Home Biznes i inwestycje Olejarnia sprzedana! Trwają ostatnie formalności
Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Olejarnia sprzedana! Trwają ostatnie formalności

253

Stara Olejarnia będzie za chwilę miała nowego właściciela. Najwyższą kwotę podczas przetargu wylicytowała firma deweloperska Arche z Warszawy. Oficjalna informacja na ten temat zostanie podana najwcześniej 13 października, po zakończeniu całej procedury związanej z przetargiem. To atrakcyjna nieruchomość, ale wymaga bardzo dużych nakładów finansowych.

Przetarg na sprzedaż Starej Olejarni z XIX wieku i przyległej do niej działki odbył się 5 października. Obiekt wraz z otoczeniem stanowi zabytek wpisany do rejestru województwa zachodniopomorskiego. Z tego względu w umowie zawarto specjalne warunki, jakie przyszły właściciel będzie musiał spełnić. Obniżona została natomiast cena nieruchomości o 99%.

Najwyższą kwotę podczas przetargu wylicytowała firma Arche – informuje Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta Szczecin. – Z uwagi jednak na obowiązujące procedury, oficjalna informacja o wyniku przetargu pojawi się najwcześniej 13 października, czyli po 7 dniach od zakończenia procedury, kiedy to upływa termin ewentualnych odwołań.

Największym wyzwaniem będzie spełnienie warunków umowy dotyczących renowacji zabytku. Nowy właściciel zobowiązany będzie do wykonania prac w dwóch etapach. I etap (30 miesięcy) to wykonanie dokumentacji oraz uzyskanie odpowiednich pozwoleń, w tym pozwolenia konserwatorskiego. II etap (60 miesięcy)  to prace remontowe i konserwacja elewacji m.in. czyszczenie cegły, uzupełnienie ubytków czy konserwacja innych zabytkowych elementów wnętrz i elewacji. Za niewywiązanie się z umowy przewidziane są kary – 1 mln zł za I etap oraz 3 mln złotych za II etap. 

– Z pewnością nieruchomość wymaga dużych nakładów finansowych – mówi Sylwia Cyza-Słomska. – Przyszły nabywca musi zdawać sobie sprawę z ograniczeń i obowiązków wynikających m.in. z tego, że nieruchomość ma status zabytku ujętego w rejestrze.

 

Czytaj także:

Przebudowa starej olejarni na Dębogórskiej. Czy uda się uniknąć losu cukrowni?

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Wojna o fotowoltaikę. Mieszkańcy Gminy Dobra nie chcą farm w pobliżu domów

Mieszkańcy Bezrzecza i innych miejscowości w gminie Dobra nie zgadzają się na...

Biznes i inwestycje

Kolejna kamienica odzyskała swój blask

Zakończył się drugi etap rewitalizacji budynku przy ul. 5 Lipca 17, 17a...

Biznes i inwestycjeW regionie

Pracowników szukają także w naszym województwie

HiProMine rozpoczęła proces rekrutacji do nowego zakładu w Karkoszowie, w okolicy Gorzowa...

Biznes i inwestycje

Wkrótce pojedziecie nad morze nowym fragmentem S3

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu...