Home Edukacja Młodych ludzi nie stać na studiowanie? “Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę”
Edukacja

Młodych ludzi nie stać na studiowanie? “Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę”

155
studiowanie

Studia tylko dla najbogatszych? W Polsce staje się to faktem. Młodzi ludzie coraz częściej zmuszeni są zrezygnować ze studiów, bo koszty utrzymania, zwłaszcza w innym mieście są nie do zaakceptowania. 

– Jest bardzo trudno pogodzić studia dzienne z pracą, czy jak to często u nas bywa – z kilkoma pracami za najniższą stawkę. Naszego kraju nie stać na to, by tracić uzdolnionych młodych ludzi. Zamożność rodziny nie może być przeszkodą w rozpoczęciu studiów. Dlatego zakażemy darmowych staży i praktyk, i wprowadzimy minimalną stawkę godzinową dla stażystów. Mówimy dość aktualnemu, patologicznemu systemowi, w którym młodzi ludzie pracują nieodpłatnie, a nierzadko sami muszą dopłacać, aby nabyć doświadczenie konieczne do podjęcia pracy. Czas skończyć z traktowaniem młodych osób jak legalnej, darmowej siły roboczej – mówi Jakub Korczyński z Młodej Lewicy w Szczecinie.

 

Choć koszt akademika na Uniwersytecie Szczecińskim należy do najniższych w Polsce, to ceny wciąż mogą zwalić z nóg. W zależności od warunków zakwaterowania i liczby osób w pokoju trzeba zapłacić od 310 do 720 złotych za miesiąc. Szczecińska uczelnia dysponuje 1367 miejscami w 4 akademikach. A ilu było chętnych?

 

– Osób ubiegających się o miejsce było w tym roku 1650. Dla wszystkich chętnych nie wystarczyło, ale pierwszoroczniaki zwykle dostają miejsce. Studenci wyższych roczników czasami rezygnują. W zeszłym roku sytuacja była znacznie trudniejsza ze względu na studentów z Ukrainy. Aby dostać wizę, musieli mieć miejsce, a my tych miejsc po prostu nie mieliśmy. Dostawali się na studia z niezłym wynikiem, a nie mogli podjąć nauki ze względu na tę wizę – mówi Agnieszka Lizak, rzeczniczka Uniwersytetu Szczecińskiego. 

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. 

– Na prawie 3000 miejsc w naszych akademikach, wolnych jest blisko 200. Studenci ciągle są kwaterowani, sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. ZUT ma najwięcej akademików z całego Pomorza Zachodniego i my te miejsca udostępniamy też innym uczelniom. Na te 3000 miejsc, nawet kilkaset miejsc zajmują studenci innych zachodniopomorskich uczelni, zwłaszcza z Uniwersytetu Szczecińskiego, bo tam akademików jest mniej i w dodatku niektóre są w remoncie – mówi Emilia Kujawa, rzeczniczka ZUT. 

W przypadku innych opcji lokum jest znacznie droższe. Według danych portalu rankomat.pl koszt wynajmu pokoju to 1400 złotych w stolicy Pomorza Zachodniego. Z kolei średnia cena wynajmu kawalerki w Szczecinie to już 2104 złote bez dodatkowych opłat. To nawet 20% więcej niż jeszcze rok temu. 

Powiązane artykuły

AktualnościEdukacja

Przed nami kolejna edycja międzynarodowej konferencji organizowanej przez Szkołę Doktorską US

Zbliża się IV edycja Konferencji MKDUS 2.0 organizowanej przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu...

AktualnościEdukacjaKultura

Namaluj sobie herb Szczecina

W dniu dziecka do niezależnych szczecińskich księgarni trafił „Szczeciner dla dzieci” –...

AktualnościEdukacjaPolityka

Rektor uczelni niepublicznej ze Szczecina zatrzymany przez CBA

Rektor uczelni niepublicznej ze Szczecina zatrzymany, w tle jest afera związana z...

Edukacja

Już jutro w Teatrze Letnim Ogólnopolski Dzień Przedszkoli „Święto Konwalii”

Przed nami kolejna odsłona Ogólnopolskiego Dnia Przedszkoli „Święto Konwalii”. W tym wyjątkowym...