Home Motoryzacja Czy to już pora na zimowe opony?
Motoryzacja

Czy to już pora na zimowe opony?

77

Czy już nadszedł czas na wymianę opon zimowych na letnie? W serwisach kolejki ustawiają się zazwyczaj wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. W wielu przypadkach trudno będzie zarezerwować wizytę z dnia na dzień.

 

Kiedy spadnie pierwszy śnieg,  podjeżdżają pod serwis z nadzieją, że szybko uda się wymienić zimowe opony na letnie. W dużych serwisach często jest to niemożliwe. Tutaj, prócz usług wulkanizacyjnych, często oferowane są też usługi serwisowe dla aut, co sprawia, że dyspozycyjność mechaników jest ograniczona.

 

– Jeśli chodzi o samą wymianę opon zdecydowanie łatwiej jest umówić się w serwisie typowo wulkanizacyjnym – mówi serwisant, Paweł Karczmarczuk z Opony OK na Mierzynie. – Tutaj świadczenie usług nastawione jest na konkretny zakres prac, stąd też wykonywanie są one sprawnie i łatwiej się do takiego serwisu wulkanizacyjnego dostać – tłumaczy.

 

Czy to już odpowiedni moment na wymianę opon?

 

– Zdecydowanie tak, co do zasady zimówki zakładamy, kiedy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto to zrobić już teraz, noce są chłodne i w każdej chwili należy się spodziewać przymrozków – dodaje.

 

Paweł Karczmarczuk zaznacza, że mówiąc o oponach nie można tylko myśleć o ich wymianie, ale także warto sprawdzić ich stan.

 

– Z wulkanizatorem jest jak z lekarzem: warto mieć zaufanego specjalistę. Dlaczego? Chodzi o stan ogumienia, nie każda opona nadaje się do dalszego użytkowania. Dobry i rzetelny wulkanizator nie założy opony, która może stwarzać zagrożenie dla posiadacza samochodu. Bezwzględnie trzeba pamiętać, że wraz z upływem czasu guma traci swoje właściwości. Ta guma wówczas twardnieje, co zmniejsza jej przyczepność do nawierzchni, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze – tłumaczy Paweł Karczmarczuk.

 

Niebezpiecznie jest także używać opon, które z racji wieku delikatnie się odkształciły lub mają wytarty bieżnik. Jeśli opony są zbyt mocno zużyte lub stare, trzeba pomyśleć o wymianie na nowe.

Powiązane artykuły

Motoryzacja

Niemcy podnoszą opłaty za korzystanie z autostrad. To cios w polskie firmy transportowe

Od 1 grudnia w Niemczech drastycznie podniesione zostaną opłaty za korzystanie z...

Motoryzacja

Najważniejsze ekspresówki w regionie. Kiedy przejedziemy całą S3 i S6?

To najważniejsze drogi ekspresowe w naszym regionie. S3 to połączenie naszego kraju...

MotoryzacjaW regionie

Ale cudo! Jeden z takich pojazdów trafi do strażaków z naszego regionu

Bez trudu pokonuje skały, bagna, piaski, głęboki śnieg, jeździ po lodzie, doskonale...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Droga S10 coraz bliżej. Ze Szczecina do Warszawy pojedzmy wygodniej i szybciej [WIZUALIZACJA]

Są przetargi na 8 odcinków drogi S10. Zanim pojedziemy nowa drogą w...