Home Lifestyle Gra w bule to sport dla każdego
LifestyleSport

Gra w bule to sport dla każdego

221

W szczecińskich parkach często można zobaczyć grupki osób, które rzucają metalowymi kulami. Spotykają się regularnie, jeżdżą na zawody i ciągle napotykają zdziwione spojrzenia mieszkańców. Gra w bule, czy też petanque, bo te nazwy można stosować zamiennie, to dyscyplina, która nie ma limitów – ani wiekowych, ani fizycznych. 

 

Gra w bule wywodzi się z Francji, ale i w Polsce w ostatnich latach zyskuje na popularności. Rywalizować można w zespołach dwu- i trzyosobowych, a także indywidualnie. A na czym polega ta gra? 

 

– Rzucamy do świnki – to jest taka mała, trzycentymetrowa, zazwyczaj drewniana kuleczka. Trzeba jak najwięcej swoich bul umieścić jak najbliżej świnki. Przykładowo jeżeli nasze trzy kule są pierwsze przy śwince, a przeciwnika są dalej, to zdobywamy 3 punkty. Gramy do 13 punktów – wyjaśnia Marcin Matusiak, prezes klubu Petanque Szczecin. 

 

Tyle teorii, ale w praktyce wcale nie jest łatwo trafić blisko celu, bo żwirowo-piaskowa, nierówna nawierzchnia – jak na przykład alejka na Jasnych Błoniach – potrafi zupełnie zmienić kierunek rzutu i w efekcie kula ląduje za blisko, za daleko albo stacza się po nierówności. Nawet dla wieloletnich, doświadczonych graczy rozgrywka może przybrać nieoczekiwany obrót. To ważne, bo dzięki temu gra się nie nudzi. 

 

– Co jest takiego szczególnego w tym sporcie? To gra nienachalna, spokojna. Biegać przy tym nie trzeba. Bardzo dużo zależy za to od techniki. Taktyka ma czasem większe znaczenie niż opanowanie kuli, czasami przypomina to wręcz rozgrywki szachowe – mówi Tomasz Gredes, członek klubu, który w bule gra już od dwóch lat. 

 

Już wkrótce miłośnicy “petanki” będą mogli korzystać z kolejnego profesjonalnego bulodromu. Taka przestrzeń powstanie na szczecińskim Pogodnie, gdzie rada osiedla dostała niezbędne dofinansowanie. Na razie podobne place można znaleźć na osiedlu Majowym na Prawobrzeżu oraz na skwerze im. Telesfora Badetki przy al. Wojska Polskiego. 

 

A jeśli i wy chcecie spróbować swoich sił w grze w bule, nic prostszego. Wystarczy przyjść na Jasne Błonia. Gracze spotykają się tam w każdy czwartek o godzinie 16, a także w weekendy, o ile nie jadą akurat na zawody.   

Powiązane artykuły

RozmowyKulturaLifestyle

„Siła kobiecej opowieści” w nowym cyklu Szczecinera

Szczeciner – Przestrzeń kobiet. To miasto i region tworzą w dużej mierze ciekawe...

Lifestyle

Rusza Oktoberfest Szczecin 2023. Mamy dla Was sporo smacznych informacji!

Czy piwo to złocisty, gorzki trunek, który nie każdemu przypada do gustu,...

Ekologia i zdrowieSport

10 ton śmieci z lasu

Tegoroczna edycja ekstremalnego sprzątania lasu okrzyknięta została „Zemstą wulkanizatora”. To dlatego, że...

Sport

Rzucili 101 punktów, a i tak przegrali. Mistrz Polski zatrzymany w Dąbrowie Górniczej

Avery Woodson rzucał na zwycięstwo w ostatnich sekundach meczu, ale nie trafił...