Home Aktualności Nowe platformy lęgowe dla największej sowy Europy
AktualnościW regionieZdrowie i środowisko

Nowe platformy lęgowe dla największej sowy Europy

202
platforma - gniazda puchacza
Foto: FB/ DPN

Drawieński Park Narodowy po raz kolejny dowiódł swojego zaangażowania w ochronę bioróżnorodności. W ramach działań z zakresu ochrony czynnej, na terenie parku zamontowano dwie specjalne platformy lęgowe, mające na celu wsparcie populacji puchacza (Bubo bubo) – największej sowy występującej w Europie. Ten niezwykły gatunek, objęty ścisłą ochroną, od lat zmaga się z trudnościami związanymi z kurczącym się siedliskiem i niedoborem miejsc lęgowych.

Puchacz to gatunek o specyficznych wymaganiach dotyczących miejsc lęgowych. Nie buduje własnych gniazd, lecz często korzysta ze starych gniazd innych ptaków, takich jak bocian czarny czy ptaki drapieżne. Na obszarach górskich wybiera półki skalne, a w lasach – miejsca na ziemi, takie jak dołki pod pniami drzew czy wykroty. W olsach gniazduje na kępach traw. Niestety, wiele z tych naturalnych miejsc lęgowych ulega degradacji w wyniku działalności człowieka lub zmian środowiskowych.

Zainstalowane platformy lęgowe na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego mają na celu zrekompensowanie tych strat. Ich konstrukcja została starannie zaprojektowana, aby odpowiadać potrzebom puchacza, zapewniając mu bezpieczne i stabilne miejsce do rozrodu. Miejsca te są usytuowane w odpowiednich lokalizacjach, które minimalizują ryzyko zakłócania spokoju ptaków przez ludzi lub drapieżniki.

Nadzieja na zwiększenie populacji

Przedsięwzięcie to jest elementem szeroko zakrojonych działań na rzecz ochrony puchacza w Polsce. Choć gatunek ten występuje w całym kraju, jego liczebność pozostaje niewielka. Wsparcie w postaci platform lęgowych ma na celu zwiększenie sukcesu lęgowego, a tym samym poprawę kondycji populacji tego gatunku na terenie parku.

Pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego wyrażają nadzieję, że nowe platformy zostaną szybko zaadaptowane przez puchacze. Ich obecność na terenie parku jest nie tylko dowodem na bogactwo przyrodnicze tego obszaru, ale również świadectwem skuteczności działań ochronnych.

Puchacz to jedna z najbardziej charakterystycznych sów Europy. Osiąga imponujące rozmiary – rozpiętość jego skrzydeł może wynosić nawet 180 cm, a masa ciała dochodzi do 4 kg. Charakteryzuje się masywną sylwetką, dużymi, pomarańczowymi oczami i wyrazistymi „uszami” z piór. Puchacz to także niezwykle sprawny drapieżnik, polujący na różnorodne ofiary, od małych ssaków po ptaki.

Ochrona tego gatunku wymaga jednak nie tylko działań w zakresie tworzenia miejsc lęgowych, ale również edukacji społeczeństwa i ograniczenia czynników zagrażających, takich jak wycinka lasów, niepokojenie ptaków w czasie lęgów czy kolizje z liniami energetycznymi.

Działania takie jak montaż platform lęgowych dla puchacza wpisują się w misję Drawieńskiego Parku Narodowego, który od lat podejmuje liczne inicjatywy na rzecz ochrony przyrody. Park, będący jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce, stanowi schronienie dla wielu rzadkich i zagrożonych gatunków.

Powiązane artykuły

finał wośp w szczecinie
Aktualności

33. Finał WOŚP już w tę niedzielę. Jakie atrakcje przygotowano w Szczecinie?

Już w tę niedzielę cała Polska, jak długa i szeroka, zagra po...

bezpieczne ferie w szczecinie
AktualnościEdukacja

„Bezpieczne ferie” w Szczecinie. Policja edukuje dzieci i młodzież

Zbliżające się ferie zimowe to czas, w którym bezpieczeństwo dzieci i młodzieży...

biedronka na dworcu głównym w szczecinie
Aktualności

Biedronka na Dworcu Głównym ruszy na przełomie lutego i marca

Fakt powstawania Biedronki na szczecińskim Dworcu Głównym budzi ogromne zainteresowanie wśród szczecinian...

psia polana szczecin
AktualnościBiznes i inwestycje

Niedługo ruszy budowa psiej polany w Parku Brodowskim

Zakład Usług Komunalnych oficjalnie przekazał plac budowy szczecińskiej firmie P.B. GLOBAL Radosław...