Home Aktualności Rowery wyłowione z Odry. Mieszkańcy robili sobie przy nich zdjęcia
AktualnościEkologia i zdrowie

Rowery wyłowione z Odry. Mieszkańcy robili sobie przy nich zdjęcia

1.6k
Oba oblepione rzecznymi organizmami rowery zostały wyłowione z Odry. Budziły ogromną sensację, mieszkańcy robili sobie z rowerami zdjęcia. Foto: FB/stowarzyszeniewywrotka

Dobiegła końca tegoroczna, trzecia odsłona Akcji Czysta Odra, czyli największej akcji sprzątania Odry odbywającej się na całej jej długości, od źródła, aż po ujście w Bałtyku i wszelkie dopływy. W dniach od 26 kwietnia do 05 maja na Pomorzu Zachodnim odbyło się 25 wydarzeń na terenie Szczecina, Polic, Gryfina, Siadła Dolnego, Żabnicy, Ognicy, Widuchowej, Ińska, Delty Świny oraz samego Świnoujścia, w których udział wzięła ponad setka uczestników. „To znacznie więcej, niż w latach ubiegłych, co pokazuje, że coraz więcej osób dostrzega problem zaśmiecania Odry i stara się przynajmniej w ten symboliczny sposób temu przeciwdziałać” – mówią organizatorzy.

Wśród lokalnych Akcji Czysta Odra odbyło się sprzątanie brzegów lub samej rzeki oraz znajdującej się na niej wysp za pomocą kajaków, desek SUP, żaglówek, jachtów, a nawet magnesów neodymowych, za pomocą których udało się wyłowić m.in. dwa rowery, ogromny fragment starej łodzi, laptop, fragment rewolweru oraz setki kapsli i innego złomu, który zostanie sprzedany w skupie, a uzyskane w ten sposób środki przekazane na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oddział w Szczecinie. Na pozostałych wydarzeniach dominowały niezliczone ilości plastikowych i szklanych opakowań, opon, elementów karoserii, styropianów oraz sprzętu domowego.

W tym roku po raz pierwszy, poza lokalnymi społecznikami, w organizację lokalnych akcji sprzątania włączył się także Woliński Park Narodowy oraz Portowa Straż Pożarna ze Szczecina. To pokazuje jak wartościową inicjatywą jest Akcja Czysta Odra, której celem jest nie tylko samo sprzątanie rzeki, ale przede wszystkim uwrażliwianie lokalnych społeczności na problem zaśmiecania rzek, a także zmianę naszych codziennych postaw, minimalizację produkcji plastiku oraz innych opakowań, których dosłownie tony pływają w Odrze. Potwierdzają to także same akcje sprzątania, które kończyły się zazwyczaj  zapełnieniem całego kontenera zebranymi z Odry odpadami.

Regionalnym Koordynatorem Akcji Czysta Odra w regionie jest Stowarzyszenie Wywrotka.

Powiązane artykuły

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Aktualności

Służby szukały zaginionej kobiety

Wyszła z domu przy ulicy Gwarnej około godziny 13 i los jej...