Home Motoryzacja Czy to już pora na zimowe opony?
Motoryzacja

Czy to już pora na zimowe opony?

111

Czy już nadszedł czas na wymianę opon zimowych na letnie? W serwisach kolejki ustawiają się zazwyczaj wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. W wielu przypadkach trudno będzie zarezerwować wizytę z dnia na dzień.

 

Kiedy spadnie pierwszy śnieg,  podjeżdżają pod serwis z nadzieją, że szybko uda się wymienić zimowe opony na letnie. W dużych serwisach często jest to niemożliwe. Tutaj, prócz usług wulkanizacyjnych, często oferowane są też usługi serwisowe dla aut, co sprawia, że dyspozycyjność mechaników jest ograniczona.

 

– Jeśli chodzi o samą wymianę opon zdecydowanie łatwiej jest umówić się w serwisie typowo wulkanizacyjnym – mówi serwisant, Paweł Karczmarczuk z Opony OK na Mierzynie. – Tutaj świadczenie usług nastawione jest na konkretny zakres prac, stąd też wykonywanie są one sprawnie i łatwiej się do takiego serwisu wulkanizacyjnego dostać – tłumaczy.

 

Czy to już odpowiedni moment na wymianę opon?

 

– Zdecydowanie tak, co do zasady zimówki zakładamy, kiedy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto to zrobić już teraz, noce są chłodne i w każdej chwili należy się spodziewać przymrozków – dodaje.

 

Paweł Karczmarczuk zaznacza, że mówiąc o oponach nie można tylko myśleć o ich wymianie, ale także warto sprawdzić ich stan.

 

– Z wulkanizatorem jest jak z lekarzem: warto mieć zaufanego specjalistę. Dlaczego? Chodzi o stan ogumienia, nie każda opona nadaje się do dalszego użytkowania. Dobry i rzetelny wulkanizator nie założy opony, która może stwarzać zagrożenie dla posiadacza samochodu. Bezwzględnie trzeba pamiętać, że wraz z upływem czasu guma traci swoje właściwości. Ta guma wówczas twardnieje, co zmniejsza jej przyczepność do nawierzchni, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze – tłumaczy Paweł Karczmarczuk.

 

Niebezpiecznie jest także używać opon, które z racji wieku delikatnie się odkształciły lub mają wytarty bieżnik. Jeśli opony są zbyt mocno zużyte lub stare, trzeba pomyśleć o wymianie na nowe.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Coraz bliżej obwodnicy Mierzyna. Właśnie trwa odbiór projektu budowlanego

Obwodnica Mierzyna wkracza w kolejną fazę realizacji. Proces inwestycyjny trwa w najlepsze...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Pierwsze umowy na S10 podpisane! Droga ma być gotowa w 2028 roku

Odcinek drogi S10 Suchań – Recz o długości 19,6 km wybuduje konsorcjum...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Dojazd S3 do Międzyzdrojów i Świnoujścia bez utrudnień? Nie przed wakacjami

Mimo wielkich oczekiwań kierowców nie dojedziemy w te wakacje do Świnoujścia skończoną...

AktualnościMotoryzacjaW regionie

O włos od tragedii! Uciekał przed policją, jadąc pod prąd [VIDEO]

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 27-letni kierowca Audi, który uciekając przed policją, swoją...