Home Aktualności Prezes dużej spółki oszustem podatkowym?
AktualnościBiznes i inwestycje

Prezes dużej spółki oszustem podatkowym?

93

Rozpoczęło się postępowanie w sprawie podejrzenia wyłudzeń podatkowych przez pracowników dużej, wrocławskiej spółki akcyjnej. Zawiadomienie w tej sprawie złożył naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Łukasz S. i jego wspólnicy wyłudzili ponad 5 mln zł podatku.

 

2 października 2023 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali Łukasza S. – prezesa dużej, wrocławskiej spółki akcyjnej, pełniącej rolę brokera w karuzelowym łańcuchu dostaw. Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego prezesa. 

 

– Przestępstwo polega na posługiwaniu się przez osoby reprezentujące spółki kapitałowe fałszywymi fakturami VAT – informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Wykorzystywane dokumenty poświadczały nieprawdę co do okoliczności faktycznych, mogących mieć znaczenie dla określenia należności podatkowych. Faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych i były wykorzystywane do unikania płacenia podatku VAT  lub zmniejszania jego wysokości.

 

Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, a prowadzone przez funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. W działaniach prowadzących do wyjaśnienia sprawy i zatrzymania podejrzanych osób wsparcia udzielili dodatkowo funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu oraz Centralnego Biura Śledczego Zarząd w Opolu. Oprócz Łukasza S. zarzuty usłyszało już kilkanaście osób.

 

Zatrzymanemu po przewiezieniu do siedziby Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej  grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu oraz przestępstw karnych skarbowych, mających na celu uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku VAT, w ramach różnych podmiotów gospodarczych.

 

– Podejrzany usłyszał też zarzuty, że jako prezes spółki, działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej dla siebie i innych członków grupy i czyniąc sobie z popełniania przestępstwa stałe źródło dochodu, posłużył się 148 nierzetelnymi fakturami VAT na łączną kwotę brutto 26 939 891,73 zł – podaje Małgorzata Brzoza. – Faktury były wystawiane w ramach różnych podmiotów i nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń prawnych. Ten przestępczy proceder naraził Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT w kwocie ponad 5 milionów zł. Postawiono mu też zarzut prania brudnych pieniędzy tj. podejmowania czynności mających na celu udaremnienie oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych w kwocie nie mniejszej niż 5 037 540,73 zł.

 

Wobec podejrzanego prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który został uwzględniony. Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie prowadzi kontrolę celno-skarbową spółki w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług.

Powiązane artykuły

Aktualności

Mróz nie wystraszył. Tłumy na Jarmarku [GALERIA FOTO]

Pogoda dziś nie rozpieszcza, ale na Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawia się coraz więcej...

Biznes i inwestycje

Wkrótce pojedziecie nad morze nowym fragmentem S3

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu...

Aktualności

Rozpoczął się Jarmark. Mieszkańcy mówią, że… jest zimno

Jest mroźnie, ale czuć klimat świat – mówią mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy...

Biznes i inwestycje

Koszt to blisko 8 milionów. Wiemy, kto to zbuduje

Najpierw projekt budowalny, a potem prace budowlane – w tej kolejności firma...