Home Aktualności Policyjny Dzień Świstaka. Ten sam pijany kierowca zatrzymany dwukrotnie w przeciągu pół godziny
Aktualności

Policyjny Dzień Świstaka. Ten sam pijany kierowca zatrzymany dwukrotnie w przeciągu pół godziny

255
Foto: AdobeStock

17 października goleniowscy policjanci zatrzymali do kontroli dwukrotnie tego samego nietrzeźwego kierowcę. Za drugim razem mężczyzna zaczął uciekać przed funkcjonariuszami. Jak doszło do tej niebezpiecznej sytuacji?

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, pełniący służbę na terenie Goleniowa, zauważyli kierowcę samochodu marki Renault, którego zachowanie na drodze wzbudzało pewne podejrzenia. Mężczyzna został zatrzymany na ul. Konstytucji 3 maja o godz. 20:20. Okazało się, że ten mieszkaniec powiatu goleniowskiego rzeczywiście kierował pojazdem, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało u niego 1,07 promila alkoholu w organizmie.

 

Po 35 minutach inny patrol policji zauważył samochód osobowy marki Renault, poruszający się po ul. Konstytucji 3 maja. Kierowca ponownie nie potrafił utrzymać prawidłowego toru jazdy. Funkcjonariusze podjęli interwencję. Pomimo sygnałów dźwiękowych i błyskowych, kierujący podjął próbę ucieczki przed mundurowymi. Po krótkim pościgu udało się go zatrzymać.

 

W trakcie kontroli drogowej policjanci ustalili, że uciekającym był ten sam mężczyzna, który 35 minut wcześniej kierował pojazdem „na podwójnym gazie”. Tym razem kierowca wydmuchał 1,05 promila. Jak doszło do tej sytuacji?

 

– Nie było podstaw do zatrzymania w trybie przyspieszonym – mówi mł. asp. Natalia Gogosza, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. – Podczas pierwszej kontroli drogowej nie została spełniona przesłanka do aresztowania mężczyzny. Pojazd nie został też odholowany, ponieważ znajdował się na parkingu, a nie na drodze publicznej. Wedle przepisów przesłanka do aresztowania została spełniona w momencie drugiej interwencji, kiedy kierowca zaczął uciekać przed funkcjonariuszami.

 

Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo o zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości, albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.

 

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat.

 

Nieodpowiedzialny kierowca odpowie teraz za to przestępstwo drogowe, a także za niezatrzymanie się do kontroli, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Kierowca spotka się również z grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów na okres minimum lat 3.

Powiązane artykuły

Aktualności

Wzruszające podziękowania dla szczecińskich ratowników

Tylko w listopadzie zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy w naszym województwie ponad...

Aktualności

Dziś o 17:00 zawyją syreny

Wczoraj po południu Polska Policja poinformowała o śmierci obu wrocławskich policjantów ranionych...

Aktualności

Dyskusja o nowej Alei? To spotkanie już w środę

  ŚRODEK Śródmiejski Punk Sąsiedzki organizuje spotkanie z Dorotą Kowalewską – menadżerką...

Aktualności

Zamienili się miejscami w pojeździe, ale na niewiele się to zdało

20 letni kierujący obcokrajowiec odpowie za złamanie orzeczenia Sądu. Mężczyzna chcąc uniknąć...