Home Ekologia i zdrowie Posprzątali Odrę. Pobili rekord w liczbie zebranych odpadów
Ekologia i zdrowie

Posprzątali Odrę. Pobili rekord w liczbie zebranych odpadów

516

23 marca z inicjatywy Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie odbyła się kolejna akcja sprzątania Odry. W tym roku uczestnicy mieli szczególnie pełne ręce roboty, gdyż  liczba zebranych odpadów była większa niż w latach ubiegłych. 

Nie jest to pierwsza taka akcja, bowiem inicjatywa organizowana jest co roku wczesną wiosną, tuż po zakończeniu zimy. Wszyscy, którym los przyrody i stan wód nie jest obojętny co roku zakasują rękawy i przemierzając brzegi Odry poszukują odpadów zostawionych tam przez człowieka. W tym roku w sprzątaniu rzeki udział wzięło ponad 30 wędkarzy oraz strażników Społecznej Straży Rybackiej zrzeszonych w kołach PZW Szczecin. 

– Akcja prowadzona jest od kilkunastu lat. W tym roku, już drugi rok z rzędu rozszerzyliśmy ją na Prawobrzeże, na Regalicę. Akcja została rozszerzona, ponieważ chcieliśmy uprzątnąć jak  największy teren – mówi Rafał Jurkowski, komendant Społecznej Straży Rybackiej przy Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. 

Jak się okazuje, podczas tegorocznej akcji sprzątania Odry zebrano więcej odpadów, niżeli miało to miejsce w latach ubiegłych. 

– W tym roku wypełniliśmy trzy kontenery, zazwyczaj mamy jeden lub dwa. Te trzy kontenery dają ponad 35 metrów sześciennych odpadów i ponad 60 zebranych opon – mówi Rafał Jurkowski. 

Śmieci stanowią „pamiątkę” pozostawioną przez człowieka. Tak duża liczba zebranych odpadów pokazuje, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan naszych rzek i z większą starannością dbać o przyrodę. 

– To są odpady pochodzące trochę od wędkarzy, ale też sporo jest od ludzi, którzy przyjeżdżają i np. wyrzucają opony. Sporo jest odpadów biwakowiczów. Odpady nanosi też woda na brzegi, napływają one z nurtem – dodaje Rafał Jurkowski.

Okazuje się, że metodą zniechęcająca do niewłaściwego pozbywania się odpadów jest instalowanie monitoringu w miejscach, w których ludzie najchętniej zostawiają śmieci. Jak mówi Rafał Jurkowski: 

– Umieściliśmy kamery w niektórych miejscach i tam już jest zdecydowanie czyściej. Tablice i kamery działają prewencyjnie na ludzi i tych śmieci jest zdecydowanie mniej. 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

EcoGenerator chce budować farmę fotowoltaiczną

EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jest obecnie jednym z dwóch (obok Enei)...

Ekologia i zdrowie

Podaruj komuś cząstkę siebie i… uratuj życie!

Masz od 18 do 55 lat, jesteś zdrowy i chciałbyś komuś uratować...