Home Kultura Szczecinianka pisze dla dzieci. Zanosi się na wydawniczy hit!
Kultura

Szczecinianka pisze dla dzieci. Zanosi się na wydawniczy hit!

1.8k
Natalia Madejska

Zanosi się na wydawniczy hit dla dzieci – prosto ze Szczecina. Zakończyła się praca nad publikacją dziennikarki ze Szczecina Natalii Madejskiej, opatrzona ilustracjami Małgorzaty Matysiak.

 

Felka nigdy nie wie, jak potoczy się jej dzień w pracy. Ale jednego może być pewna – jak zwykle, razem z operatorem kamery Miłkiem, wyruszą relacjonować niespotykane wydarzenia! Choć oboje są absolutnie zaangażowani, na drodze wciąż stają im przyziemne problemy. Jak sobie z nimi poradzą? I czy wytrwają w tym niełatwym zawodzie?

 

„Kto to Felka? Każdy zerka.
To wytrawna reporterka!
Szybka, czujna, dociekliwa.
Ckliwa nie jest, lecz wrażliwa.”

Książka dla dzieci „Felka i Miłek i fala pomyłek”, autorstwa dziennikarki ze Szczecina Natalii Madejskiej, ukaże się w lutym. Jest inspirowana jej pracą. Bajka w zabawny sposób przybliża najmłodszym czytelnikom zawód reportera telewizyjnego. Pozostawia je także z przesłaniem, że warto odnaleźć swoją pasję i robić to, co się kocha, a przeciwności spotykają każdego.

– Pisanie nie było dla mnie trudne, było bardzo przyjemne – zdradza Natalia Madejska.-  Ale czy to, co napisałam spodoba się dzieciom? To właśnie czekanie na ich opinię jest chyba najtrudniejsze. Sama mam córkę i wiem, że dzieci są po prostu szczere. Jeśli coś im się nie podoba, nie tracą na to czasu. A z pisaniem było tak, że gdy nasza córka się urodziła, w domu naturalnie pojawiło się mnóstwo książek dla dzieci. Mi od zawsze dość łatwo przychodziło tworzenie rymów. I wtedy pomyślałam, że ja też mogłabym napisać dla niej bajkę. Gdy złożyłam kilka pierwszych wersów, na tyle zaangażowałam się w przygody Felki i Miłka, że szybko powstał ciąg dalszy. Faktycznie w mojej pracy najczęściej relacjonuję trudne wydarzenia: procesy, wypadki, strajki, załamania pogody itp. Najtrudniej było mi więc wejść w ten bajkowy świat, inny od naszego. Ale gdy już obmyśliłam jak on będzie wyglądał, dalej poszło już dość gładko – dodaje.

Ilustracje do książki to prawie 20 obrazów namalowanych farbami akrylowymi na płótnie. Wyszły spod pędzla Małgorzaty Matysiak, prywatnie cioci Natalii. Gosia to zachodniopomorska artystka, która zajmuje się malarstwem, rzeźbą czy robieniem witraży. Jej prace można oglądać m.in. na tak zwanym „strychu” w Myśliborzu. To galeria z jej sztuką, którą z pomocą rodziny i przyjaciół stworzyła od zera.

 

Małgorzata Matysiak

Powiązane artykuły

HistoriaKultura

Zabytkowe samochody, stare filmy i modele – taka będzie Noc Muzeów w Muzeum Techniki i Komunikacji 

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja, zbliża się wielkimi...

Kultura

„Ocalenie”: Już jutro spotkanie z Natalią Raginią w ramach Tygodnia Bibliotek

9 maja, o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty...

Kultura

Lajk, dopamina i pieniądz. Jerzy Jan Połoński o „Orfeuszu w piekle”

„Olimp okazuje się piekłem. Cały świat telewizji jest odbiciem świata bogów. Ci,...

AktualnościEdukacjaKultura

Ruszył Tydzień Bibliotek w MBP w Szczecinie!

W dniach 8-15 maja odbędzie się XXI edycja Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło...