Home Ekologia i zdrowie W Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem przypominamy jak ważna jest profilaktyka
Ekologia i zdrowie

W Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem przypominamy jak ważna jest profilaktyka

111

Alkohol, papierosy, zła dieta i nieodpowiedni tryb życia. To głównie te czynniki sprawiają, że w Polsce coraz więcej osób zmaga się z rakiem. Najczęściej chorują kobiety w wieku od 50 do 74 lat. U mężczyzn zaś najwięcej zachorowań odnotowuje się między 55. a 79. rokiem życia. Niemniej choroba ta nie zna litości, a jej ofiarą może paść każdy z nas, niezależnie od wieku. Dlatego dziś, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem przypominamy jak ważna jest profilaktyka.

 

Profilaktyka raka to pojęcie, które odnosi się do trzech obszarów związanych z ochroną przed nowotworami, są to: profilaktyka pierwszej fazy (tzw. pierwotna), profilaktyka drugiej fazy (tzw. wtórna) oraz prewencja trzeciorzędowa. Eksperci przekonują, że najistotniejszą rolę w ochronie przed chorobami nowotworowymi odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie działań ograniczających wpływ czynników ryzyka na zdrowie człowiek. Do takich działań należą propagowanie zachowań prozdrowotnych i zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa, a także szerzenie wiedzy dotyczącej onkologii.

Z danych przedstawionych na rządowej stronie wynika, że nowotwory złośliwe są drugim z najczęściej występujących powodów zgonów w Polsce. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65 rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów młodych i 46,8% zgonów kobiet w średnim wieku. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w opublikowanym raporcie z 2019 roku przekonuje, że istnieją tego dwa znaczące powody:

– Województwo zachodniopomorskie, jak i cała Polska, podlega dwóm zjawiskom decydującym o wysokim zagrożeniu populacji nowotworami złośliwymi: wielkości ekspozycji na czynniki ryzyka, przede wszystkim dym tytoniowy, oraz brakiem do 2005 roku populacyjnych programów wczesnej diagnostyki dla nowotworów szyjki macicy, piersi i jelita grubego

Dane nie napawają optymizmem. Każdego roku nowotwory odpowiadają za około 25% zgonów w Polsce.  W tym przygnębiającym zestawieniu wyprzedzają je tylko choroby układu krążenia. Problem ten nie dotyczy tylko Polski, bowiem nowotwory, jako choroba cywilizacyjna, opanowują cały świat. A z każdym rokiem ich liczba wzrasta. Dlatego tak ważne jest, abyśmy sami zmniejszali ryzyko wystąpienia choroby. Jakie podjąć działania w tym celu? Z odpowiedzią przychodzą zasady zawarte w europejskim kodeksie walki z rakiem:

 • Nie pal
 • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego
 • Utrzymuj prawidłową masę ciała
 • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu
 • Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia
 • Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
 • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy
 • Uważaj na wysoki poziom radonu w otoczeniu
 • Karm piersią. Unikaj hormonalnej terapii zastępczej
 • Zaszczep dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV
 • Bierz udział w badaniach przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy!

Pamiętajmy również o osobach, które toczą tę, często nierówną, walkę z chorobą. Wsparcie drugiego człowieka w tym trudnym okresie życia jest nieocenione. Zdarza się, że nowotwory stają się nie tylko problemem natury zdrowotnej, ale też ekonomicznej. Leczenie bywa niezwykle kosztowne, często przekraczające możliwości wielu chorych i ich rodzin. Niedawno przybliżaliśmy historie dwóch mieszkanek naszego regionu, które również potrzebują tego wsparcia.

O losie małej Olgi pisaliśmy tutaj:

„Przebiegliśmy maraton, jednak musimy biec dalej”. Bal charytatywny na rzecz jedenastoletniej Olgi

Opowiedziana została także historia Magdaleny:

Czasu coraz mniej. Szansa na powrót do zdrowia jest tylko jedna

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Psiolubni poszukiwani! Włodziu i inne czworonogi czekają na dobrą duszyczkę, która zabierze je na spacer

Mamy tu jakichś miłośników długich spacerów w towarzystwie najwspanialszych czworonogów? Jest szansa,...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone...

AktualnościEkologia i zdrowie

Pierwszy w tym roku „Szpargałek” już jutro. Skarby „z drugiej ręki” czekają!

Już w najbliższą środę, w godz. 10 – 17, pierwsze w tym roku...

Ekologia i zdrowieTurystyka

Spacer bliżej natury? Na mapie Szczecina znajdzie się kilka odpowiednich do tego miejsc

Kiedy ulice miasta zaczęły ogrzewać pierwsze promienie słońca, a na trawnikach swoje...