Home Polityka Grzegorz Napieralski: Patrzymy w kierunku Zachodu i nie chcemy zawracania w przeciwnym kierunku
Polityka

Grzegorz Napieralski: Patrzymy w kierunku Zachodu i nie chcemy zawracania w przeciwnym kierunku

392

Co realnego mają do zaoferowania wyborcom? Co chcą zrobić dla Szczecina i regionu? Zapytaliśmy wybranych kandydatów, ubiegających się o poselskie mandaty. Jako pierwszy odpowiada nam Grzegorz Napieralski, to kandydat do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. 

 

 

 

Jako poseł ze Szczecina, w Sejmie zajmę się jedną konkretną sprawą dla mojego miasta.

 

Konkretna sprawa jest niezmienna od lat – likwidacja wykluczenia transportowego Szczecina w sferze komunikacji zbiorowej. Zaniedbany przez stronę rządową jest część projektu szczecińskiej kolei metropolitarnej, ale przede wszystkim – nasze połączenia kolejowe z resztą kraju wołają o pomstę do nieba. Musimy przerwać udrękę wielogodzinnych podróży do Warszawy, które autem są kilka godzin szybsze (!). Wraz z pozostałymi szczecińskimi parlamentarzystami będę działać na rzecz skrócenia podróży koleją, dostosowania jej rozkładów do potrzeb społecznych, zintensyfikowania połączeń regionalnych, wsparcia komunikacji autobusowej, która powinna dojeżdżać do najmniejszych miejscowości i łączyć je ze stolicą województwa – Szczecinem. To pozwoli nam rozwijać rynek pracy, ludzie będą mogli zarabiać więcej, będą mogli szybciej i wygodniej dojechać do lekarza, a dzieci bezpieczniej i wygodniej dotrą do szkoły. Komunikacja zbiorowa wymaga nowego podejścia, jako ważny czynnik rozwoju, zostawiając już z boku oczywiste korzyści ekologiczne.

 

Szczecin jest stolicą zachodniego Pomorza dlatego, dla najważniejszą sprawą dla regionu jaką zajmę się w Sejmie będzie…

 

Region Pomorza Zachodniego nie jest samotną wyspą – dużo problemów, które można rozwiązać na szczeblu sejmu i rządu, dzielimy z innymi regionami. Trudno wskazać jedną sprawę. Z pewnością zaangażuję się w zastopowanie niekontrolowanej eksploatacji naszej przyrody, praktykowanej przez obecny rząd PiS – wycinki lasów, a przede wszystkim trucia Odry. Ponosimy przez to realne straty w turystyce i jakości życia.

Wspólnymi sprawami są kwestie np. ułatwienia dostępu do lekarza-specjalisty, unowocześnienia polskiej szkoły, przywrócenia do dobrej kondycji ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Generalnie – odideologizowanie wielu sfer naszego i przywrócenia ich do normalności. To dla nas na Pomorzu ważne – my patrzymy w kierunku Zachodu i nie chcemy zawracania w przeciwnym kierunku.

 

 

Dla dobra Szczecina i regionu w polskim prawie zmienię…

 

Nadzieja, że zmiana jednego przepisu znacząco zmieni rzeczywistość, jest złudna. Rzeczywistość, a wraz z nią polityka, są zbyt skomplikowane, a kondycja państwa po rządach PiS-u zbyt ciężka, by jedna czy druga zmiana pojedynczego paragrafu w ustawie przyniosła widoczną poprawę. Potrzebujemy nowego podejścia do spraw państwowych, strategicznych, przemyślanych polityk, kompleksowych nowelizacji, gwarantujących awans cywilizacyjny, a nie stagnację i uwstecznienie, podlanych prawicowym populizmem. Ponadto, przepisy prawa nie dotyczą tylko naszego regionu, lecz całej Polski, i w tym kontekście trudno je podporządkować jednemu województwu czy rejonowi.

Ale jest sfera, wspomniana przeze mnie wyżej, specyficzna dla nas i paru innych regionów w Polsce. To Odra i jej ochrona. Dolina Dolnej Odry wymaga większej opieki, zagwarantowanej w prawie, i wyeliminowania przemysłowej, niekontrolowanej eksploatacji jej zasobów. I w tym wymiarze regulacje prawne na szczeblu krajowym są niezbędne i będą korzystne dla naszego regionu. Nie zamkną się w jednym przepisie, lecz w całym przeformułowaniu politycznego podejścia do rzeki i jej zasobów.

Powiązane artykuły

Polityka

Jak wypadła II tura wyborów w zachodniopomorskim? Jest wiele niespodzianek

Choć w takich miastach, jak Szczecin i Świnoujście, wybory samorządowe rozstrzygnięto już...

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...

Polityka

Rada Miasta po nowemu. KO będzie rządziło samodzielnie

Znamy już wyniki wyborów do Rady Miasta Szczecina. Zdecydowaną większość zdobyła Koalicja...

Polityka

Nowy stary prezydent. OFICJALNIE! Piotr Krzystek triumfuje – pewne zwycięstwo już w I turze

Piotr Krzystek wciąż prezydentem Szczecina. Jego wygrana rozstrzygnęła się już w I...