Home Biznes i inwestycje Wiemy, kto zbuduje nowy odcinek S10 pomiędzy Zdunowem a Kijewem. Rozpoczęcie budowy już za rok 
Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Wiemy, kto zbuduje nowy odcinek S10 pomiędzy Zdunowem a Kijewem. Rozpoczęcie budowy już za rok 

1.7k

Ekspresowej „dziesiątce” na obszarze województwa zachodniopomorskiego przybędzie kolejny odcinek pomiędzy węzłami Szczecin Kijewo a Szczecin Zdunowo. Przetarg na realizację ponad czterokilometrowego odcinka wygrało konsorcjum firm NDI i NDI Sopot. 

Oferta złożona przez to konsorcjum opiewa na kwotę 187 340 000 złotych i okazała się być najkorzystniejszą dla zamawiającego, którym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Poza ceną (55%), najważniejszymi i najistotniejszymi kryteriami zamówienia były też: przedłużenie gwarancji na ekrany akustyczne i obiekty mostowe (po 20%) oraz zagospodarowanie na placu budowy pozyskanego destruktu asfaltowego (5%). 

Inwestycja będzie prowadzona w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, w formule Projektuj i buduj. Obejmuje ona budowę odcinka S10 o długości 4,4 km omijającego od północy osiedle w okolicy rzeki Płonia. Trasa pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z obszaru zabudowanego na terenie miasta Szczecin, na którym jest szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych. Zaplanowano również realizację dwóch węzłów drogowych Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia, mostu na Płoni, dwóch wiaduktów i trzech przejść dla zwierząt.

Według szacunków Dyrekcji budowa nowego odcinka w terenie powinna rozpocząć się 2025 roku i zakończyć się w trzy lata później. 

Cała droga S10 ma liczyć docelowo około 410 kilometrów i będzie łączyła Szczecin (przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń) z aglomeracją warszawską, dzięki czemu powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.  

Obecnie kierowcy, oprócz wspomnianego wcześniej odcinka od Zdunowa do Stargardu oraz obwodnicy Wałcza korzystają także z trzech innych odcinków S10. To obwodnica Wyrzyska (w części jednojezdniowa) w woj. wielkopolskim oraz Bydgoszcz Zachód-Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa) w województwie kujawsko-pomorskim (w sumie ok. 60 km). 

W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk-Bydgoszcz (40 km), A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej, podobnie jak prace przygotowawcze związane z poszerzeniem ok. 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń-Włocławek, który będzie odcinkiem wspólnym z S10. GDDKiA wystąpiła też o uzyskanie decyzji środowiskowej dla odcinka Piła-Wyrzysk (ok. 28 km) oraz dobudowy drugiej jezdni dla obwodnicy Wyrzyska (5 km). 

Powiązane artykuły

targi pracy
Biznes i inwestycje

To już w czwartek. Nadchodzą największe w regionie Targi Pracy

Ponad 100 pracodawców, ponad 1000 ofert pracy w różnych branżach, ciekawi prelegenci...

Biznes i inwestycje

Będzie najdłuższy w Polsce. Ten tunel po Odrą bardzo jest potrzebny

Najdłuższy drogowy tunel świata łączy norweskie miejscowości Lardal i Aurland. Tunel ma...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościBiznes i inwestycje

Co mają cumulusy do branży IT? Czyli ZS BIT po raz 1011.

Cumulusy to oczywiście jeden z rodzajów chmur, a chmura z kolei to...