Home Kultura Wernisaż o niezwykłym człowieku na Jasnych Błoniach
Kultura

Wernisaż o niezwykłym człowieku na Jasnych Błoniach

105

Zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej wyjątkowej, barwnej i ważnej dla Szczecina osobowości – Jackowi Nieżychowskiemu. Będzie to wyśmienita okazja do poznania tej jakże nietuzinkowej postaci naszego miasta.

 

2024 rok Rada Miasta Szczecin ustanowiła Rokiem Jacka Nieżychowskiego. Ten niezwykły człowiek, który związał swoje życie ze Szczecinem, był aktorem, śpiewakiem operetkowym, artystą kabaretowym, dziennikarzem oraz organizatorem życia kulturalnego Miasta. Odegrał szczególną rolę w budowaniu tożsamości Szczecina i jego silnej pozycji w świecie kultury.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 27 marca 2024 o godz. 12.00 na Jasnych Błoniach przy fontannie „Bartłomiejka”.

Jacek Jerzy Nieżychowski aktor, śpiewak operetkowy, artysta kabaretowy, dziennikarz, przedsiębiorca. Od 1946 r. był związany ze Szczecinem, gdzie w latach 1949–1952 był asystentem w Wyższej Szkole Ekonomicznej i dyrektorem Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów (którego był współtwórcą). W 1950 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie. Po powrocie do Szczecina założył w nim pierwszy teatr muzyczny. W latach 1952–1957 występował jako solista Operetki Śląskiej w Gliwicach. Od 1956 do 1959 r. był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Operetki Szczecińskiej. W latach 1959–1967 był dyrektorem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych w Szczecinie, któremu podlegał organizacyjnie popularny Kabaret Wagabunda. W latach 1962–1963 organizował Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie. W 1968 r. prowadził własną kawiarnię „Tenisowa” w Szczecinie. Od roku 1968 do 1974 występował w zespole muzycznym Silna Grupa pod Wezwaniem, którego był współzałożycielem

Powiązane artykuły

Felietony Kultura

Głośnia, Marcin i taadaam!

Czwartkowy wieczór, Piwnica Kany. Wchodzę w gronie znajomych. Wewnątrz kilkanaście osób krząta...

AktualnościKulturaLifestyle

To będzie niesamowity weekend! Oto najciekawsze wydarzenia na 19-21 kwietnia

  Weekend zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze propozycje na...

Kultura

Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami

Już w przyszły w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00...

Kultura

„Okrętowiec na Wulkanie”-projekcja filmu Marka Osajdy i Marka Klasy

Jutro w Książnicy Pomorskiej odbędzie się projekcja filmu poświęconego prof. Eugeniuszowi Skrzymowskiemu,...