Home Sport Trwa turniej Pucharu Polski. To największa taka impreza w historii Szczecina
Sport

Trwa turniej Pucharu Polski. To największa taka impreza w historii Szczecina

206

Dziś i jutro na Jasnych Błoniach króluje petanka. Najlepsi zawodnicy z całej Polski przyjechali do Szczecina, by walczyć o prym najlepszej drużyny. Dziś turniej dubletów, jutro rywalizować będą triplety, czyli drużyny trzyosobowe.

Gra w bule (petanka) wywodzi się z Francji, ale i w Polsce w ostatnich latach zyskuje na popularności. Rywalizować można w zespołach dwu- i trzyosobowych, a także indywidualnie. W Szczecinie zawodników często można spotkać, gdy trenują na alejkach Jasnych Błoni. To właśnie tu rozgrywane są zawody Pucharu Polski.

– Przyjechało do nas 180 zawodników z całej Polski, to bardzo mocna obsada. Zanosi się na bardzo wysoki poziom zawodów – zdradza Marcin Matusiak z klubu Petanque Szczecin, organizator zawodów. – Turnieju tej rangi i z taką ilością czołowych zawodników z kraju, jeszcze w Szczecinie nie mieliśmy – dodaje.

W dubletach (zespoły dwuosobowe) o Puchar Polski rywalizuje dziś 90 par. Na Jasnych Błoniach do dyspozycji zawodnicy ponad mają 40 boisk. Na czym polega gra w bule?

– Rzucamy do świnki, to jest taka mała, trzycentymetrowa, zazwyczaj drewniana kuleczka. Trzeba jak najwięcej swoich bul umieścić jak najbliżej świnki. Przykładowo jeżeli nasze trzy kule są pierwsze przy śwince, a przeciwnika są dalej, to zdobywamy 3 punkty. Gramy do 13 punktów – wyjaśniał kilka miesięcy temu na łamach Szczecinera Marcin Matusiak.

Gra w bule to sport dla każdego

Jak przyznaje Marcin Matusiak, organizacja zawodów tej rangi to duże wyzwanie logistyczne. Ale – pomimo, że pogoda dzisiaj nie sprzyja – frekwencja nie zawiodła. To dobra okazja, by pojawić się na Jasnych Błoniach i kibicować, poznając tajniki tego sportu.

W bule grywają Francuzi, Niemcy, Szwedzi, Włosi, Szwajcarzy, Belgowie, Hiszpanie a także Kanadyjczycy, Senegalczycy, Wietnamczycy, Tajowie, Tunezyjczycy, Marokańczycy i Madagaskarczycy. Jak wspomnieliśmy wyżej, gra w kule nie jest rozgrywana na Igrzyskach Olimpijskich, choć od lat mówi się o tym, że rywalizacja w tej dyscyplinie jest brana pod uwagę w kontekście rozszerzenia olimpijskich zmagań.

Powiązane artykuły

Sport

Szczecin regionalną stolicą MMA. W planach jest organizacja 10 gal

Czy Szczecin ma szansę miana regionalnej stolicy sztuk walki? Możliwe, wszystko za...

Sport

Mazurczak kontra Schenk. Czy King obroni tytuł Mistrza Polski?

Trefl Sopot zajął drugie miejsce w tabeli po rudzie zasadniczej. King był...

HistoriaSportWspomnieniaZ archiwum Szczecinera

Zanim pojawiła się Pogoń…

Pogoń Szczecin jest dla kibiców marką wyjątkową. Niezależnie od osiąganych wyników ligowych...

Sport

Młodzi koszykarze ze Szczecina z brązowym medalem Mistrzostw Polski!

Jedni czekają na rywala i zaczną niebawem walkę o obronę tytułu Mistrza...