Home Biznes i inwestycje Bliżej i szybciej ze Szczecina na południe Europy. Nowy odcinek S3 będzie otwarty na wakacje
Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Bliżej i szybciej ze Szczecina na południe Europy. Nowy odcinek S3 będzie otwarty na wakacje

6.5k
Foto GDDKiA Wrocław

Na ukończenie tej inwestycji kierowcy czekali bardzo długo, bo aż sześć lat! Już w lipcu nowy odcinek drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Kamiennej Góry zostanie oddany do użytku. Jest to najważniejsza inwestycja drogowa w tej części Polski. 

Na ten odcinek będzie się składać ponad 16 kilometrów dwujezdniowej arterii szybkiego ruchu, siedem wiaduktów drogowych (trzy z nich pełnią funkcję przejść dolnych dla zwierząt, a dwa umożliwiają przemieszczenie się zwierząt po powierzchni terenu), mostu-przejścia dla zwierząt, czternastu przepustów dla celów ekologicznych, czterech wiaduktów w ciągu dróg lokalnych, a przede wszystkim dwóch tuneli. Pierwszy z nich rozciąga się na długości 320 metrów, a drugi aż 2,3 kilometrów. Ten ostatni będzie najdłuższym pozamiejskim obiektem tego typu w Polsce. 

– Główne cele tej inwestycji to ułatwienie międzynarodowego transportu drogowego, skomunikowanie terenów przygranicznych, poprzez autostradę A4 i sieć dróg ekspresowych, z centralną Polską, poprawa warunków jazdy oraz zwiększenie komfortu życia i bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców – wyjaśnia dolnośląski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To będzie jedna z najładniejszych „ekspresówek” w Polsce

Jak oceniają drogowcy, nowy odcinek trasy S3 będzie jedną z najładniejszych dróg ekspresowych w Polsce. Z wielu miejsc na tej trasie kierowcy będą mogli podziwiać góry na wyciągnięcie ręki. 

– Oddanie odcinka do ruchu planowane jest w lipcu bieżącego roku – powiedziała Portalowi Samorządowemu Magdalena Szumiata z dolnośląskiego oddziału GDDKiA.

Według obecnych wyliczeń budowa wspomnianego odcinka będzie kosztować 1,78 miliarda złotych (pierwotnie cena była niższa o prawie 600 milionów). Droga ta ma ogromne znaczenie transportowe nie tylko dla Polski, ale również dla Europy. Jako część trasy E65 łączy Skandynawię z północnymi Włochami przez Świnoujście, Szczecin, Wrocław, Czechy i Austrię. 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Nowa nawierzchnia jezdni, chodniki oraz miejsca postojowe. To otoczenie przystanku SKM

Nowa nawierzchnia jezdni, chodniki oraz miejsca postojowe powstały w rejonie ulic Kolejowej...

Biznes i inwestycjeEdukacja

Na nowy rok szkolny będzie gotowe

Już w nowym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 przy ulicy...

Biznes i inwestycje

Ale jazda nad Rubinowym Stawem! Nowa zjeżdżalnia już jest dostępna

Zjeżdżalnia na skarpie to niecodzienna atrakcja dla najmłodszych, która pojawiła się w...

Biznes i inwestycje

Obwodnica ominie miasto od wschodu. Niebawem ruszy budowa

Inwestycję o długości 13,3 km wykona za 175,6 mln zł firma PORR....