Home Biznes i inwestycje Mniej środków na inwestycje. Jest projekt budżetu Szczecina na rok 2024
Biznes i inwestycje

Mniej środków na inwestycje. Jest projekt budżetu Szczecina na rok 2024

239

Urząd Miasta Szczecin przygotował projekt budżetu na 2024 r. Na cele inwestycyjne zostało przygotowane 636 mln złotych – najmniej od 5 lat. Za taki stan Miasto oskarża negatywne działania władzy centralnej, przez które środki skurczyły się o 1/3 w stosunku do poprzedniego roku.

 

Projekt budżetu Szczecina na 2024 r. zakłada dochody w wysokości nieco ponad 3,7 mld zł, a wydatki w wysokości ponad 3,65 mld zł. Projekt będzie przedmiotem obrad na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 12 grudnia. Budżet skomentował Prezydent Miasta Szczecin, który wspomina o zmniejszonych wydatkach na inwestycje, jako sytuacji przejściowej.

 

– Jest to projekt dobrze skonstruowany, odpowiedzialny i przede wszystkim odpowiadający aktualnej sytuacji makroekonomicznej. Zakładamy nadwyżkę dochodów nad wydatkami. Taka konstrukcja budżetu ma jednak wpływ na mniejszą niż dotychczas dynamikę inwestycji, co należy uznać za sytuację przejściową. Liczę, że dzięki zmianom na szczeblu centralnym, w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do w pełni zrównoważonego budżetu uwzględniającego nowe projekty inwestycyjne, które będą dalej napędzać rozwój Szczecina – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

 

Jak podkreśla Urząd Miasta Szczecin, między 2019 a 2023 rokiem Szczecin realizował ambitne programy inwestycyjne o łącznej wartości 4,2 mld, co oznacza, że rocznie na inwestycje przeznaczało ponad 1 mld zł. Zmniejszenie inwestycji to tylko jedna decyzji, która pozwoli na dopięcie budżetu. Aby być w stanie ją zbilansować miasto dokona sprzedaży majątku, a także wprowadzi regulacje inflacyjne opłat za usługi komunalne i opłaty lokalne czy ograniczenie wydatków, które nie służą do obsługi bieżących wydatków. 

 

– Obecna sytuacja pozwala nam na przygotowanie miasta do sięgnięcia po kolejną pomoc ze środków bezzwrotnych. Udział w tych programach wymaga bowiem zabezpieczenia w budżecie środków własnych. Możliwe to będzie w przypadku naprawy stanu finansów samorządów terytorialnych i zapewnieniu stabilności systemu w długiej perspektywie czasu – podkreśla Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta Szczecin.

 

Winą za zmniejszone środki na inwestycję samorząd obarcza władzę centralną

 

– Negatywne działania władzy centralnej, która od lat marginalizowała samorządy ponownie znajdzie odzwierciedlenie w kasie miasta – informuje Urząd Miasta Szczecin. – Głównym celem polityki finansowej jest zabezpieczenie środków na realizację ustawowych zadań Miasta przy jednoczesnym zapewnieniu jego dalszego rozwoju. Dlatego, poprzez wzrost wydatków w każdym z obszarów funkcjonowania Miasta: edukacji, pomocy społecznej i gospodarce komunalnej, jeszcze większy nacisk zostanie poświęcony zadaniom bieżącym. Łączne wydatki w tych sferach osiągną poziom blisko 2,3 mld zł.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Światowy gigant otwiera w Szczecinie nowoczesną przestrzeń cowor­kingową

International Workplace Group, największa na świecie firma zajmująca się pracą hybrydową i...

Biznes i inwestycje

Zakupy po nowemu. W tym szczecińskim markecie kasujesz na bieżąco

Czy robienie zakupów może być jeszcze łatwiejsze, niż dotychczas? W jednym ze...

Biznes i inwestycje

To zwężenie zdążyło napsuć krwi wielu kierowcom. Na jego usunięcie trzeba będzie jeszcze poczekać 

Kierowcy jadący aleją Wyzwolenia w stronę placu Rodła wielokrotnie mieli do czynienia...

Biznes i inwestycje

Szczecińska Kolej Metropolitalna wzbogaciła się o nowe przystanki. Działają od wczoraj

Od wczoraj pasażerowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej mogą korzystać z dwóch nowych przystanków,...