Home Aktualności Widok Rynku Siennego z ratuszem i giełdą na przedwojennym obrazie
AktualnościHistoriaKultura

Widok Rynku Siennego z ratuszem i giełdą na przedwojennym obrazie

139
Foto: Archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie

Ten obraz powstał w okresie międzywojnia, jego autorem był Oswald Polte, który w 1925 roku uzyskał tytułu profesora Miejskiej Szkoły Rzemieślników i Rzemiosła w Szczecinie. Artysta, obecnie zaliczany do szczecińskiej awangardy okresu przedwojennego, zmarł w wieku niespełna 40 lat.

 

Obraz olejny o wymiarach 142 cm (wysokość) na 110 cm (szerokość) ma ogromną wartość historyczną dla Szczecina, znajduje się w zbiorach naszego Muzeum Narodowego. Przedstawia widok na Rynek Sienny z ratuszem i giełdą, ukazujący architekturę Podzamcza z okresu międzywojennego.

– Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Szczecin znalazł się w trudnej sytuacji gospodarczej, dlatego wedutyści dążyli do ukazania widoków miasta wzniosłego, pamiętającego lepsze czasy – informuje Małgorzata Peszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Kompozycje tworzone „ku pokrzepieniu serc” odwoływały się do zabytkowych budowli w sposób wyidealizowany, z architektonicznymi detalami dobitniej obrazującymi piękno godnych naśladowania dzieł germańskich antenatów.

Z drugiej strony ukazywano też realną sytuację powojenną, wysuwając na plan pierwszy prozaiczne sceny z życia codziennego. Idealnym miejscem takich obserwacji był Rynek Sienny na Starym Mieście, chętnie odwiedzany przez szczecinian ze względu na swój towarowo-handlowy charakter. Tutaj znajdował się Ratusz Staromiejski, siedziba władz miasta od XV wieku do lat 70. XIX stulecia, gdy podjęto decyzję o budowie nowego, tzw. czerwonego ratusza przy dzisiejszym placu Stefana Batorego.

– Wnętrza starego ratusza zaadaptowano wówczas na prywatne mieszkania, a w zabytkowej piwnicy otwarto restaurację. W latach trzydziestych XIX wieku w jego sąsiedztwie wzniesiono klasycystyczny gmach Giełdy, nawiązujący do dzieł związanego ze Szczecinem architekta Karla Friedricha Schinkla. Widok na giełdę i ratusz był motywem popularnym w sztuce, wykorzystanym m.in. przez Oswalda Polte w pracy z około 1925 roku. Artysta był urodzonym na Śląsku malarzem, grafikiem i projektantem, który dojrzałe życie związał ze Szczecinem. Od 1912 roku pracował jako nauczyciel malarstwa i tkactwa. Zwieńczeniem jego dydaktycznych osiągnięć było uzyskanie w 1925 roku tytułu profesora Miejskiej Szkoły Rzemieślników i Rzemiosła w Szczecinie. Zakrojoną na szeroką skalę aktywność artystyczną przerwała przedwczesna śmierć w 1927 roku – wspomina Małgorzata Peszko.

Oswald Polte znany był również z malowania portretów, scenek rodzajowych, aktów i martwej natury. Największa sławę przynosiły mu natomiast pejzaże oraz dzieła z widokami Szczecina.

 

 

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

Siedmiu chętnych na przebudowę Trasy Zamkowej. Wszystkie oferty mocno przekraczają budżet

Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych przebudową młodszej, wyjazdowej nitki Trasy Zamkowej. Problem jest...

Aktualności

Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”

Obecnie Szczecin nie jest poważnie zagrożony powodzią, w przeciwieństwie do miast na...

Biznes i inwestycjeAktualności

Stowarzyszenie Gentlemen’s Business Group na rzecz Ligi Superbohaterów

Nie każdy superbohater nosi pelerynę, ale każdy może nim być. Wystarczy odrobina...

Biznes i inwestycjeAktualności

Wykonawca przejął Plac Orła Białego. Niebawem ruszy przebudowa

Plac Orła Białego staje się placem budowy. Wykonawca przejął teren inwestycji. Początek...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com