Home Ekologia i zdrowie Uważajcie na ropuchy. Zaczyna się czas migracji
Ekologia i zdrowie

Uważajcie na ropuchy. Zaczyna się czas migracji

111

Jak co roku, wiosną rozpoczyna się okres godowy i migracje ropuchy szarej. Aby chronić płazy, przy Jeziorze Szmaragdowym mogą pojawić się ograniczenia w ruchu samochodów.

 

Ropucha szara (bufo bufo) to gatunek chroniony, który zamieszkuje nasze lasy. W okresie godowym zwierzęta przemieszczają się w kierunku zbiorników wodnych, w których samice składają jaja.

– Jedna z takich tradycyjnych ropuszych tras prowadzi przez ul. Kopalnianą i tamtejszy parking, do Jeziora Szmaragdowego. Nad bezpieczeństwem płazów w tym okresie każdego roku czuwają pracownicy Lasów Miejskich ZUK. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie ginęły one pod kołami dojeżdżających do jeziora samochodów – informuje Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. – Dlatego apelujemy do kierowców odwiedzających tę okolicę, aby na czas wędrówek ropuch pozostawiali auta na dolnym parkingu, tuż za wiaduktem i nie przejeżdżali ulicą Kopalnianą. Docelowo, górny parking zostanie całkowicie wyłączony z użytku. Apel do kierowców, wraz ze wskazówkami dojazdu do dolnego parkingu, znajduje się również na tablicach ustawionych w terenie – dodaje.

Dodatkowo, aby ograniczyć obecność ropuch na ulicy, powstaną specjalne ogrodzenia z geowłókniny, które zatrzymają płazy w bezpiecznym miejscu. Następnie, nad wodę, przeniosą je pracownicy Lasów Miejskich.

Ropuchy są też obecne w rejonie Goplany w Lesie Arkońskim. Tam szczególną uwagę powinni zachować przede wszystkim rowerzyści.

Natomiast wszystkie osoby, które spacerują w okolicach Jeziora Szmaragdowego oraz Goplany i spotkają na swojej drodze ropuchy bufo bufo prosimy o to, aby nie próbowały ich przenosić i pozostawiły płazom przestrzeń do wędrówki.

Migracje ropuch i działania z tym związane mogą potrwać do kilku tygodni.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

EcoGenerator chce budować farmę fotowoltaiczną

EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jest obecnie jednym z dwóch (obok Enei)...

Ekologia i zdrowie

Podaruj komuś cząstkę siebie i… uratuj życie!

Masz od 18 do 55 lat, jesteś zdrowy i chciałbyś komuś uratować...