Home Aktualności Owady w diecie psów i kotów nie powinny dziwić
AktualnościBiznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Owady w diecie psów i kotów nie powinny dziwić

161

Entomofagia, czyli odżywianie się owadami, to dla wielu społeczeństw wciąż ogromna bariera psychologiczna, którą trudno pokonać. Tymczasem w świecie zwierząt to codzienność: niekiedy jest to związane z potrzebami żywieniowymi, przystosowaniem do środowiska, czy strategiami przetrwania. Jedno jest pewne – owady w diecie zwierząt są cennym źródłem białka i wielu innych niezbędnych do życia składników odżywczych.

 

Owady są bogatym źródłem pożywienia, a częstość ich występowania w środowisku naturalnym sprawia, że są łatwo dostępne jako pokarm dla różnych grup zwierząt. Zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały, które są konieczne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju zwierząt. W odróżnieniu od zwierząt, spożywanie owadów wśród ludzi nie jest już tak oczywiste. Europejczycy, w przeciwieństwie do mieszkańców Azji czy Afryki, traktują owady w diecie jako abstrakcję, na tyle dużą, że wątpliwości pojawiają się nawet wówczas, gdy owadzie komponenty paszowe pojawiają się w karmach dla ich pupili, psów i kotów. 

 

– Biorąc pod uwagę środowisko naturalne, wiele zwierząt ma specjalne adaptacje anatomiczne, które umożliwiają im łapanie i spożywanie owadów – mówi dr Krzysztof Dudek, Koordynator Projektów Badawczo-Rozwojowych w spółce HiProMine. – Na przykład ptaki drapieżne, pająki, jaszczurki czy ssaki, jak mrówkojady, posiadają specjalnie dostosowane narządy, takie jak dzioby, pazury czy wydłużone języki, które ułatwiają im zdobywanie i zjedzenie owadów. Również wśród ssaków występują gatunki, a nawet całe rodziny odżywiające się owadami, co jest istotne także dla utrzymania równowagi ekologicznej. W diecie rodziny psowatych, takich jak np. popularny lis rudy, naukowcy opisali nawet kilkunastoprocentowy udział owadów w diecie na podstawie analiz ich odchodów. Na podstawie dziesiątek wykonanych badań naukowych można stwierdzić, że owady stanowią znaczący procent w diecie praktycznie wszystkich psowatych, zamieszkujących różne regiony świata i nisze ekologiczne. Pojawiające się na rynku pet food karmy na bazie insektów dla psów i kotów nie powinny zatem dziwić – dodaje.

 

Zważywszy na fakt, że szacunki mówią, iż do roku 2050 liczba ludności przekroczy 9 miliardów, ludzkość zacznie borykać się z rosnącym zapotrzebowaniem na żywność oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, nie tylko dla własnego utrzymania, ale również zwierząt hodowlanych i towarzyszących. Sytuacja ta stawia system żywnościowy pod presją. W tym kontekście białko owadów staje się idealnym rozwiązaniem dla żywienia zwierząt hodowlanych, jako komponent paszy i karm.

 

– Proces odchowu owadów jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż pozostałych zwierząt hodowlanych: emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych, wykorzystuje znacznie mniejsze ilości wody pitnej, w jego przypadku mniejsze jest również zapotrzebowanie na energię – tłumaczy Krzysztof Dudek. – Owady stanowią bogate źródło białka i tłuszczy jak i witamin oraz minerałów. Białko owadzie jest często lepiej tolerowane przez zwierzęta wrażliwe na problemy żołądkowo-jelitowe, nie wywołuje alergii. Jest najlepszym możliwym komponentem karm dla psów i kotów, o wiele lepszym niż odpady poubojowe, często wykorzystywane w produkcji karm – dodaje.

 

Owady w diecie psów i kotów są cennym źródłem m. in. wapnia, fosfroru, cynku, żelaza, selenu, miedzi, magnezu, witaminy B2, czy kwasów laurynowego oraz pantotenowego. Badania wykazały bardzo pozytywny wpływ m.in. kwasu laurynowego na układ immunologiczny, jak również jego działanie antybakteryjne. Jak wspomniano, karmy na bazie insektów zawierają także wysokowartościowe białko, o wysokim udziale aminokwasów egzogennych. Jego strawność  sięga średnio do 90%, co jest bardzo wysokim wynikiem. To, co niezwykle istotne to fakt, iż białko owadzie jest hipoalergiczne, więc mogą spożywać je zwierzęta z nietolerancją pokarmową i alergiami. Udział białka owadziego w diecie zwierząt domowych ma znamienny wpływ na ich układ odpornościowy i nerwowy. Dodatkowo wzmacnia serce i wzrok, a także zapewnia piękny i zdrowy wygląd sierści.

 

Najwięksi gracze na rynku pet food mocno inwestują w linie produkcyjne opierające się o białka z insektów, a oferta karm w tym zakresie jest coraz większa. Nierzadko właścicielom psów i kotów lekarze weterynarii zalecają korzystanie z karm z komponentami owadzimi ze względu na bogate właściwości prozdrowotne. W Polsce najbardziej znaczącym producentem komponentów paszowych z insektów jest spółka HiProMine z podpoznańskiego Robakowa. Tu chów opiera się o muchę z gatunku Hermetia Illucens.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Odnowią elewację na Alei. Za miesiąc ma być inaczej

To jedno z miejsce, które najbardziej zwraca na siebie uwagę na Alei...

Aktualności

3 miesiące aresztu za „zabór” radiowozu. To „występek chuligański”?

Areszt tymczasowy zarządziła Prokuratura Okręgowa Szczecin-Śródmieście. To po kradzieży radiowozu, której dopuścił...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Uwaga, kierowcy! Korki na Trasie Zamkowej

Ogromne korki zaskoczyły dziś mieszkańców Szczecina, którzy kierują się do centrum miasta...

W regionieBiznes i inwestycje

W sąsiednim województwie trwa budowa niezwykłego zakładu. Pracowników szukają także w Szczecinie

Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa...