Home Biznes i inwestycje Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”
Biznes i inwestycje

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

114

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wordowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.

 

Jeszcze niedawno o Szczecinie mówiło się w kontekście Cichej Mocy, czyli łodzi motorowej z napędem wodorowym. Małe i wydajne ogniwo do jednostki tej klasy jako pierwsi na świecie zbudowali inżynierowie ze stolicy Pomorza Zachodniego. Teraz budują największą instalację, jaka powstała w tej części kraju.

 

– Realizujemy zlecenie dla Polskiej Akademii Nauk, będzie to ogniwo wodorowe, które będzie częścią napędu bezemisyjnego dla katamaranu – zdradza Marcin Hołub, prezes spółki mPower. – Zaprojektowany i budowany przez nas system, wykorzystujący ogniwo, będzie związany zarówno z napędem jachtu, jak i energetycznym zapewnieniem funkcjonowania jego wyposażenia – dodaje.

 

Aluminiowy, modułowy katamaran o konstrukcji przystosowanej do zainstalowania w nim nowego układu napędowego, będzie pełnić funkcję badawczo-naukową, także dla szeroko pojętej branży offshore. Możliwe, że będzie też pełnił rolę edukacyjną i pokazową. Projekt niewątpliwie wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań technicznych dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu.

 

– To przedsięwzięcie posiada ogromny potencjał wdrożeniowy na silnie rozwijającym się rynku marine – tłumaczy Marcin Hołub. – W obliczu narastających problemów związanych z emisją dwutlenku węgla, regulacjami IMO, ograniczeniami emisji takimi, jak dla ruchu kołowego i zmianami klimatycznymi, inwestowanie w nowoczesne technologie staje się kluczowym elementem budowania zrównoważonej przyszłości. Jednym z najbardziej obiecujących obszarów rozwoju jest technologia napędów wodorowych, w której z powodzeniem działamy. Gwarantuje nie tylko eliminację emisji spalin, ale także zrównoważone i efektywne źródło energii – dodaje.

 

Dlaczego wodór? Napędy wodorowe są jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dla transportu, produkcji energii elektrycznej i ciepła w tym dla sektorów, w których emisja gazów cieplarnianych jest obecnie znaczącym problemem. Wodór, jako czysty nośnik energii, oferuje szereg korzyści, w tym zerowe emisje podczas użytkowania, szybkie tankowanie i szerokie zastosowanie w różnych sektorach gospodarki.

 

Ogniwo wodorowe dla katamaranu PAN ma być gotowe w listopadzie. Ogniwo będzie miało moc 30kW, zasobnik wodoru to 12 butli przemysłowych, masa wodoru: 2 kg, energia: 135 kWh, czas ciągłej pracy to 4,4 h. Wszystko to zostanie zamknięte w zabudowie kontenerowej.

Powiązane artykuły

nowe tbs-y w dąbiu nabierają kształtów
AktualnościBiznes i inwestycje

Nowe TBS-y w Dąbiu nabierają kształtów. Będą gotowe już w lipcu

Budowa II etapu osiedla mieszkaniowego STBS „Pokładowa – Fregaty” w okolicach jeziora...

AktualnościBiznes i inwestycje

Mnóstwo energii dla schroniska

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie jest zasilane prądem z własnej instalacji...

AktualnościBiznes i inwestycje

Szczecin ma supernowoczesną i ekologiczną myjnię dla pociągów. Podobne ma zaledwie kilka miast w Polsce

Ekologiczna, nowoczesna i energooszczędna – myjnia dla pociągów będzie pracować cały rok....

AktualnościBiznes i inwestycje

Co dalej z dawną siedzibą Telekomunikacji Polskiej przy al. Wyzwolenia?

Co dalej z dawną siedzibą Telekomunikacji Polskiej przy al. Wyzwolenia?