Home Ekologia i zdrowie Szczecinianin powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Ekologia i zdrowie

Szczecinianin powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

470

Profesor Robert Czerniawski, związany z „Nocą Biologów” czy Instytutem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, tym razem  zmierzy się z posadą dyrektora  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Koordynator Nocy Biologów, dyrektor Instytutu Biologii i kierownik Katedry Hydrobiologii Uniwersytetu Szczecińskiego i felietonista Szczecinera: prof. dr hab. Robert Czerniawski to uznany biolog, ekolog wód płynących i stojących jak również specjalista ds. transportu materii organicznej w rzekach. Właśnie został wybrany na dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Czerniawski został powołany 24 stycznia, przez Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka.

– Chciałbym, aby Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej był platformą osób, specjalistów, ekspertów otwartych na problemy ochrony środowiska, aby był platformą transferu wiedzy, wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska i monitoring środowiska – mówi Robert Czerniawski. – Jest to jednostka historyczna, zacna, która posiada w swoich zasobach potężne zasoby danych, niezbędne do szybkiego udostępniania dla właściwych jednostek podczas sytuacji kryzysowych. W zakresie zarządzania zasobami wodnymi, na których funkcjonowanie niewątpliwie ma wpływ człowiek, należy dążyć do prowadzenia takich działań, które efektywnie wpłyną na poprawę ich stanu, zarówno dla potrzeb człowieka i przyrody. Moim zamiarem jest zagwarantowanie absolutnej autonomii w kreowaniu opinii przez specjalistów, ekspertów, opartej na faktach, na wynikach badań naukowych, zupełnie niezależnej od poglądów. To nie przyroda, środowisko dostosowuje się do człowieka, to człowiek dostosowuje się do środowiska, przyrody. Nigdy odwrotnie – dodaje.

IMiGW, w telegraficznym skrócie, zajmuje się obserwacjami i pomiarami meteorologicznymi, a także hydrologicznymi. Instytut ma za zadania m.in. opracowywać prognozy związane z warunkami pogodowymi czy stanem wód.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Ratują niechciane zwierzaki, a potem oddają je za darmo do adopcji

Przy ulicy Leszczynowej 22 w szczecińskich Zdrojach jest niezwykły sklep zoologiczny, który...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowieW regionie

Powstaną nowoczesne stacje pogotowia ratunkowego. Rusza przetarg na budowę 3 obiektów

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ogłosiła przetarg na budowę trzech nowych...

Ekologia i zdrowie

„Obawiamy się, że kolejna pożyczka z Banku Światowego zostanie przeznaczona na betonowanie rzek”

Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Koalicji Czas na Odrę napisali list do...