o 47 hektarów (docelowo miało być 100 hektarów), aktywiści dalej walczą o obszar wody pitnej w regionie, umiejscowionym nieopodal faktorii.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...