Home Kultura Pokazanie regionalnych polskich strojów w szczecińskim ujęciu? Oni udowadniają, że to możliwe
Kultura

Pokazanie regionalnych polskich strojów w szczecińskim ujęciu? Oni udowadniają, że to możliwe

462

Niesamowita akcja Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie! Projekt prezentowania regionalnych strojów w ujęciu do szczecińskich nazw ulic odpowiadającym danemu regionowi odbił się szerokim echem nie tylko wśród lokalnej społeczności. Inicjatorką projektu jest Ewa Ott-Kamińska, a przy realizacji pracowała kilkunastoosobowa grupa studencka z Zespołu Pieśni i Tańca oraz lokalna fotografka. 

 

Od niedzielnej publikacji zdjęć echa sprawy nie milką, a sama inicjatywa zyskuje coraz większy rozgłos. Nic dziwnego, bowiem niecodziennie mamy okazję podziwiać mnogość kolorów charakteryzującą regionalne stroje, których przecież jest tak wiele. A już znalezienie takiej inicjatywy w ujęciu szczecińskim wcale do łatwych nie należało. Nic więc dziwnego, że efekty zachwyciły tak wielu.

Sam pomysł na pokazanie kulturowości Polski narodził się już jakiś czas temu, jednak ze względu na liczne obowiązki i niekorzystne warunki pogodowe jego realizację trzeba było odłożyć w czasie. Gdy tylko nadarzyła się dobra okazji wszyscy z entuzjazmem ruszyli tworzyć projekt. Jak mówi Krzysztof Kamiński, dyrektor muzyczny zespołu:

– Na początku trzeba było znaleźć ulice, które noszą nazwy różnych regionów, a zwłaszcza tych, których mamy w zespole repertuar i posiadamy stroje dla tego konkretnego rejonu. Jest jeszcze kilka miejsc, które mamy w planach w niedalekim czasie sfotografować, natomiast będziemy musieli pożyczyć stroje od zaprzyjaźnionych zespołów, aby móc dokończyć projekt. 

Drużyna objechała Szczecin w czterech samochodach, a w trakcie zdjęć wzbudziła niesłychaną radość wśród przechodniów. Szczecinianie pozytywnie przyjęli całą inicjatywę, a dodatkowo sami chętnie fotografowali się ze studentami przebranymi w regionalne stroje. 

– Publikacja odbiła się pozytywnym echem, dostaliśmy bardzo duży odzew. Nie tylko mieszkańcy Szczecina wypowiedzieli się pozytywnie. Z Polski cały czas napływają gratulacje za ten pomysł – dodaje Krzysztof Kamiński. 

Projekt niesie za sobą wiele korzyści. Zdecydowanym plusem jest sam walor edukacyjny. Po publikacji zdjęć do Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie odezwało się wielu nauczycieli, którzy chcieliby wykorzystać fotografie przedstawiające różnorodność i bogatość polskich strojów ukazanych na tle szczecińskich ulic właśnie podczas prowadzonych przez siebie lekcji. 

Dodatkowo na uznanie zasługuje również sama idea zachęcania do zgłębiania tajemnic swoich korzeni. Jak wyjaśnia Krzysztof Kamiński:

– Wiele osób, szczególnie młodych, często nie dopytuje skąd pochodzą ich rodzice i dziadkowie. Zdarza się tak, że czasem już nie ma kogo zapytać, a przecież każdy z nas skądś przybył na Pomorze Zachodnie. Warto rozmawiać ze swoimi żyjącymi przodkami i dowiadywać się takich rzeczy. 

Jak zdradza pan Krzysztof, akcja faktycznie zadziałała. Mieszkańcy Szczecina, jak i całego Pomorza Zachodniego nawiązywali kontakt, jednocześnie informując skąd sami pochodzą. 

Zdjęcia są dopiero pierwszą odsłoną projektu. Jak mówi Krzysztof Kamiński:

– Mamy parę pomysłów, jak poszerzyć tę znajomość szczecińskich ulic związanych z polską kulturą i różnymi regionami, więc tutaj na pewno powstaną kolejne zdjęcia z tym związane. 

Informacje na bieżąco publikowane są w mediach społecznościowych zespołu. Warto również dodać, że Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zaprasza wszystkich chętnych do działania.

Powiązane artykuły

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

LifestyleKultura

Nie tylko „Męskie Granie” – przed nami weekend pełen atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie

Może najbliższy weekend nie będzie tak ciepły jak poprzedni, ale jedno jest...

Kultura

Jutro seans dla całych rodzin. Kino na Leżakach i „Opowieści z Narnii”

Pełna przygód i tajemnic historia czwórki rodzeństwa, która po odnalezieniu starej szafy...

Kultura

Komisarz Zawieja i Szczecin powracają. Za chwilę premiera drugiego sezonu „Odwilży”

Ten serial zdobył już rzesze sympatyków nie tylko w Polsce, ale również...