Home Biznes i inwestycje Zabytkowa willa przy Alei Wojska Polskiego 72 odzyskała historyczny wygląd
Biznes i inwestycje

Zabytkowa willa przy Alei Wojska Polskiego 72 odzyskała historyczny wygląd

511

Elewacja ma znów kolor jasno-beżowy, misterne płaskorzeźby wróciły do dawnej formy, całe miedziane poszycie dachu zostało wymienione na nowe.

 

Zakończył się remont elewacji okazałej willi u zbiegu alei Wojska Polskiego i ulicy Mickiewicza.

Głównym celem prac była termomodernizacja budynku i odtworzenie jego historycznego wyglądu. Elewacja ma kolor beżowy, w tynku są płatki miki, które połyskując w słońcu dają efekt migotania. Stolarka okienna jest biała, drzwi w kolorze rozbielonej ciepłej szarości, a metalowe balustrady balkonów i okiennice – zielone. Wymienione zostało miedziane poszycie dachowe, ocieplone poddasze.

Program prac konserwatorskich elewacji składał się z 52 punktów. Były tam szczegółowe wytyczne, w jaki sposób odnowić tynki, detale architektoniczne, dach, stolarkę drzwiową okapy, żaluzje, okna lukarnowe i elementy stalowe.

Wykonawca został zobowiązany do prowadzenia prac w taki sposób, aby w jak największym stopniu zachować oryginalny, historyczny stan budynku. Budynek zdobią rozmaite płaskorzeźby: medaliony z postaciami chłopców, zegar słoneczny, obramowania okien, girlandy z liści.

– Przed remontem były osłabione, ukruszone, trzeba je było uzupełnić, wzmocnić – mówi Małgorzata Zyzik, która prowadziła nadzór konserwatorski. – Najwięcej pracy było przy zegarze słonecznym, na szczęście dysponowaliśmy przedwojennym zdjęciem zegara.

Przed remontem elewacji i dachu za zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków we wnęce budynku od strony ul. Mickiewicza (najmniej eksponowanej) została zainstalowana zewnętrzna winda.

– Budynek figuruje w rejestrze zabytków województwa zachodniopomorskiego – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NiOL. – Powstał w latach 1910-1911 przy najbardziej wtedy reprezentacyjnej ulicy miasta. Jest przykładem architektury modernistycznej z elementami neobarokowego detalu. Jego pierwszym właścicielem był kupiec o nazwisku Simon. W latach 30-tych ub. wieku ulokowano tam Klinikę dla Kobiet. Od czasów tuż powojennych do dziś jest wykorzystywana na potrzeby służby zdrowia. Głównym najemcą willi od 25 lat jest firma NZOZ Medycy Sp. z o.o., która prowadzi przychodnię. Właścicielem budynku jest miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne – dodaje.

Koszt budowy windy 350 tys. zł (projekt budowlany szybu windowego został wykonany na zlecenie NZOZ Medycy Sp. z o.o.). Koszt „Termomodernizacji i remontu elewacji” 2,8 mln zł.

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe dostaną pieniądze na Zielone Przedogródki i Podwórka

W tym roku pięć wspólnot mieszkaniowych otrzyma dofinansowanie w ramach programów: Zielone...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstała stacja badawcza. W sierpniu będzie w Szczecinie

Gotowa jest już mobilna stacja badawcza, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Tylko jedna oferta w przetargu na 14 nowych elektrobusów. Będą kolejne Solarisy?

Tylko jedna oferta pojawiła się w przetargu na 14 nowych autobusów elektrycznych...

Biznes i inwestycje

Światowy gigant otwiera w Szczecinie nowoczesną przestrzeń cowor­kingową

International Workplace Group, największa na świecie firma zajmująca się pracą hybrydową i...