Home Ekologia i zdrowie ZWiK apeluje. Skoszona trawa zapycha
Ekologia i zdrowie

ZWiK apeluje. Skoszona trawa zapycha

184

W najlepsze trwa sezon na koszenie trawy. Za porządkowanie zieleni zabrali się zarządcy nieruchomości, a także prywatni właściciele działek. ZWiK przypomina: skoszoną trawę należy sprzątnąć ponieważ podczas ulewnych deszczów spływa wraz z wodą opadową szczelnie zatykając kratki wpustów.

 

– W związku z rozpoczynającym się sezonem koszenia traw prosimy o jej bieżące sprzątanie i usuwanie z poboczy, zwłaszcza w pasie drogowym. Następstwem nieodpowiedniego połączenia działalności człowieka z przyrodą może być brak możliwości odbioru wód opadowych przez wpusty deszczowe, co może powodować lokalne podtopienia. Prosimy także o zwrócenie uwagi czy podczas prowadzonych prac remontowych lub modernizacyjnych czy w obrębie nieruchomości nie dochodzi do zanieczyszczania wpustów deszczowych oraz studzienek – apeluje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Za czystość w pasie drogowym, w tym samych kratek, odpowiada Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, który reaguje interwencyjnie w ramach współpracy między obiema jednostkami lub działa według swoich harmonogramów.

Z kolei ZWiK dba o wpusty, które są w mieście.

– Czyścimy i udrażniamy je w ramach naszej bieżącej działalności, a okresie wzmożonych deszczy większą uwagą obejmujemy te, które są w miejscach częściej zalewanych. Przypominamy, że takich urządzeń jest w mieście blisko 30 tys. – mówi Hanna Pieczyńska.

Mieszkańcy, którzy koszą trawę na swoich posesjach, powinni ją uprzątnąć. W każdym ogrodzie powstają odpady organiczne, wspominana skoszona trawa jest jednym z nich. Zamiast ją wyrzucać i pozostawiać na „pastwę losu”, warto ją wrzucić do kompostownika. Kilkucentymetrowa warstwa rozłożona pod drzewami owocowymi, ozdobnymi, a także pod krzewami dobrze spełnia rolę ściółki i zabezpiecza korzenie przed wysychaniem, a potem stopniowo rozkłada się i wzbogaca w próchnicę górną warstwę gleby.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...

Ekologia i zdrowie

Chirurdzy rozpoczęli pracę z robotem. Zoperowali oni 85-letniego pacjenta chorującego na raka

Po urologach pracę z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy...

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Okrągły milion pana Włodzimierza

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież...