Home Ekologia i zdrowie Urząd Marszałkowski dofinansuje in vitro? Jest jasna deklaracja w tej sprawie
Ekologia i zdrowie

Urząd Marszałkowski dofinansuje in vitro? Jest jasna deklaracja w tej sprawie

107

Urząd Marszałkowski już po raz siódmy z rzędu udziela wsparcia gminnym i  miejskim programom in vitro. W tym roku na ten cel w budżecie województwa zachodniopomorskiego przeznaczono ćwierć miliona złotych. To dobre wieści dla wszystkich par zmagających się z problemem niepłodności.

 

Temat zapłodnienia metodą pozaustrojową od zawsze wzbudzał liczne kontrowersje, które często nie szły w parze z wiedzą naukową. Część społeczeństwa, przy akompaniamencie instytucji religijnych, za wszelką cenę starało się pozbawić wielu polskich rodzin szczęścia. Szczęścia, jakie daje pomyślnie zakończona procedura. Metoda in vitro jest znanym na całym świecie sposobem leczenia, które niczym nie różni się od tych, jakich w naszym kraju jest wiele. Celem zawsze jest uzdrowienie osoby chorej. W przypadku problemu, jakim jest niepłodność, poniekąd chorują dwie osoby. Potrzeba sprowadzenia na świat dziecka bywa czynnikiem, który definiuje całe życie pary. A fakt, że tego potomstwa mieć nie mogą jest wyjątkowo dotkliwy. 

Dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że półtora miliona Polaków zmaga się z problemem niepłodności. Mniej więcej tyle dzieci – kochanych i wyczekiwanych – mogło pojawić się na świecie. W momencie, gdy z powodu różnych czynników para nie może doczekać się potomstwa, jedynym rozwiązaniem jest podjęcie leczenia. Technik rozwiązania problemu jest kilka, ale to właśnie metoda in vitro jest najskuteczniejsza, przy czym również i najdroższa. Jednak dzięki środkom przeznaczonym przez Urząd Marszałkowski perspektywa ta może okazać się bliższa dla wielu par w naszym regionie.

Ćwierć miliona złotych – tyle w budżecie województwa zachodniopomorskiego na rok 2024 przeznaczono środków na wsparcie gminnych i miejskich programów in vitro. Środki skierowane są dla par podejmujących leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, a po tegoroczne fundusze pierwszy sięgnął Szczecin, do którego trafiło już 140 tys. zł.

Dzięki temu, że miasto przyjęło program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2022-2024, Szczecin miał okazję po raz szósty zawnioskować o pomoc finansową samorządu województwa na procedury in vitro. Dotacja Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 140 tys. zł umożliwi wykonanie 56 zabiegów. W ramach programu para uzyska możliwość dwukrotnego skorzystania z procedury wspomaganego rozrodu w maksymalnej kwocie 5 tys. zł za zabieg. W poprzednich latach Szczecin na wdrożenie in vitro otrzymał od samorządu województwa ponad 700 tys. zł. Środki te pozwoliły objąć programem 342 pary, w wyniku czego na świat przyszło 139 dzieci. 

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, teraz o wsparcie mogą ubiegać się lokalne samorządy. Aby uzyskać finansowanie powinny zgłosić się z pisemnym wnioskiem do zarządu województwa. Czas składania pism upływa z dniem 30 czerwca br. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść do 50% wartości programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w danym roku. Pomoc finansowa zostanie udzielona jednostkom samorządu terytorialnego, które posiadają – pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – program polityki zdrowotnej w zakresie in vitro oraz dokonały wyboru realizatora programu.

– Lokalne samorządy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców chcą nadal realizować programy in vitro. To przecież jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Jako samorząd województwa od kilku lat skutecznie wspieramy te działania i zamierzamy je kontynuować w 2024 roku. Radość rodziców z posiadania dziecka jest najcenniejsza – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Jak wiemy, finansowanie in vitro z budżetu państwa zostało przywrócone, jednak zanim wszystkie procedury zaczną ponownie działać, nie chcemy rezygnować z naszego wsparcia – dodaje. 

Na ten cel Urząd Marszałkowski przyznaje fundusze od 2018 roku. Dotychczas przekazano 1,3 mln zł. Oprócz Szczecina, dofinansowanie przyznano również samorządom miejskim z Koszalina (150 tys. zł), Kołobrzegu (200 tys. zł), Nowogardu (ok. 100 tys. zł) i Szczecinka (87,9 tys. zł). W latach 2022-2023 dofinansowano ponad 200 procedur. W połowie ubiegłego roku prace nad stworzeniem programu in vitro zapowiedziała część radnych w Gminie Police. Warto przypomnieć, że od 1 czerwca powraca finansowanie leczenia metodą  in vitro z budżetu państwa. Na ten cel przewidziano środki w wysokości 500 mln zł. 

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Psiolubni poszukiwani! Włodziu i inne czworonogi czekają na dobrą duszyczkę, która zabierze je na spacer

Mamy tu jakichś miłośników długich spacerów w towarzystwie najwspanialszych czworonogów? Jest szansa,...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone...

AktualnościEkologia i zdrowie

Pierwszy w tym roku „Szpargałek” już jutro. Skarby „z drugiej ręki” czekają!

Już w najbliższą środę, w godz. 10 – 17, pierwsze w tym roku...

Ekologia i zdrowieTurystyka

Spacer bliżej natury? Na mapie Szczecina znajdzie się kilka odpowiednich do tego miejsc

Kiedy ulice miasta zaczęły ogrzewać pierwsze promienie słońca, a na trawnikach swoje...