Home Biznes i inwestycje W szczecińskim porcie powstanie fabryka wież wiatrowych
Biznes i inwestycje

W szczecińskim porcie powstanie fabryka wież wiatrowych

162

Wielkie przedsięwzięcie w szczecińskim porcie. W naszym mieście powstanie nowoczesna fabryka wież wiatrowych. To kolejna, po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, inwestycja związana z odnawialnymi źródłami energii na Pomorzu Zachodnim. 

 

Energetyka wiatrowa rozwija się w województwie zachodniopomorskim w dużym tempie, a przed nami kolejna wielka inwestycja. Dziś Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska sp. z o.o. podpisały umowę w sprawie budowy fabryki wież wiatrowych. Fabryka powstanie na terenie szczecińskiego portu, a dokładnie na Ostrowie Grabowskim. 

 

– Kapitalne wieści dla gospodarki Szczecina! Kolejny gigant branży offshore – Windar renovables – zbuduje u nas fabrykę wież wiatrowych – przekazał w mediach społecznościowych Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. 

 

To oznacza, że w Szczecinie powstanie nawet 400 nowych miejsc pracy. Zwiększy się także potencjał biznesowy Szczecina, który staje się centrum branży offshorowej. 

 

– Ta firma buduje zarówno dla onshoru jak i offshoru, czyli zarówno na ląd, jak i na morze. Oczywiście z racji położenia Szczecina przeznaczenie tej fabryki będzie przede wszystkim na offshore. Ale nie tylko na polskim morzu i pod polskie farmy wiatrowe na Bałtyku, ale także pod Morze Północne, bo lokalizacja Szczecina jest właśnie pod te wody Morza Północnego bardzo korzystna. Szczecin staje się powoli hubem offshorowym – tłumaczy Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. 

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa fabryka rozpocznie działalność w 2026 roku. Wartość inwestycji to około 70 milionów euro. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Biznes i inwestycje

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe,...

Biznes i inwestycje

Wojna o fotowoltaikę. Mieszkańcy Gminy Dobra nie chcą farm w pobliżu domów

Mieszkańcy Bezrzecza i innych miejscowości w gminie Dobra nie zgadzają się na...

Biznes i inwestycje

Kolejna kamienica odzyskała swój blask

Zakończył się drugi etap rewitalizacji budynku przy ul. 5 Lipca 17, 17a...