Home Polityka Co z tych wyborów mieć będziemy?
Polityka

Co z tych wyborów mieć będziemy?

147
Foto AdobeStock

Analiza obietnic dla Szczecina i regionu. Tematy komunikacyjne i ochrona środowiska to dwa główne nurty w propozycjach wyborczych szczecińskich kandydatów na posłów.

 

Zapytaliśmy ich o to, co realnego mają do zaoferowania wyborcom? Co chcą zrobić dla Szczecina i regionu?  Wskazaliśmy trzy obszary – najważniejsze dla miasta, najważniejsze dla regionu oraz najważniejsze uregulowanie prawne w kontekście Szczecina i regionu.

 

 

Najważniejsze dla Szczecina

Jeśli do władzy dojdą ludzie z Lewicy, Trzeciej Drogi albo KO, mieszkańcy Szczecina łatwiej będą mogli dotrzeć do Warszawy i innych części Polski. O konieczności walki z wykluczeniem komunikacyjnym mówią: Dorota Jędrzejewska-Motyka (Lewica), Grzegorz Napieralski (KO) i Adam Rudawski (Trzecia Droga). Z kolei Marcin Sowiński z Konfederacji wskazał na potrzebę rozwoju gospodarki morskiej.

 

W regionie stawiają na…

Wśród najważniejszych zadań dla regionu znów pojawia się komunikacja:

– Chciałbym (….)żeby do każdej gminy dojeżdżał autobus PKS, a każde miasto powiatowe miało połączenie kolejowe – mówi Adam Rudawski.

Na potrzebę zmiany – katastrofalnego stanu dróg (poza drogami szybkiego ruchu) wskazuje Marcin Sowiński.

Dorota Jędrzejewska-Motyka zajmie się ochroną środowiska, jak zapowiada – doprowadzi do ograniczenia wycinki lasów i będzie wspierać działania, poprawiające ekologię i dobrostan leśny regionu szczecińskiego. Takie samo zadane stawia przed sobą Grzegorz Napieralski, który „zaangażuje się w zastopowanie niekontrolowanej eksploatacji przyrody, praktykowanej przez obecny rząd PiS – wycinki lasów, a przede wszystkim trucia Odry.

– Ponosimy przez to realne straty w turystyce i jakości życia – zaznacza Napieralski.

 

W prawie zmienić należy…

Adam Rudawski zapowiada, że będzie orędownikiem ustalenia stałej subwencji oświatowej przekazywanej gminom jako 3%-owy udział w PKB.

– To pomoże w zapaści edukacji, pozwoli na podwyżki nauczycieli i poprawi komfort nauki dzieciom. To działanie jest najpilniejsze i konieczne – podsumowuje Rudawski.

Marcin Sowiński, chce zmiany przepisów regulujących obrót nieruchomościami.

– Dla dobra Szczecina i regionu bardzo zależy mi na tym, żeby uwolnić obrót nieruchomościami rolnymi położonymi w miastach, tak aby właściciel ziemi rolnej na terenie miasta mógł sprzedać tę nieruchomość – wyjaśnia Sowiński.

Z kolei Dorota Jędrzejewska-Motyka za kluczowe uznaje przywrócenie standardów europejskich w polskim sądownictwie.

– Prawo musi być wolne od polityki, nie ma zgody na polityczne kumoterstwo, w sądach czy w prokuraturze – zaznacza kandydatka Lewicy.

–  Jest sfera (…)  specyficzna dla nas i paru innych regionów w Polsce – mówi o kwestiach prawnych Grzegorz Napieralski. –  To Odra i jej ochrona. Dolina Dolnej Odry wymaga większej opieki, zagwarantowanej w prawie, i wyeliminowania przemysłowej, niekontrolowanej eksploatacji jej zasobów. I w tym wymiarze regulacje prawne na szczeblu krajowym są niezbędne i będą korzystne dla naszego regionu – dodaje.

Pełne odpowiedzi kandydatów znajdziecie na: https://szczeciner.pl/polityka/

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r.

Powiązane artykuły

Polityka

Krzystek nowym przewodniczącym OKS

Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina jest nowym przewodniczącym Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Zmiany nastąpiły...

Polityka

Absolutorium dla prezydenta Szczecina. „To był kolejny trudny rok”

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Szczecin, radni udzielili Absolutorium prezydentowi Miasta za...

Polityka

Posła Mateckiego ekscesy. Sejmowy dach to jeszcze nic!

Mimo krótkiego stażu parlamentarzysty, Dariusz Matecki z Suwerennej Polski jest jednym z...

PolitykaRozmowy

Hubert Andrych o Pegasusie: „Im więcej bezpieczeństwa tym mniej wolności”

Mieszka w Gryfinie i pomaga w pracach Komisji ds. Pegasusa. Rozmawiamy z...