Home Ekologia i zdrowie Koty zagrożeniem dla bioróżnorodności? Nie żyje zaobrączkowany zimorodek
Ekologia i zdrowie

Koty zagrożeniem dla bioróżnorodności? Nie żyje zaobrączkowany zimorodek

170
Fot.: Marcin Bielatko, DPN

Samiec zimorodka, którego pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego zaobrączkowali w lipcu tego troku, nie żyje. Podczas obrączkowania był w dobrej kondycji. To może być ofiara kota. Statystyki w tym zakresie są zatrważające, według naukowców, to zagrożenie dla bioróżnorodności w przyrodzie.

 

Ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów – szacują naukowcy. Podkreślają, że aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone gatunki ptaków (źródło: naukawpolsce.pl). Szacowaniem „kociej aktywności” zajmowali się dr Dagna Krauze-Gryz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, dr Jakub Gryz z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Raszynie i dr Michał Żmihorski z Instytutu Biologii Ssaków PAN. Wyniki badań przedstawili na łamach „Global Ecology and Conservation”.

 

Badania wskazują, że koty najczęściej polują na ptaki w najbliższej okolicy, głównie aglomeracji miejskich. To wróble, szpaki i inne popularne gatunki, zdarza się niestety, że ofiarami kotów padają taki zagrożone wyginięciem.

 

To, niestety jest jedna z tych smutnych wiadomości powrotnych, które uzyskujemy o zaobrączkowanych przez nas zimorodkach – piszą pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego – pokazują martwego, zaobrączkowanego zimorodka. – Dostarcza nam ona jednak ważnych informacji. Dzięki nim wiemy więcej: o przeżywalności tego gatunku, o jego rozmieszczeniu w parku i najbliższej okolicy.

Upłynęło 38 dni od momentu zaobrączkowania samca zimorodka, kiedy pracownicy DPN – badający ten gatunek w parku, odnaleźli martwego ptaka nad jeziorem Grażyna, w Drawnie, tuż przy pomoście. To mógł być śmiertelny wypadek w wyniku kolizji albo drapieżnictwa, na przykład kotów. Podobne przypadki drapieżnictwa notowane były w Niemczech  – wynika z informacji, uzyskanej od współpracującego z parkiem ornitologa, wieloletniego obrączkarza, badacza zimorodków w Polsce – Romana Kucharskiego.

 

 

Teren Drawieńskiego Parku Narodowego to miejsce, w której żyje wiele par zimorodka. To najprawdopodobniej najlepiej zasiedlone w tym momencie miejsce w Polsce przez ten gatunek ptaka. Zimorodki znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową, na Czerwonej liście ptaków Polski został sklasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski.

 

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Chityna – jej rola w przyrodzie jest niesamowita

Trudno sobie dziś wyobrazić przyrodę bez chityny, choć wiedzę o niej często...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Ekologia i zdrowie

O zdrowiu z młodzieżą. To bardzo ważne spotkanie

Dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży jest jedną z najważniejszych społecznie kwestii. Miasto...

Ekologia i zdrowieW regionie

Młody żubr z Wolińskiego Parku Narodowego otrzymał imię

Rozstrzygnięto konkurs na imię dla młodego żubra, który przyszedł na świat w...