Home Biznes i inwestycje Trzęsienie ziemi na rynku pracy! Kolejna firma od dziś zwalnia grupowo. To już druga w ostatnim czasie!
Biznes i inwestycje

Trzęsienie ziemi na rynku pracy! Kolejna firma od dziś zwalnia grupowo. To już druga w ostatnim czasie!

2.2k
Foto: źródło Eltwin Polska Sp z o o.

Wcześniej Backer OBR, teraz Eltwin Polska Sp z o o. To prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku pracy na Pomorzu Zachodnim. To już druga firma w ostatnich tygodniach, która rozpoczęła procedurę zwolnień grupowych. Tym razem pracę straci 71 osób, to znacząca część załogi stargardzkiej spółki.

 

Czy sytuacja na rynku pracy pogarsza się? Niedawno do zwolnień grupowych doszło w spółce Backer OBR, który pożegnał się z częścią pracowników w stargardzkim zakładzie.

Jak się okazuje, problemy producenta grzałek przekładają się na inną stargardzką firmę, Eltwin Polska Sp z o o. tu dziś rozpoczęła się procedura zwolnień grupowych, jednorazowo prace straci 71 osób, co stanowi znaczną część załogi. Zarówno Eltwin, jak i Backer OBR są częścią koncerny Grupy NIBE. Dziś przedstawiciele spółki opublikowali oświadczenie w tej sprawie:

W dniu 25 marca 2024 roku rozpoczynamy procedurę zwolnień grupowych, którą planujemy zakończyć w dniu 26 marca 2024 roku. To bardzo trudne dni w historii naszej spółki. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy ciągły spadek zamówień oraz ogólne spowolnienie działań operacyjnych. Nasi klienci to głównie wytwórcy pomp ciepła. W chwili obecnej branża ta przechodzi duże spowolnienie, z uwagi na wiele czynników, tj. wysokie ceny prądu, czy też ogólna sytuacja na rynku budowlanym i  rynku OZE.

Z szacunku dla naszych obecnych pracowników, zarząd spółki podjął decyzję o przeprowadzeniu jednorazowego zwolnienia grupowego w ilości 71 osób, z zachowaniem wszystkich elementów wymaganych przepisami prawa. Każdemu pracownikowi w ramach zwolnienia grupowego zostanie wypłacona odprawa  pieniężna, adekwatna do stażu pracy w naszej firmie. Dodatkowo pracownicy w ramach procedury zostali zwolnieni ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Dobór pracowników objętych procedurą odbywa się przy uwzględnieniu kryterium w postaci stażu pracy oraz doświadczenia w procesie. Rozumiemy, że nie jest to łatwy moment dla redukowanych pracowników, nie mniej wierzymy, iż część z nich powróci w nasze szeregi, jak tylko koniunktura na rynku europejskim ulegnie poprawie. Niestety nasze działania podyktowane są głównie względami biznesowymi.

W najbliższej przyszłości ograniczymy produkcję komponentów do koniecznego minimum, celem spełniania potrzeb naszych klientów. Nie mniej, nasz dział sprzedaży aktywnie generuje nowe zlecenia produkcyjne. Spodziewamy się przyśpieszenia w końcówce roku 2024 oraz stabilizacji w 2025. Czekamy też na nowe produkty, które zaimplementujemy na naszych liniach, przy czym część z nich jest już w fazie prototypowania. Z wielką ciekawością obserwujemy również działania władz Unii Europejskiej, dla której pompy ciepła są wciąż docelowym źródłem ogrzewania obiektów przemysłowych oraz mieszkalnych.

Trzymamy kciuki za redukowanych pracowników, dziękując im za to, że byli częścią naszej społeczności,  jednocześnie licząc na wsparcie i zrozumienie podjętych przez nas działań u pozostałej w zakładzie kadrze.

W imieniu Zarządu Mariusz Gałązkiewicz – Dyrektor zakładu.

O zwolnieniach w spółce Backer OBR pisaliśmy tutaj:

Jeden z największych pracodawców ma kłopoty? Zaczyna grupowe zwolnienia, teraz 90 osób

Więcej zwolnień nie będzie? Firma komentuje, pracownicy niedowierzają

Powiązane artykuły

targi pracy
Biznes i inwestycje

To już w czwartek. Nadchodzą największe w regionie Targi Pracy

Ponad 100 pracodawców, ponad 1000 ofert pracy w różnych branżach, ciekawi prelegenci...

Biznes i inwestycje

Będzie najdłuższy w Polsce. Ten tunel po Odrą bardzo jest potrzebny

Najdłuższy drogowy tunel świata łączy norweskie miejscowości Lardal i Aurland. Tunel ma...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościBiznes i inwestycje

Co mają cumulusy do branży IT? Czyli ZS BIT po raz 1011.

Cumulusy to oczywiście jeden z rodzajów chmur, a chmura z kolei to...