Home Polityka Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Kto ze „szczecińskiego” okręgu trafi do Europarlamentu?
Polityka

Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Kto ze „szczecińskiego” okręgu trafi do Europarlamentu?

168

Piąte polskie wybory do Parlamentu Europejskiego już za nami. Wybraliśmy 53 polityków, którzy przez najbliższe pięć lat będą reprezentować Polskę w Strasburgu. 

 

Według wstępnych sondażowych wyników, przygotowanych przez pracownię Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN24, wybory wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc., co przekłada się na 21 mandatów. Na dalszych miejscach są: Prawo i Sprawiedliwość (33,9 proc., 19 mandatów), Konfederacja (11,9 proc., 6 mandatów), Trzecia Droga (8,2 proc., 4 mandaty) i Lewica (6,6 proc., 3 mandaty). 

Wynik poniżej pięcioprocentowego progu poparcia osiągnęli: Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie (0,8 proc.), Polexit (0,3 proc.) i pozostałe komitety (0,1 proc.). 

Wybieraliśmy 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych (pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, Warszawa i tzw. „obwarzanek warszawski”, pozostała część woj. mazowieckiego, łódzkie, wielkopolskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie, śląskie, dolnośląskie i opolskie oraz lubuskie i zachodniopomorskie). Mandaty są dzielone tylko wśród tych komitetów, które przekroczyły wymagany próg poparcia. 

Podział mandatów na okręgi wygląda podobnie jak w wyborach parlamentarnych – odbywa się za pomocą metody D’Hondta. Gdy jest znana liczba mandatów przypadającą każdemu komitetowi, natychmiast przechodzi się do rozdzielenia ich na okręgi za pośrednictwem metody największych reszt. Oznacza to, że w wyborach do europarlamentu nie ma określonej liczby mandatów przypadającej na jeden okręg, a znaczący wpływ ma występująca w nim frekwencja. 

Według prognoz Ipsos, „szczeciński” okręg nr 13 będą reprezentować Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska) i Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość). Smakiem musieli się obyć tacy politycy, jak Włodzimierz Cimoszewicz (Lewica), Michał Kamiński i Jarosław Rzepa (Trzecia Droga) oraz Agnieszka Kurzawa i Artur Szałabawka (Prawo i Sprawiedliwość). 

 

  

Powiązane artykuły

AktualnościPolityka

Skandalu z zatrudnianiem radnych ciąg dalszy. Kolejny to Jan Posłuszny z Koalicji Obywatelskiej

Kolejny radny i kolejne kontrowersje z łączeniem mandatu radnego i pracy w...

radni szczecina
AktualnościPolityka

Radni miejscy od Zielonych też biorą stołki. „Tłuste koty ze Szczecina”

Radni Przemysław Słowik i Andrzej Radziwinowicz nie są „gorsi” od koalicyjnych kolegów...

AktualnościPolityka

Kolejna radna z fuchą w miejskiej spółce. „To powinno być prawnie zakazane”

Szymon Osowski z Watchdog Polska ujawnia kolejne nazwisko radnej, którą łączy mandat...

AktualnościPolityka

Skandal z zatrudnieniem radnej KO. Wiktoria Rogaczewska zarabia krocie

Wiktoria Rogaczewska w wyborach samorządowych uzyskała mandat radnej. Już trzy dni później,...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com