Home Ekologia i zdrowie By wiedzieć więcej o donacji i transplantacji. Ważne wydarzenie dla młodzieży w Szczecinie
Ekologia i zdrowie

By wiedzieć więcej o donacji i transplantacji. Ważne wydarzenie dla młodzieży w Szczecinie

132
Foto AdobeStock

Blisko 3000 uczniów ze szczecińskich szkół spotka się osobiście z zespołami transplantacyjnymi oraz osobami po przeszczepieniu. Młodzież pozna ciekawe, często wzruszające historie już 3 kwietnia podczas Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ, które odbędzie się w Netto Arenie.

To drugie takie wydarzenie w Polsce po edycji gdańskiej, która miała miejsce w styczniu tego roku. Tym razem Fundacja Pasjonaci Życia wspólnie z miastem Szczecin zapozna młodzież ze szczecińskich szkół ponadpodstawowych z tematyką donacji i transplantacji narządów w Polsce.

– Cieszymy się, że Forum zagości w naszym mieście z ważnym przekazem, który – mamy nadzieję – skutecznie trafi do osób wchodzących w dorosłość. Pokażemy blisko 3000 uczniów czym tak naprawdę jest transplantacja. Młodzi dowiedzą się, że dla wielu chorób to jedyna szansa na drugie życie i dlaczego tak ważna jest deklaracja woli oddania po śmierci narządów do przeszczepienia, co sam mocno wspieram – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Po sukcesie gdańskiego Forum, z udziałem 3000 młodych ludzi z 37 szkół Gdańska, Sopotu i Gdyni, Żukowa i Malborka postanowili powtórzyć wydarzenie w Szczecinie, który jest jednym z najważniejszych polskich ośrodków transplantacyjnych – informuje Arkadiusz Pilarz.

– W ciągu ponad dwóch godzin młodzież w Netto Arenie będzie miała okazję posłuchać kilkunastu wywiadów z ekspertami – lekarzami transplantologami z całej Polski, koordynatorami transplantacyjnymi i przede wszystkim poznać osoby po przeszczepieniu, które ze sceny opowiedzą swoje wzruszające historie – dodaje Pilarz.

Dr hab. Maciej Romanowski, transplantolog, kierownik szczecińskiej Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1, zainspirowany gdańskim Forum postawił sobie za cel, by kolejne spotkanie odbyło się w stolicy Pomorza Zachodniego.

– Powtórzę to, co mówiłem w Gdańsku – dajemy przede wszystkim rzetelne informacje, a nie wiadomości przekazywane na zasadzie, że ktoś gdzieś coś usłyszał. Wpływamy w ten sposób na wrażliwość młodych ludzi – mówi dr hab. Maciej Romanowski.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

EcoGenerator chce budować farmę fotowoltaiczną

EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jest obecnie jednym z dwóch (obok Enei)...

Ekologia i zdrowie

Podaruj komuś cząstkę siebie i… uratuj życie!

Masz od 18 do 55 lat, jesteś zdrowy i chciałbyś komuś uratować...