Home Biznes i inwestycje Szkutniczki podbijają branżę jachtową
Biznes i inwestycje

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

186

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe, ale także podbijają tradycyjnie męskie dziedziny. Jednym z najbardziej fascynujących przykładów jest rosnąca liczba kobiet, które z pasją i niemałą determinacją zajmują się budową jachtów.

 

Historia szkutnictwa jest głęboko zakorzeniona w tradycji naszego regionu, ale dzięki postępowi społecznemu i kulturowemu, kobiety zdobywają uznanie jako utalentowane szkutniczki. Są to osoby, które nie tylko wprowadzają nowe spojrzenie na proces konstrukcji, ale także przynoszą świeże pomysły i innowacje do tej dziedziny.

– O tym, że kobiety od lat są siłą w sektorze projektowym, wiadomo nie od dziś – komentuje Robert Nalewaj, HR Menager w HanseYachts Polska. – Trzeba jednak zaznaczyć, że kobiety coraz chętniej podejmują się trudno budowy jachtów łodzi motorowych. Coś, co jeszcze kilka dekad temu było zarezerwowane zawodowo wyłącznie dla mężczyzn, dziś gromadzi wokół siebie coraz więcej  kobiet. Ich umiejętności nie ograniczają się tylko do teorii, ale obejmują także praktyczne aspekty konstrukcji. Kobiety zdobywają doświadczenie w obszarach takich jak obróbka laminatów, drewna, czy wyposażenia wnętrza pokazując, że są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom stawianym przez sztukę budowy jachtów. Współczesne szkutniczki potrafią zbudować instalacje hydrauliczne i elektryczne na jachtach, czy też zamontować grodzie – dodaje.

Warto również zauważyć, że kobiece spojrzenie na szkutnictwo przynosi świeże spojrzenie na design jachtów. Kobiety nie tylko doskonale radzą sobie z technicznymi aspektami konstrukcji, ale także często wkładają wiele uwagi w estetykę i funkcjonalność budowanych łodzi.

– Kobieta kierowca ciężarówki? Kobieta żołnierka? Kobieta szkutniczka… to, co te niezwykłe kobiety osiągają, nie tylko zasługuje na uznanie, ale także powinno być inspiracją dla wszystkich, którzy dążą do przełamywania tradycyjnych barier. Ich historia pokazuje, że nie ma ograniczeń dla tego, co kobiety mogą osiągnąć, nawet w dziedzinach uznawanych za domenę mężczyzn – komentuje Robert Nalewaj.

Hanse Yachts to jeden z największych producentów jachtów i łodzi motorowych na świecie. Swój zakład produkcyjny, gdzie powstaje około 600 jednostek rocznie, posiada w Goleniowskim Parku Przemysłowym. W firmie pracuje obecnie około 800 pracowników, z czego blisko jedna trzecia kadry to kobiety.

– W tym roku, naukę w zawodzie montera jachtów i łodzi w goleniowskim Zespole Szkół podjęła pierwsza uczennica  – mówi Robert Nalewaj. – To historyczne wydarzenie jeśli mówimy o edukacji. Natomiast jeśli, któraś Pani będzie chciała nauczyć się szkutnictwa i pracować w tym zawodzie, w naszej firmie nauczymy ją nowego zawodu, robimy tak od lat – dodaje.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeKulturaOn i Ona Turystyka

Szukali spokoju, a są w centrum uwagi. „Trochę się tego nie spodziewaliśmy”

Sylwia i Hieronim Rzeppa prowadzili niewielki biznes w Polsce, zajmowali się dystrybucją...

Biznes i inwestycje

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany. Tak ma wyglądać

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany w ciągu trzech lat – taką zapowiedź...

Biznes i inwestycjeEdukacja

Naukowcy ze Szczecina badają rynek pracy. Są ciekawe spostrzeżenia

Zespół badawczy składający się z pięciu uniwersytetów z krajów V4 (w tym...

Biznes i inwestycjeKultura

Książnica z nominacją w prestiżowym konkursie architektów

Stargardzianie od dawna wiedzą, że ich biblioteka jest miejscem wyjątkowym, a teraz...