Home Polityka W szczecińskim Nowym Browarze zgromadziło się kilkaset osób. Tak koalicja świętowała wyborczy wynik
Polityka

W szczecińskim Nowym Browarze zgromadziło się kilkaset osób. Tak koalicja świętowała wyborczy wynik

89

W sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej w niedzielny wieczór aż wrzało od emocji. W szczecińskim Nowym Browarze zgromadziło się kilkaset osób, które z niecierpliwością czekały na pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych 2023. 

 

15 października chwilę przed godziną 21:00 miliony Polaków i tysiące szczecinian siedziało przed telewizorami jak na szpilkach. Oczekiwanie na exit poll było stresujące. Kandydaci i kandydatki Koalicji Obywatelskiej na pierwsze wyniki czekali razem w szczecińskim Nowym Browarze. 

 

– W finale tej naprawdę wspaniałej kampanii były nas miliony – na ulicach, na spotkaniach i w końcu przy urnach wyborczych. Wszystkim wyborcom dziękujemy. Zrobiliście wielką rzecz – sobie, Polsce, swoim rodzinom. To jest jedna z najpiękniejszych chwil polskiej demokracji. Nie mam żadnej wątpliwości, że ten dzień przejdzie do historii Polski, jako dzień jasny. Dzień, który otwiera nową epokę – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. 

 

Według danych late poll IPSOS zrealizowanym dla największych stacji telewizyjnych zwycięzcą wciąż pozostaje Prawo i Sprawiedliwość (36,6%). Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska (31%), dalej Trzecia Droga (13,5%), Lewica (8,6%) i na końcu Konfederacja z wynikiem 6,4%. W takim scenariuszu Koalicja Obywatelska otrzyma 161 mandatów, które razem z mandatami Trzeciej Drogi (57) i Lewicy (30) dadzą większość parlamentarną. 

 

– Ja w tak ważnych wyborach jeszcze w swoim życiu nie miałem szansy startować i cieszę się, że swoją cegiełkę do tego zwycięstwa demokratycznej Polski przyłożyłem. Ten wynik, który widzicie na symulacjach – 253 mandaty – to jest tylko kilka głosów od możliwości odrzucenia weta prezydenckiego. To jest realna władza, która pozwala zmienić Trybunał Konstytucyjny, zmieniać realnie prawo, odzyskać sądy, zyskać KPO – mówił Sławomir Nitras, startujący ze szczecińskiej listy z jedynką. 

 

Z kolei wstępne wyniki ze 128 obwodów w okręgu szczecińskim rozkładają się tak:

KO – 36,66 proc.

PiS – 30,45 proc.

Trzecia Droga – 12,25 proc.

Lewica – 9,98 proc.

Konfederacja – 6,26 proc.

 

Z godziny na godzinę sytuacja jednak dynamicznie się zmienia. Na razie policzono nieco ponad 20% głosów. Wiadomo, że Polacy ruszyli do urn wyborczych tłumnie, jak nigdy dotąd. Z danych PKW na godzinę 17:00 wynika, że w Szczecinie zagłosowało 62,24 procent uprawnionych. To jeden z najlepszych wyników w kraju. 

Powiązane artykuły

Polityka

To oni powalczą o nasze głosy. Kto startuje do Parlamentu Europejskiego ze „szczecińskiego” okręgu nr 13?

Przed nami piąte polskie wybory do Parlamentu Europejskiego, a pierwsze dla pokolenia...

Polityka

Barwy kampanii postscriptum. Kurz opada

Wygrało nowe. Wygrała młodość. Wygrały ogólnopolskie szyldy, a lokalne komitety poszły w...

Polityka

Jak wypadła II tura wyborów w zachodniopomorskim? Jest wiele niespodzianek

Choć w takich miastach, jak Szczecin i Świnoujście, wybory samorządowe rozstrzygnięto już...

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...