Home Biznes i inwestycje W szczecińskim porcie powstanie fabryka wież wiatrowych
Biznes i inwestycje

W szczecińskim porcie powstanie fabryka wież wiatrowych

193

Wielkie przedsięwzięcie w szczecińskim porcie. W naszym mieście powstanie nowoczesna fabryka wież wiatrowych. To kolejna, po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, inwestycja związana z odnawialnymi źródłami energii na Pomorzu Zachodnim. 

 

Energetyka wiatrowa rozwija się w województwie zachodniopomorskim w dużym tempie, a przed nami kolejna wielka inwestycja. Dziś Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska sp. z o.o. podpisały umowę w sprawie budowy fabryki wież wiatrowych. Fabryka powstanie na terenie szczecińskiego portu, a dokładnie na Ostrowie Grabowskim. 

 

– Kapitalne wieści dla gospodarki Szczecina! Kolejny gigant branży offshore – Windar renovables – zbuduje u nas fabrykę wież wiatrowych – przekazał w mediach społecznościowych Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. 

 

To oznacza, że w Szczecinie powstanie nawet 400 nowych miejsc pracy. Zwiększy się także potencjał biznesowy Szczecina, który staje się centrum branży offshorowej. 

 

– Ta firma buduje zarówno dla onshoru jak i offshoru, czyli zarówno na ląd, jak i na morze. Oczywiście z racji położenia Szczecina przeznaczenie tej fabryki będzie przede wszystkim na offshore. Ale nie tylko na polskim morzu i pod polskie farmy wiatrowe na Bałtyku, ale także pod Morze Północne, bo lokalizacja Szczecina jest właśnie pod te wody Morza Północnego bardzo korzystna. Szczecin staje się powoli hubem offshorowym – tłumaczy Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. 

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa fabryka rozpocznie działalność w 2026 roku. Wartość inwestycji to około 70 milionów euro. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Coraz bliżej obwodnicy Mierzyna. Właśnie trwa odbiór projektu budowlanego

Obwodnica Mierzyna wkracza w kolejną fazę realizacji. Proces inwestycyjny trwa w najlepsze...

Biznes i inwestycje

Co z tymi tramwajami? Przepiera odpowiada Słowikowi

Nie milkną echa decyzji włodarzy miasta w sprawie wniosku o nowe tramwaje...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Pierwsze umowy na S10 podpisane! Droga ma być gotowa w 2028 roku

Odcinek drogi S10 Suchań – Recz o długości 19,6 km wybuduje konsorcjum...

Biznes i inwestycje

Wcześniej zaniedbany teren. Teraz świetne miejsce rekreacji

Pełen atrakcji plac zabaw i wygodne hamaki już czekają na młodszych i...