Home Historia Wieża Quistorpa kryje tajemnice? Już w w najbliższą sobotę wielkie poszukiwania
Historia

Wieża Quistorpa kryje tajemnice? Już w w najbliższą sobotę wielkie poszukiwania

520

Już w tę sobotę odbędą się poszukiwania fragmentów wieży Quistorpa. Każdy może dołączyć i odkryć – być może – nieznaną historię legendarnej budowli. 

 

Okazją do spotkania będą prace przygotowawcze związane z realizacją projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, który ma na celu uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół wieży Quistorpa.

– Zanim jednak na dobre ruszy realizacja projektu chcemy dokładnie przyjrzeć się i zinwentaryzować to co kryją jeszcze okolice wieży – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. – Przypuszczamy, że wiele unikatowych fragmentów samej wieży może ciągle zalegać pod warstwami ziemi, mchu i roślinności, dlatego już dziś chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnego poszukiwania ostatnich świadków historii tego miejsca.

Znalezione relikty architektoniczne (cegły, detale, płytki posadzkowe, czy fragmenty rzeźb i innych elementów dawnego wystroju wieży) zostaną nie tylko ocenione i zinwentaryzowane przez specjalistów, ale również wyeksponowane na miejscu w specjalnych koszach już po zakończeniu prac związanych z realizacją projektu SBO.

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców i pasjonatów historii do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu – dodaje Michał Dębowski.

Podczas wydarzenia będzie również okazja do zapoznania się z historią wieży oraz planowanymi działaniami związanymi z realizacją projektu SBO. Wszyscy uczestnicy wezmą również udział w krótkim instruktarzu, tak aby cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Organizatorzy zalecają zabrać ze sobą wygodne ubrania i obuwie oraz rękawice robocze oraz proszą  nieprzynoszenie ze sobą wykrywaczy metali oraz jakichkolwiek innych urządzeń technicznych służących poszukiwaniom zabytków. Wszystkie niezbędne sprzęty będą dostępne na miejscu.

Termin wydarzenia: 11 maja 2024 r. (sobota), start: godz. 10.00. Miejsce: przed ruinami wieży Quistorpa. Organizatorzy: Zakład Usług Komunalnych, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Partnerzy: Rada Osiedla Arkońskie – Niemierzyn, Stowarzyszenie Denkmal Pomorze.

Powiązane artykuły

plac adamowicza w szczecinie
AktualnościHistoria

Historia placu Adamowicza w Szczecinie. 6 lat od śmierci prezydenta Gdańska

Plac Adamowicza, położony w centrum Szczecina, jest miejscem ważnym zarówno pod względem...

HistoriaWspomnieniaZ archiwum Szczecinera

Biskup z Königsplatz

Georg Carl Benjamin Ritschl urodził się 1 listopada 1783 r. w Erfurcie....

wierzenia pomorzan
Historia

W co wierzono na Pomorzu Zachodnim? Niezwykła mapa i wierzenia sprzed 150 lat

Wiara w diabły i demony w oczach wielu jest postrzegana przez uleganie...

podgrodzie
Historia

Podgrodzie – miasteczko wyjątkowe

Szczecin z perspektywy Polski, to metropolia na samym krańcu kraju. Nowe Warpno...