Home Biznes i inwestycje Olejarnia sprzedana! Trwają ostatnie formalności
Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Olejarnia sprzedana! Trwają ostatnie formalności

312

Stara Olejarnia będzie za chwilę miała nowego właściciela. Najwyższą kwotę podczas przetargu wylicytowała firma deweloperska Arche z Warszawy. Oficjalna informacja na ten temat zostanie podana najwcześniej 13 października, po zakończeniu całej procedury związanej z przetargiem. To atrakcyjna nieruchomość, ale wymaga bardzo dużych nakładów finansowych.

Przetarg na sprzedaż Starej Olejarni z XIX wieku i przyległej do niej działki odbył się 5 października. Obiekt wraz z otoczeniem stanowi zabytek wpisany do rejestru województwa zachodniopomorskiego. Z tego względu w umowie zawarto specjalne warunki, jakie przyszły właściciel będzie musiał spełnić. Obniżona została natomiast cena nieruchomości o 99%.

Najwyższą kwotę podczas przetargu wylicytowała firma Arche – informuje Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta Szczecin. – Z uwagi jednak na obowiązujące procedury, oficjalna informacja o wyniku przetargu pojawi się najwcześniej 13 października, czyli po 7 dniach od zakończenia procedury, kiedy to upływa termin ewentualnych odwołań.

Największym wyzwaniem będzie spełnienie warunków umowy dotyczących renowacji zabytku. Nowy właściciel zobowiązany będzie do wykonania prac w dwóch etapach. I etap (30 miesięcy) to wykonanie dokumentacji oraz uzyskanie odpowiednich pozwoleń, w tym pozwolenia konserwatorskiego. II etap (60 miesięcy)  to prace remontowe i konserwacja elewacji m.in. czyszczenie cegły, uzupełnienie ubytków czy konserwacja innych zabytkowych elementów wnętrz i elewacji. Za niewywiązanie się z umowy przewidziane są kary – 1 mln zł za I etap oraz 3 mln złotych za II etap. 

– Z pewnością nieruchomość wymaga dużych nakładów finansowych – mówi Sylwia Cyza-Słomska. – Przyszły nabywca musi zdawać sobie sprawę z ograniczeń i obowiązków wynikających m.in. z tego, że nieruchomość ma status zabytku ujętego w rejestrze.

 

Czytaj także:

Przebudowa starej olejarni na Dębogórskiej. Czy uda się uniknąć losu cukrowni?

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Coraz bliżej obwodnicy Mierzyna. Właśnie trwa odbiór projektu budowlanego

Obwodnica Mierzyna wkracza w kolejną fazę realizacji. Proces inwestycyjny trwa w najlepsze...

Biznes i inwestycje

Co z tymi tramwajami? Przepiera odpowiada Słowikowi

Nie milkną echa decyzji włodarzy miasta w sprawie wniosku o nowe tramwaje...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Pierwsze umowy na S10 podpisane! Droga ma być gotowa w 2028 roku

Odcinek drogi S10 Suchań – Recz o długości 19,6 km wybuduje konsorcjum...

Biznes i inwestycje

Wcześniej zaniedbany teren. Teraz świetne miejsce rekreacji

Pełen atrakcji plac zabaw i wygodne hamaki już czekają na młodszych i...