Home Biznes i inwestycje Mniej środków na inwestycje. Jest projekt budżetu Szczecina na rok 2024
Biznes i inwestycje

Mniej środków na inwestycje. Jest projekt budżetu Szczecina na rok 2024

89

Urząd Miasta Szczecin przygotował projekt budżetu na 2024 r. Na cele inwestycyjne zostało przygotowane 636 mln złotych – najmniej od 5 lat. Za taki stan Miasto oskarża negatywne działania władzy centralnej, przez które środki skurczyły się o 1/3 w stosunku do poprzedniego roku.

 

Projekt budżetu Szczecina na 2024 r. zakłada dochody w wysokości nieco ponad 3,7 mld zł, a wydatki w wysokości ponad 3,65 mld zł. Projekt będzie przedmiotem obrad na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 12 grudnia. Budżet skomentował Prezydent Miasta Szczecin, który wspomina o zmniejszonych wydatkach na inwestycje, jako sytuacji przejściowej.

 

– Jest to projekt dobrze skonstruowany, odpowiedzialny i przede wszystkim odpowiadający aktualnej sytuacji makroekonomicznej. Zakładamy nadwyżkę dochodów nad wydatkami. Taka konstrukcja budżetu ma jednak wpływ na mniejszą niż dotychczas dynamikę inwestycji, co należy uznać za sytuację przejściową. Liczę, że dzięki zmianom na szczeblu centralnym, w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do w pełni zrównoważonego budżetu uwzględniającego nowe projekty inwestycyjne, które będą dalej napędzać rozwój Szczecina – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

 

Jak podkreśla Urząd Miasta Szczecin, między 2019 a 2023 rokiem Szczecin realizował ambitne programy inwestycyjne o łącznej wartości 4,2 mld, co oznacza, że rocznie na inwestycje przeznaczało ponad 1 mld zł. Zmniejszenie inwestycji to tylko jedna decyzji, która pozwoli na dopięcie budżetu. Aby być w stanie ją zbilansować miasto dokona sprzedaży majątku, a także wprowadzi regulacje inflacyjne opłat za usługi komunalne i opłaty lokalne czy ograniczenie wydatków, które nie służą do obsługi bieżących wydatków. 

 

– Obecna sytuacja pozwala nam na przygotowanie miasta do sięgnięcia po kolejną pomoc ze środków bezzwrotnych. Udział w tych programach wymaga bowiem zabezpieczenia w budżecie środków własnych. Możliwe to będzie w przypadku naprawy stanu finansów samorządów terytorialnych i zapewnieniu stabilności systemu w długiej perspektywie czasu – podkreśla Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta Szczecin.

 

Winą za zmniejszone środki na inwestycję samorząd obarcza władzę centralną

 

– Negatywne działania władzy centralnej, która od lat marginalizowała samorządy ponownie znajdzie odzwierciedlenie w kasie miasta – informuje Urząd Miasta Szczecin. – Głównym celem polityki finansowej jest zabezpieczenie środków na realizację ustawowych zadań Miasta przy jednoczesnym zapewnieniu jego dalszego rozwoju. Dlatego, poprzez wzrost wydatków w każdym z obszarów funkcjonowania Miasta: edukacji, pomocy społecznej i gospodarce komunalnej, jeszcze większy nacisk zostanie poświęcony zadaniom bieżącym. Łączne wydatki w tych sferach osiągną poziom blisko 2,3 mld zł.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Wkrótce pojedziecie nad morze nowym fragmentem S3

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu...

Biznes i inwestycje

Koszt to blisko 8 milionów. Wiemy, kto to zbuduje

Najpierw projekt budowalny, a potem prace budowlane – w tej kolejności firma...

Biznes i inwestycje

Zwycięzca zostanie wyłoniony przez losowanie

Od szczęśliwego losu zależy, który projekt zostanie zrealizowany. W tegorocznym Szczecińskim Budżecie...

Biznes i inwestycje

Zielona energia z odpadów organicznych lub rolniczych. Zapraszają na konferencję

Czy biogaz może być alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii? Skąd możemy go...