Home Ekologia i zdrowie Miasto pomaga zwierzętom. Ważna jest pomoc społecznych opiekunów i organizacji
Ekologia i zdrowie

Miasto pomaga zwierzętom. Ważna jest pomoc społecznych opiekunów i organizacji

99

Ponad 3 mln zł chce przeznaczyć Miasto na opiekę nad zwierzętami bezdomnymi i przeciwdziałanie ich bezdomności. Opracowany program obejmuje m.in.: bezpłatne kastracje, sterylizacje, leczenie i czipowanie kotów wolno żyjących oraz działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Jak co roku Miasto przygotowało Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie. Jego główne założenia i cele to zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym, ograniczanie ich populacji, opieka nad kotami wolno żyjącymi, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej zwierzętom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych oraz edukacja mieszkańców Szczecina w zakresie odpowiedzialności i właściwej opieki nad zwierzętami oraz ich humanitarnego traktowania.

– Część zadań realizowana jest przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Placówka zapewnia nie tylko schronienie i opiekę weterynaryjną, ale zajmuje się również poszukiwaniem nowych domów dla swoich podopiecznych. Wszystkie zwierzęta w schronisku są też obligatoryjnie kastrowane i sterylizowane, a w razie potrzeby także leczone i szczepione. Miasto zapewnia również całodobową opiekę weterynaryjną zwierzętom poszkodowanym w wypadkach drogowych – wyjaśnia Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu.

Chcąc zapobiegać zjawisku bezdomności zwierząt Miasto prowadzi bezpłatne znakowanie psów i kotów schroniskowych oraz psów właścicielskich, przez wszczepienie pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora. Bezpłatne czipowanie psów właścicielskich odbywa się w Schronisku oraz wybranych gabinetach weterynaryjnych. Od tego roku czipowaniem objęte zostaną także koty wolno żyjące. Będzie się to odbywało przy okazji wykonywanych zabiegów lub leczenia. Pozwoli to sprawować lepszą kontrolę nad miejską populacją kotów wolno – żyjących.

– Bezpośrednia opieka nad kotami wolno żyjącymi realizowana jest w Szczecinie przez społecznych opiekunów oraz przez organizacje społeczne, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Zgodnie z postulatami ich przedstawicieli, to właśnie organizacje w całości przejęły zadanie leczenia kotów wolno żyjących, finansowane przez Miasto w ramach dotacji. Organizacje zajmują się również realizacją zabiegów sterylizacji i kastracji.  Aktualnie zawarto umowy dotacyjne na te zadania ze Stowarzyszeniem KociArka i Fundacją Cztery łapy pod lasem – mówi Paulina Łątka.

Dodatkowo Miasto zawarło umowy na sterylizację i kastrację kotów wolno żyjących również z dwoma prywatnymi gabinetami weterynaryjnymi.  W bieżącym roku planowanych jest również kilka akcji sterylizacji kotów wolno żyjących na wybranych terenach, np. ROD (tzw. sterylkobus).

Duży nacisk w tegorocznym programie kładziony jest również na zmobilizowanie społecznych opiekunów do sterylizacji kotów, aby wyeliminować sytuacje, w których takie zabiegi są utrudniane, a także na edukację w tym zakresie.

Łącznie, na realizację wszystkich zadań zapisanych w programie, Miasto w bieżącym roku zaplanowało 3 023 640,00 zł, w tym prawie 300 tys. zł na leczenie oraz sterylizacje i kastracje kotów wolno żyjących i 125 tys. na karmę i domki przekazywane społecznym opiekunom.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Zaczyna się montaż. Pierwsze podziemne śmietniki na Starym Mieście będą lada moment

Trzy podziemne pojemniki na szkło, tworzywa sztuczne i papier zostaną zainstalowane przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...