Home Biznes i inwestycje Szczecin_Offshore. Od słów do czynów
Biznes i inwestycjeW regionie

Szczecin_Offshore. Od słów do czynów

601
Deutsche Bucht is MHI Vestas’ second offshore wind project in the German North Sea. Its 33 V164-8.4 MW turbines began producing electricity in July 2019, and produce enough energy to power 328,000 German homes.

Spełniają się zapowiedzi związane z budową w naszym regionie mocnej gałęzi przemysłowej związanej z Morską Energetyką Wiatrową. Firma Vestas sfinalizowała umowę kupna terenu po byłej fabryce ST3 Offshore. Wiemy już także jaka firma wybuduje terminal  instalacyjny dla farm wiatrowych w Świnoujściu.

 

Duńska firma Vestas zainwestowała miliony w Szczecinie. Wiosną Vestas kupił w przetargu za ponad 170 mln zł upadłą fabrykę ST3 Offshore, znajdującą się na wyspie Ostrów Brdowski.

 

Teraz transakcja została formalnie sfinalizowana. Zakup tej nieruchomości wpisał się w zapowiedzi spółki, która w najbliższych latach chce uruchomić w Szczecinie zakład produkujący komponenty do morskich farm wiatrowych.

 

To nie pierwsze działania tej firmy w naszym mieście. Już w ubiegłym roku Vestas zapowiedział swoje inwestycje. Chce wybudować fabrykę, w której montowane będą gondole i piasty turbin. Zakład ma ruszyć w najbliższych latach. Dzięki inwestycji powstanie kilkaset nowych miejsc pracy. To dobra wiadomość również dla absolwentów szczecińskich uczelni wyższych i szkół średnich.

 

– Do niedawna rozmawialiśmy o dużym potencjale Szczecina i naszego regionu sektora offshore. Teraz mówimy już o konkretnych działaniach, które są realizowane na naszym terenie – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. Miasto Szczecin od początku wspiera firmy offshorowe, w tym Vestas, w inwestycjach w naszym mieście.

 

W ostatnich miesiącach przedstawiciele Miasta i Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej brali udział w szeregu spotkań i konferencji związanych z MEW. M.in. na zaproszenie Ambasadora Danii, oglądali fabrykę i obiekty szkoleniowe firmy Vestas, a także port Esbjerg, który przeszedł drogę od tradycyjnej działalności portów rybackich do działalności w zakresie energii wiatrowej na morzu.

 

Budimex wykona terminal offshore w Świnoujściu. Zadaniem terminala będzie przeładowywanie, składowanie i montaż sekcji wież wiatrowych wraz z fundamentami oraz innych elementów turbin wiatrowych. Terminal umożliwi m.in. budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o zainstalowanej mocy 1140 MW. Obiekt będzie obsługiwał inwestycje realizowane również na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich.

 

Firma Budimex wykona część lądową inwestycji za sumę ponad 118 mln zł. Za projekt odpowiedzialna jest Grupa Orlen. Finał budowy planowany jest na koniec przyszłego roku roku.

 

Zarówno inwestycja Vestas w Szczecinie jak i port instalacyjny w Świnoujściu tworzą podstawy do budowania hubu offshorowego w naszym regionie.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

Biznes i inwestycje

Nad jeziorkiem rozpoczęły się prace. Co tu powstaje?

To tylko jeden z elementów całego projektu, obejmującego poprawę infrastruktury rekreacyjnej przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycje

Parking za ponad 672 tysiące złotych już dostępny dla kierowców

Parking przy ul. Dunikowskiego w Szczecinie jest już dostępny dla mieszkańców. Powstało...