Home Ekologia i zdrowie Szczecinianin powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Ekologia i zdrowie

Szczecinianin powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

431

Profesor Robert Czerniawski, związany z „Nocą Biologów” czy Instytutem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, tym razem  zmierzy się z posadą dyrektora  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Koordynator Nocy Biologów, dyrektor Instytutu Biologii i kierownik Katedry Hydrobiologii Uniwersytetu Szczecińskiego i felietonista Szczecinera: prof. dr hab. Robert Czerniawski to uznany biolog, ekolog wód płynących i stojących jak również specjalista ds. transportu materii organicznej w rzekach. Właśnie został wybrany na dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Czerniawski został powołany 24 stycznia, przez Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka.

– Chciałbym, aby Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej był platformą osób, specjalistów, ekspertów otwartych na problemy ochrony środowiska, aby był platformą transferu wiedzy, wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska i monitoring środowiska – mówi Robert Czerniawski. – Jest to jednostka historyczna, zacna, która posiada w swoich zasobach potężne zasoby danych, niezbędne do szybkiego udostępniania dla właściwych jednostek podczas sytuacji kryzysowych. W zakresie zarządzania zasobami wodnymi, na których funkcjonowanie niewątpliwie ma wpływ człowiek, należy dążyć do prowadzenia takich działań, które efektywnie wpłyną na poprawę ich stanu, zarówno dla potrzeb człowieka i przyrody. Moim zamiarem jest zagwarantowanie absolutnej autonomii w kreowaniu opinii przez specjalistów, ekspertów, opartej na faktach, na wynikach badań naukowych, zupełnie niezależnej od poglądów. To nie przyroda, środowisko dostosowuje się do człowieka, to człowiek dostosowuje się do środowiska, przyrody. Nigdy odwrotnie – dodaje.

IMiGW, w telegraficznym skrócie, zajmuje się obserwacjami i pomiarami meteorologicznymi, a także hydrologicznymi. Instytut ma za zadania m.in. opracowywać prognozy związane z warunkami pogodowymi czy stanem wód.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstaje Szczecińskie Centrum Biorecyklingu, zbudują kompostownię bioodpadów

Powołanie spółki Szczecińskie Centrum Biorecyklingu to kolejny krok w stronę uruchomienia ekologicznej...

Ekologia i zdrowie

Pierwsze osobniki już powróciły do kraju. Czy bociany dobrze się czują w okolicach Szczecina? 

W powietrzu czuć już pierwsze podrygi wiosny, mimo że oficjalnie wciąż mamy...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Psiolubni poszukiwani! Włodziu i inne czworonogi czekają na dobrą duszyczkę, która zabierze je na spacer

Mamy tu jakichś miłośników długich spacerów w towarzystwie najwspanialszych czworonogów? Jest szansa,...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone...