Home Ekologia i zdrowie Waldek ze Szczecina daje 5 porad dotyczących sadzenia na Wszystkich Świętych
Ekologia i zdrowie

Waldek ze Szczecina daje 5 porad dotyczących sadzenia na Wszystkich Świętych

438

Chociaż jesień zawitała już do nas na stałe, nie oznacza to końca prac na działkach i przydomowych ogródkach. Schyłek października to świetny czas na sadzenie odmian zimowych roślin, które wspaniale obrodzą na wiosnę. Znajomość kilku prostych zasad pozwoli na cieszenie się bogatymi plonami zaraz po pierwszych roztopach. Oto kilka rad przygotowanych przez Pana Waldka – naszego pasjonata aktywności na działce i w ogrodzie.

 

Pan Waldemar Niewiadomski to absolwent nieistniejącej już Akademii Rolniczej w Szczecinie, ale przede wszystkim miłośnik spędzania czasu na swojej działce. Wie szczególnie dużo na temat ogródków warzywnych – łączy wiedzę praktyczną i teoretyczną, by każdego roku zbierać duże plony, niezależnie od pogody. 

 

– Podręczniki i książki mogą się przydać, ale tu liczy się przede wszystkim wieloletnia praktyka. Uczyłem się na błędach i mam swoje wypróbowane metody. – mówi Pan Waldek.

 

Co sadzić pod koniec października przed pierwszymi mrozami? Nie ma wątpliwości, że zimowe odmiany czosnku i cebuli. Oto 5 rad Pana Waldka dotyczących sadzenia tych warzyw w taki sposób, by obficie obrodziły na wiosnę.

 

Kluczem do sukcesu – dobra odmiana

 

Czosnek i cebulę należy sadzić przed pierwszymi przymrozkami, czyli najczęściej jest to okres pomiędzy końcem października a początkiem listopada. Pogoda potrafi jednak w ostatnich latach płatać figle i pierwsze przymrozki mogą pojawić się znacznie później, dlatego jest jeszcze trochę czasu na sadzenie w tym roku.

 

– W zeszłym roku czosnek zasadzony w październiku zaczął kiełkować już w listopadzie z powodu wysokich temperatur. Dlatego termin sadzenia można w tym roku nieco wydłużyć – zauważa Pan Waldek. – Bardzo polecam jednak to zrobić w swoim ogródku. Kiedy odmiany wiosenne będą dopiero sadzone, wasze odmiany ozime już będzie można zbierać. 

 

Jakie odmiany ozime czosnku i cebuli są najlepsze?

 

– Jeżeli chodzi o czosnek, to szczególnie polecam polską odmianę Harnaś. Jest odporna na choroby i wyrasta bardzo dorodnie. Ząbki są po prostu ogromne. Dobre odmiany cebuli to Galatea lub Swift. Cechują się dużą zimotrwałością – radzi Pan Waldek.

 

Pamiętaj o odpowiednich odległościach przy sadzeniu

 

Ząbki czosnku i cebulki należy odpowiednio usadawiać w ziemi. Warto użyć do tego celu np. drewnianego kołeczka, którym wykopiemy dołki na odpowiednią głębokość. Powinna ona wynosić od 8 do 10 cm. Na tej głębokości sadzonki będą miały dostęp do masy zielonej i będą mogły z niej bez przeszkód czerpać. Należy oczywiście włożyć je rozetą korzeniową do dołu i zielonym pędem do góry, dociskając delikatnie kciukiem.

 

Odstęp pomiędzy poszczególnymi otworami powinien natomiast wynosić od 10 do 12 cm. W ten sposób powstaną na przygotowanym poletku rzędy sadzonek.  Odległość między rzędami to ok. 15 cm. Pozwoli to na swobodną pielęgnację i wyrywanie chwastów. 

 

Zastosuj płodozmian w swoim ogródku

 

Na małych ogródkach też można czerpać z wiedzy rolniczej, która przydaje się na dużych gospodarstwach. Dlatego warto zastosować płodozmian i nie sadzić tych samych roślin w tym samym miejscu każdego roku. Jak to powinno wyglądać?

 

Po czosnku można zasadzić w tym samym miejscu ogórki, a po ogórkach rośliny strączkowe, seler czy por. Każda roślina potrzebuje trochę innych składników z gleby, dlatego zmianowanie pozwoli na zachowanie jej lepszych właściwości. Szkodniki też mają swój instynkt i potrafią się uczyć, dlatego jedno miejsce sadzenia tej samej rośliny będzie stanowiło świetną pożywkę dla wszelkiego rodzaju niechcianych głodomorów. Stosowanie płodozmianu temu zapobiega.

 

Nie bój się popełniać błędów – roślina sobie poradzi!

 

Zdarza się, że przypadkowo zasadzimy ząbek czosnku lub główkę cebuli w złej pozycji – bokiem lub do góry nogami. To nie koniec świata! Roślina będzie musiała się trochę pogimnastykować, ale w końcu sobie poradzi.

 

Mogłoby się wydawać, że sadzonka ma swoją inteligencję bądź instynkt jak zwierzęta. Tym instynktem jest natomiast geotropizm, czyli reakcja roślin na siłę ciążenia naszej planety. Korzenie rosną zgodnie z wektorem siły grawitacji, a pędy przeciwnie do tego zwrotu. To oznacza, że cebula i czosnek zasadzone w dobrze spulchnionej ziemi wzrosną nawet po tej drobnej pomyłce. 

 

Pamiętaj o wyradzaniu się roślin

 

Zdarza się często, że pewne odmiany cebuli i czosnku dotąd plenne i dobre, tracą z czasem swe dobre walory. Stają się mniej plenne lub dają lichy produkt. Nazywamy to wyradzaniem się. Niektóre odmiany zwłaszcza wprowadzone z innych warunków uprawy lub z innego klimatu wyradzają się bardzo szybko, inne zachowują swe przymioty dłużej i przystosowują się dobrze do miejsca, w którym je uprawiamy przez czas dłuższy.

 

W warunkach domowych trudno jest sadzić w nieskończoność ząbki i główki zrodzone z poprzednich zbiorów. Gdy zauważymy, że nasze zbiory są gorsze niż w poprzednich latach, to oznacza, że czas kupić nowe sadzonki. 

 

– To jak z ligami piłkarskimi. W pierwszym roku sadzenia jest Liga Mistrzów. W następnym już Ekstraklasa – wciąż bardzo dobra. Po kilku latach schodzimy do I ligi, klasy A i B, a potem aż do juniorów – śmieje się Pan Waldek, który jest także dużym fanem piłki nożnej. 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe dostaną pieniądze na Zielone Przedogródki i Podwórka

W tym roku pięć wspólnot mieszkaniowych otrzyma dofinansowanie w ramach programów: Zielone...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstała stacja badawcza. W sierpniu będzie w Szczecinie

Gotowa jest już mobilna stacja badawcza, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe...

Ekologia i zdrowieW regionie

Setki śniętych ryb. Wojewoda uspokaja – to nie złote algi

Przyrodnicy martwią się, że problem skażenia Odry powraca, w Bielinku (powiat gryfiński)...

Ekologia i zdrowie

10 000 metrów kwadratowych łąki kwietnej. Właśnie została wysiana

Kwitnące, pachnące i pełne owadów łąki zwiastują początek lata. Od kilu sezonów...