Home Lifestyle Gra w bule to sport dla każdego
LifestyleSport

Gra w bule to sport dla każdego

382

W szczecińskich parkach często można zobaczyć grupki osób, które rzucają metalowymi kulami. Spotykają się regularnie, jeżdżą na zawody i ciągle napotykają zdziwione spojrzenia mieszkańców. Gra w bule, czy też petanque, bo te nazwy można stosować zamiennie, to dyscyplina, która nie ma limitów – ani wiekowych, ani fizycznych. 

 

Gra w bule wywodzi się z Francji, ale i w Polsce w ostatnich latach zyskuje na popularności. Rywalizować można w zespołach dwu- i trzyosobowych, a także indywidualnie. A na czym polega ta gra? 

 

– Rzucamy do świnki – to jest taka mała, trzycentymetrowa, zazwyczaj drewniana kuleczka. Trzeba jak najwięcej swoich bul umieścić jak najbliżej świnki. Przykładowo jeżeli nasze trzy kule są pierwsze przy śwince, a przeciwnika są dalej, to zdobywamy 3 punkty. Gramy do 13 punktów – wyjaśnia Marcin Matusiak, prezes klubu Petanque Szczecin. 

 

Tyle teorii, ale w praktyce wcale nie jest łatwo trafić blisko celu, bo żwirowo-piaskowa, nierówna nawierzchnia – jak na przykład alejka na Jasnych Błoniach – potrafi zupełnie zmienić kierunek rzutu i w efekcie kula ląduje za blisko, za daleko albo stacza się po nierówności. Nawet dla wieloletnich, doświadczonych graczy rozgrywka może przybrać nieoczekiwany obrót. To ważne, bo dzięki temu gra się nie nudzi. 

 

– Co jest takiego szczególnego w tym sporcie? To gra nienachalna, spokojna. Biegać przy tym nie trzeba. Bardzo dużo zależy za to od techniki. Taktyka ma czasem większe znaczenie niż opanowanie kuli, czasami przypomina to wręcz rozgrywki szachowe – mówi Tomasz Gredes, członek klubu, który w bule gra już od dwóch lat. 

 

Już wkrótce miłośnicy “petanki” będą mogli korzystać z kolejnego profesjonalnego bulodromu. Taka przestrzeń powstanie na szczecińskim Pogodnie, gdzie rada osiedla dostała niezbędne dofinansowanie. Na razie podobne place można znaleźć na osiedlu Majowym na Prawobrzeżu oraz na skwerze im. Telesfora Badetki przy al. Wojska Polskiego. 

 

A jeśli i wy chcecie spróbować swoich sił w grze w bule, nic prostszego. Wystarczy przyjść na Jasne Błonia. Gracze spotykają się tam w każdy czwartek o godzinie 16, a także w weekendy, o ile nie jadą akurat na zawody.   

Powiązane artykuły

EdukacjaInspirationLifestyle

Szczeciner dla dzieci. Numer specjalny będzie można otrzymać nieodpłatnie w szczecińskich księgarniach

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalny numer czasopisma adresowany do...

Biznes i inwestycjeLifestyleTurystyka

Wielkie odliczanie do otwarcia Fabryki Wody. Znamy wszystkie atrakcje czekające na gości

Marzec 2016 rok-  to początek wielkiego przedsięwzięcia, które po tylu latach zostało...

Lifestyle

Do Szczecina jadą wyjątkowi ludzie. „Osoby z niepełnosprawnością też mogą robić ekstremalne rzeczy”

Dziś rozpoczęła się pięciodniowa wycieczka rowerowa z Nowogrodu Bobrzańskiego do Szczecina. W...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...