Home Motoryzacja Przejedziesz na czerwonym? Dostaniesz mandat i dużo punktów karnych. W Szczecinie są pierwsze urządzenia
Motoryzacja

Przejedziesz na czerwonym? Dostaniesz mandat i dużo punktów karnych. W Szczecinie są pierwsze urządzenia

1.3k
Adrian Cerkowniak/FB Grupa Gumieńce

500 zł oraz 15 punktów karnych – tyle grozi kierowcy, który przejedzie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. W Szczecinie są już pierwsze kamery, które mają rejestrować takie wykroczenia. Z czasem ma ich być więcej.

 

 

Na skrzyżowaniu ulic 26 Kwietnia i Derdowskiego zostały zamontowane pierwsze w Szczecinie urządzenia RedLight 3 – rejestrują przejazd pojazdów na czerwonym świetle. Urządzenia zamontowało Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym – jednostka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego – pisze na FB Grupy Gumieńce Adrian Cerkowniak.

 

Za zlekceważenie wskazań sygnalizatora drogowego, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, można otrzymać mandat w kwocie 500 zł oraz 15 punktów karnych. Jeżeli następstwem takiego wykroczenia będzie spowodowanie kolizji drogowej, to kwota mandatu wzrośnie do 1500 zł. Kierowca, ktory dwukrotnie popełni takie wykroczenie w krótkim czasie, straci prawo jazdy.

Montaż takich urządzeń nie jest bez znaczenia. Z danych SEWIK wynika, że w 2022 r. doszło do 3736 kolizji i wypadków z winy kierujących pojazdami, którzy zignorowali czerwone światło. W ich konsekwencji 14 osób zginęło, a 396 zostało rannych. Najczęściej dochodziło do zderzenia pojazdów bocznego (2940 przypadków), najechania na zaporę kolejową (442) oraz zderzenia pojazdów czołowego (181).

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, miejsc, w których będą instalowane urządzenia rejestrujące wykroczenia związane z przejazdem na czerwonym świetle, będzie w Szczecinie więcej.

Powiązane artykuły

Motoryzacja

Dwa nowe autobusy elektryczne już są w Szczecinie. Niedługo wyjadą na linie

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” wzbogaciło się o dwa przegubowe Solarisy z napędem...

Motoryzacja

Wjechała wprost pod tramwaj. Jest nagranie

Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, choć Honda została zmasakrowana....

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

To będzie najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Powstanie pod Szczecinem

Będzie miał 5 kilometrów długości, będzie zanurzony w najgłębszym miejscu 50 metrów...

HistoriaMotoryzacja

Zabytkowy, niskopodłogowy tramwaj ze Szczecina turystycznym hitem w Poznaniu 

Komunikacja tramwajowa w Szczecinie może się pochwalić barwną i ciekawą historią –...