Home Polityka Co z tych wyborów mieć będziemy?
Polityka

Co z tych wyborów mieć będziemy?

109
Foto AdobeStock

Analiza obietnic dla Szczecina i regionu. Tematy komunikacyjne i ochrona środowiska to dwa główne nurty w propozycjach wyborczych szczecińskich kandydatów na posłów.

 

Zapytaliśmy ich o to, co realnego mają do zaoferowania wyborcom? Co chcą zrobić dla Szczecina i regionu?  Wskazaliśmy trzy obszary – najważniejsze dla miasta, najważniejsze dla regionu oraz najważniejsze uregulowanie prawne w kontekście Szczecina i regionu.

 

 

Najważniejsze dla Szczecina

Jeśli do władzy dojdą ludzie z Lewicy, Trzeciej Drogi albo KO, mieszkańcy Szczecina łatwiej będą mogli dotrzeć do Warszawy i innych części Polski. O konieczności walki z wykluczeniem komunikacyjnym mówią: Dorota Jędrzejewska-Motyka (Lewica), Grzegorz Napieralski (KO) i Adam Rudawski (Trzecia Droga). Z kolei Marcin Sowiński z Konfederacji wskazał na potrzebę rozwoju gospodarki morskiej.

 

W regionie stawiają na…

Wśród najważniejszych zadań dla regionu znów pojawia się komunikacja:

– Chciałbym (….)żeby do każdej gminy dojeżdżał autobus PKS, a każde miasto powiatowe miało połączenie kolejowe – mówi Adam Rudawski.

Na potrzebę zmiany – katastrofalnego stanu dróg (poza drogami szybkiego ruchu) wskazuje Marcin Sowiński.

Dorota Jędrzejewska-Motyka zajmie się ochroną środowiska, jak zapowiada – doprowadzi do ograniczenia wycinki lasów i będzie wspierać działania, poprawiające ekologię i dobrostan leśny regionu szczecińskiego. Takie samo zadane stawia przed sobą Grzegorz Napieralski, który „zaangażuje się w zastopowanie niekontrolowanej eksploatacji przyrody, praktykowanej przez obecny rząd PiS – wycinki lasów, a przede wszystkim trucia Odry.

– Ponosimy przez to realne straty w turystyce i jakości życia – zaznacza Napieralski.

 

W prawie zmienić należy…

Adam Rudawski zapowiada, że będzie orędownikiem ustalenia stałej subwencji oświatowej przekazywanej gminom jako 3%-owy udział w PKB.

– To pomoże w zapaści edukacji, pozwoli na podwyżki nauczycieli i poprawi komfort nauki dzieciom. To działanie jest najpilniejsze i konieczne – podsumowuje Rudawski.

Marcin Sowiński, chce zmiany przepisów regulujących obrót nieruchomościami.

– Dla dobra Szczecina i regionu bardzo zależy mi na tym, żeby uwolnić obrót nieruchomościami rolnymi położonymi w miastach, tak aby właściciel ziemi rolnej na terenie miasta mógł sprzedać tę nieruchomość – wyjaśnia Sowiński.

Z kolei Dorota Jędrzejewska-Motyka za kluczowe uznaje przywrócenie standardów europejskich w polskim sądownictwie.

– Prawo musi być wolne od polityki, nie ma zgody na polityczne kumoterstwo, w sądach czy w prokuraturze – zaznacza kandydatka Lewicy.

–  Jest sfera (…)  specyficzna dla nas i paru innych regionów w Polsce – mówi o kwestiach prawnych Grzegorz Napieralski. –  To Odra i jej ochrona. Dolina Dolnej Odry wymaga większej opieki, zagwarantowanej w prawie, i wyeliminowania przemysłowej, niekontrolowanej eksploatacji jej zasobów. I w tym wymiarze regulacje prawne na szczeblu krajowym są niezbędne i będą korzystne dla naszego regionu – dodaje.

Pełne odpowiedzi kandydatów znajdziecie na: https://szczeciner.pl/polityka/

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r.

Powiązane artykuły

RozmowyPolityka

Samorząd ma w nas swoją reprezentację

Rozmowa z Cezarym Urbanem, przewodniczącym Klubu Koalicji Samorządowej w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego....

Polityka

Nowy klub w sejmiku. To samorządowcy bez partyjnej plakietki

Chcemy pokazać, że ludzie działający lokalnie potrafią zjednoczyć się pod jednym nie...

Polityka

Legenda szczecińskiej polityki odchodzi… z polityki

Była aktywnym politykiem i kontrowersyjnym komentatorem sceny politycznej. Małgorzata Jacyna-Witt odchodzi z...

Polityka

Tomasz Grodzki nie będzie już Marszałkiem Senatu!

Tomasz Grodzki nie będzie Marszałkiem Senatu w najbliższej kadencji parlamentarnej. Funkcję tę...