Home Ekologia i zdrowie Wstrzymują piły w Puszczy Bukowej
Ekologia i zdrowie

Wstrzymują piły w Puszczy Bukowej

325

Ta wiadomość ucieszy wszystkich miłośników przyrody. Podszczecińska Puszcza Bukowa nareszcie stanie się lasem, z którego wyjadą piły, a wycinka cennych przyrodniczo drzew zostanie ograniczona. 

Temat wstrzymania wycinki lasu znów powrócił. Tym razem wieści przekazane przez Witolda Kossa, Jarosława Staniszewskiego oraz Magdalenę Filiks cieszą wszystkich przyrodników z całego regionu. Decyzja o ograniczeniu produkcji leśnej w Puszczy Bukowej podjęta przez Lasy Państwowe ogłoszona została w sobotę po 12.00 na konferencji zorganizowanej na Polanie Harcerskiej. 

Wcześniej, nieoficjalnie słychać było pogłoski mówiące, że faktycznie w Puszczy nie będzie słychać dźwięku pił. Przedstawiciele Klubu Kniejołaza już przy okazji zamieszania w związku ze styczniową konferencją zorganizowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w trakcie której ogłoszono 10 najcenniejszych lokalizacji, w których zatrzymana zostanie wycinka zapewniali, że i podszczecińska Puszcza zostanie objęta mianem najcenniejszej. I nareszcie tak się stało. Wiadomo jednak, że zakaz wycinki dotyczy tych drzew, które osiągnęły wiek 80 lat.  

Jedną z pierwszych osób, które złożyły deklarację ograniczenia wycinki w Puszczy Bukowej był wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Dzisiaj, za pośrednictwem platformy X, przekazał:

– Ta kwestia była dla mnie jednym z priorytetów od momentu objęcia urzędu wojewody zachodniopomorskiego. To mocny krok w kierunku ochrony środowiska na Pomorzu Zachodnim. Wierzę, że takie działania pozwolą naszym dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. 

Taka decyzja mogła być tylko jedna. Przyrodnicy nie mieli wątpliwości, że Puszcza Bukowa powinna być uznawana za obszar szczególnie ważny dla polskiej przyrody, bowiem cechuje się dużymi walorami przyrodniczymi.  Kompleks wyróżnia się dominacją dobrze zachowanych żyznych lasów liściastych oraz żyznych siedlisk świeżych i wilgotnych. Puszcza Bukowa jest również domem dla wielu gatunków najróżniejszych zwierząt. W takim miejscu wycinka ponad 100-letnich drzew nie może być normą. 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Ratują niechciane zwierzaki, a potem oddają je za darmo do adopcji

Przy ulicy Leszczynowej 22 w szczecińskich Zdrojach jest niezwykły sklep zoologiczny, który...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowieW regionie

Powstaną nowoczesne stacje pogotowia ratunkowego. Rusza przetarg na budowę 3 obiektów

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ogłosiła przetarg na budowę trzech nowych...

Ekologia i zdrowie

„Obawiamy się, że kolejna pożyczka z Banku Światowego zostanie przeznaczona na betonowanie rzek”

Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Koalicji Czas na Odrę napisali list do...