Home Biznes i inwestycje Stuletnia willa jak nowa! Ważne przedsięwzięcie na szczecińskim Pogodnie
Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Stuletnia willa jak nowa! Ważne przedsięwzięcie na szczecińskim Pogodnie

1.5k

Z jednej strony – willa jak każda inna na szczecińskim Pogodnie. Jednak patrząc z drugiej, kryje w sobie niezwykłą historię, szyk i elegancję. Dzięki współpracy biura IDS Architekci z firmą Pierot dom przy ulicy Domańskiego 9 odzyskuje należną sobie świetność.

 

Wybudowana w 1926 roku willa jest jedną z wielu tego typu realizacji w tej części Szczecina, która z początkiem XX wieku zaczęła przekształcać się w dzielnicę eleganckich, przestronnych domów jednorodzinnych. Jednak w miarę upływu lat i kolejnych mniej, lub bardziej udanych przebudów, traciła swój modernistyczny charakter. Z pierwotnej formy zachowały się jedynie: charakterystyczna kompozycja fasady z centralnym wykuszem i zdobionym szczytem, oryginalna stolarka drzwiowa, zróżnicowane fakturowo powłoki tynkarskie, opaski i gzymsy jako elementy dekoracyjne elewacji, a także cokół z oryginalnej, ciemnobrązowej cegły.

Zanim rozpoczęto prace nad tym niezwykłym projektem, zebrano archiwalne materiały przedstawiające historyczny, oryginalny kształt budynku, by następnie, we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, określić niezbędny zakres prac renowacyjnych oraz elementy niezbędne do zachowania lub odtworzenia. W oparciu o wizję inwestora, zakładającej stworzenie kameralnego, luksusowego budynku wielorodzinnego, oraz o szereg rozmów z konserwatorem, projektanci z biura IDS Architekci przygotowali koncepcję architektoniczną, a potem projekt budowlany i wykonawczy. 

Według niej willa przy ulicy Domańskiego 9 została podzielona na cztery przestronne apartamenty. Poza renowacją i przebudową samego budynku, opracowano też projekt zagospodarowania terenu oraz garaży wolnostojących, zaprojektowanych tak, aby nie konkurować z budynkiem i harmonizować z jego historycznym wykończeniem w obrębie cokołu, a także odtworzenia historycznego ogrodzenia z charakterystycznym detalem w kształcie litery „H” oraz uzupełnienie go o nowoczesny akcent przy wejściu na działkę.

Sam podział mieszkań jest bardzo ciekawym elementem projektu – projektanci zadbali o to, aby maksymalnie zachować pierwotny układ konstrukcyjny budynku. Dzięki takiemu podejściu do sprawy, powstały apartamenty o otwartych, powtarzalnych układach. Wyjątkiem jest lokal na ostatnim piętrze, wzbogacony o antresolę powstałą w wyniku adaptacji poddasza.

Prace budowlane w budynku realizowane są od 2022 roku, a obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Poddawana renowacji jest historyczna, drewniana klatka schodowa. Ukończono natomiast prace w zakresie renowacji stolarki drzwiowej, którą oczyszczono, naprawiono i odmalowano na stonowany kolor, dopasowany do reszty wnętrza.

– Prace przy 100-letnim budynku nigdy nie są łatwe i za każdym razem czekają na projektanta i wykonawcę nowe niespodzianki, ale z drugiej strony, dla nas jako projektantów, są wyjątkowo satysfakcjonujące. Szczególnie, kiedy wraca dawna świetność budynku i jego historyczne elementy, które na przestrzeni lat uległy zniszczeniu piszą projektanci z biura IDS Architekci.

Według wykonawcy prace przy wspomnianej willi mają zakończyć się jeszcze w pierwszej połowie tego roku, dzięki czemu obiekt zostanie oddany do użytku przed wakacjami.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

Biznes i inwestycje

Nad jeziorkiem rozpoczęły się prace. Co tu powstaje?

To tylko jeden z elementów całego projektu, obejmującego poprawę infrastruktury rekreacyjnej przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycje

Parking za ponad 672 tysiące złotych już dostępny dla kierowców

Parking przy ul. Dunikowskiego w Szczecinie jest już dostępny dla mieszkańców. Powstało...