Home Ekologia i zdrowie Nowa aparatura do walki z rakiem płuca. „To sprzęt o kluczowym znaczeniu dla naszych pacjentów”
Ekologia i zdrowie

Nowa aparatura do walki z rakiem płuca. „To sprzęt o kluczowym znaczeniu dla naszych pacjentów”

126

Sprzęt do diagnostyki i leczenia raka płuca o wartości przekraczającej 2,9 mln zł trafił do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Sokołowskiego w Szczecinie. W codziennej pracy używać go będą głównie torakochirurdzy. Zakup został sfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.

W ramach zadania pn. „Zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca dla torakochirurgii na lata 2023-2024” Szpital Wojewódzki w Szczecinie kupił sternotom, narzędzia do operacji wideotorakoskopowych, tor wizyjny do torakoskopii z oprzyrządowaniem, wideobronchoskop ultrasonograficzny, sondę radialną, lampy operacyjne, bipolarne systemy do zamykania naczyń i przewoźny aparat RTG z ramieniem C. Wartość zakupów wyniosła dokładnie 2.904.217,85 zł.

– To sprzęt o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania bloku operacyjnego i dla poprawy możliwości obsługi naszych pacjentów i warunków ich leczenia – tłumaczy dr hab. n. med. Janusz Wójcik, lekarz kierujący kliniką chirurgii klatki piersiowej i transplantacji oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. – Zyskaliśmy przede wszystkim nowy zestaw toru wizyjnego dla operacji małoinwazyjnych płuc. Ten typ operacji zaczyna dominować nad operacjami z dostępem klasycznym. To oznacza, że duża, a właściwie już przeważająca część pacjentów kwalifikuje się do operacji z małych dostępów w przeciwieństwie do dużych otwarć klatki piersiowej. To odpowiedź na oczekiwania pacjentów, bo przecież wszyscy wolą mieć małe, kosmetyczne blizny pooperacyjne. Kolejny istotne zalety to m.in. mniejszy poziom bólu i szybszy powrót do sprawności.

Nowoczesny sprzęt kupiony dzięki dofinansowaniu pozwoli torakochirurgom każdego dnia wykonywać metodą małoinwazyjną niemal wszystkie zabiegi. Pacjenci kwalifikujący się do tego typu operacji nie będą musieli czekać na zakończenie wcześniejszego zabiegu i sterylizację sprzętu pozwalającą na jego ponowne wykorzystanie. Chodzi głównie o pacjentów z guzami płuca, choć nie tylko. Wideotorakoskopia może być wykorzystywana także przy np. ropniakach opłucnej czy odmie opłucnowej.

Na bloku operacyjnym służyć będzie tylko część zakupionego sprzętu. Wideobronchoskop ultrasonograficzny i sonda radialna trafiły do pracowni endoskopii układu oddechowego SPWSZ i posłużą diagnostyce.

– Nie ma leczenia raka płuca bez dobrej diagnostyki – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Pieróg, torakochirurg i transplantolog kliniczny kierujący wspomnianą pracownią. – Podstawą jest badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu bronchofiberoskopu do drzewa oskrzelowego i ocenie tego drzewa od wewnątrz wraz z pobraniem materiału do badania. W naszej pracowni mamy pełen zakres możliwości diagnostycznych w kierunku raka płuca, począwszy od zwykłych wideobronchoskopów, skończywszy na metodzie krio czy tzw. EBUS-ie, a więc ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej.

Nowy sprzęt będzie bardziej precyzyjny, mniej awaryjny i pozwoli na wykonanie większej liczby badań.

– To o tyle istotne, że ciężar diagnostyki raka płuca w naszym regionie w dużej części spoczywa właśnie na naszej pracowni – dodaje prof. Pieróg.

Rocznie na raka płuca w Polsce choruje ok. 22 tys. osób. Jeszcze więcej osób każdego roku z powodu tej diagnozy umiera.

– Skala cały czas jest na linii wznoszącej – mówi dr hab. Janusz Wójcik. – Każdego roku średniej wielkości miasto powiatowe w Polsce stanowi liczbę nowych rozpoznań raka płuca. Dodatkowo większość pacjentów słyszy diagnozę w zaawansowanej fazie choroby. Wobec tego – mimo coraz efektywniejszego leczenia – śmiertelność jest bardzo wysoka, a liczba zgonów rocznie przekracza liczbę nowo wykrytych przypadków. Średnio tylko 16% nowo wykrytych przypadków jesteśmy w stanie leczyć operacyjnie. Pozostali pacjenci są już w fazie zaawansowanej, w której możliwości leczenia są ograniczone.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która w dużej mierze opiera się na niepaleniu tytoniu, który jest główną przyczyną raka płuca. Ponadto współczesnym standardem diagnostycznym jest niskoemisyjna tomografia komputerowa płuc, która pozwala wykryć zmiany we wczesnej fazie choroby.

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...

Ekologia i zdrowie

Chirurdzy rozpoczęli pracę z robotem. Zoperowali oni 85-letniego pacjenta chorującego na raka

Po urologach pracę z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy...

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Okrągły milion pana Włodzimierza

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież...