Home Aktualności Policyjny Dzień Świstaka. Ten sam pijany kierowca zatrzymany dwukrotnie w przeciągu pół godziny
Aktualności

Policyjny Dzień Świstaka. Ten sam pijany kierowca zatrzymany dwukrotnie w przeciągu pół godziny

292
przekroczenie prędkości
Foto: AdobeStock

17 października goleniowscy policjanci zatrzymali do kontroli dwukrotnie tego samego nietrzeźwego kierowcę. Za drugim razem mężczyzna zaczął uciekać przed funkcjonariuszami. Jak doszło do tej niebezpiecznej sytuacji?

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, pełniący służbę na terenie Goleniowa, zauważyli kierowcę samochodu marki Renault, którego zachowanie na drodze wzbudzało pewne podejrzenia. Mężczyzna został zatrzymany na ul. Konstytucji 3 maja o godz. 20:20. Okazało się, że ten mieszkaniec powiatu goleniowskiego rzeczywiście kierował pojazdem, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało u niego 1,07 promila alkoholu w organizmie.

 

Po 35 minutach inny patrol policji zauważył samochód osobowy marki Renault, poruszający się po ul. Konstytucji 3 maja. Kierowca ponownie nie potrafił utrzymać prawidłowego toru jazdy. Funkcjonariusze podjęli interwencję. Pomimo sygnałów dźwiękowych i błyskowych, kierujący podjął próbę ucieczki przed mundurowymi. Po krótkim pościgu udało się go zatrzymać.

 

W trakcie kontroli drogowej policjanci ustalili, że uciekającym był ten sam mężczyzna, który 35 minut wcześniej kierował pojazdem „na podwójnym gazie”. Tym razem kierowca wydmuchał 1,05 promila. Jak doszło do tej sytuacji?

 

– Nie było podstaw do zatrzymania w trybie przyspieszonym – mówi mł. asp. Natalia Gogosza, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. – Podczas pierwszej kontroli drogowej nie została spełniona przesłanka do aresztowania mężczyzny. Pojazd nie został też odholowany, ponieważ znajdował się na parkingu, a nie na drodze publicznej. Wedle przepisów przesłanka do aresztowania została spełniona w momencie drugiej interwencji, kiedy kierowca zaczął uciekać przed funkcjonariuszami.

 

Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo o zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości, albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.

 

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat.

 

Nieodpowiedzialny kierowca odpowie teraz za to przestępstwo drogowe, a także za niezatrzymanie się do kontroli, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Kierowca spotka się również z grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów na okres minimum lat 3.

Powiązane artykuły

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...