Home Ekologia i zdrowie Spacer bliżej natury? Na mapie Szczecina znajdzie się kilka odpowiednich do tego miejsc
Ekologia i zdrowieTurystyka

Spacer bliżej natury? Na mapie Szczecina znajdzie się kilka odpowiednich do tego miejsc

645

Kiedy ulice miasta zaczęły ogrzewać pierwsze promienie słońca, a na trawnikach swoje fioletowe i żółte główki wychylają krokusy to znak, że bezwstydnie wprasza się wiosna. Każdy z kolejnych dni staje się coraz dłuższy, a pogoda wręcz zachęca do wyjścia na spacer. I pomimo tego, że Wały Chrobrego oraz Jasne Błonia stanowią niekwestionowanie dobry wybór na przechadzkę, warto też zwrócić uwagę na te mniej popularne miejsca, by choć na chwilę móc uciec od miejscowego zgiełku. Dziś przychodzimy z zestawieniem kilku propozycji bliżej natury, w których spacer będzie miłą odskocznią. 

Pierwszym absolutnie magicznym i obowiązkowym do zwiedzenia miejscem są Syrenie Stawy położone w Dolinie Niemierzyńskiej. Znajdują się one na podmokłych terenach między ulicami Wincentego Pola, Poziomkową i Międzyparkową w dzielnicy Łękno. Łatwe do zlokalizowania, bowiem kierując się krętymi alejkami z Parku Kasprowicza w stronę kąpieliska Arkonka bez problemu odnajdziemy te bajorka. Na terenie Syrenich Stawów utworzono liczne ścieżki, wiaty piknikowe, zieloną szkołę, a nawet minipunkt widokowy na jedno z rozlewisk. Atrakcji więc nie brakuje, a same Stawy są idealnym wyborem dla każdego miłośnika pieszych wędrówek. To też miejsce, które pozwala w pełni oddać się wszystkim życiowym rozterkom. 

Miejscem, które poprzez swoją magiczność i malowniczość przyciąga niemniej niż Syrenie Stawy bez wątpienia jest Puszcza Wkrzańska. Stanowi jeden z największych kompleksów leśnych Pomorza Zachodniego. Rozległy obszar, który dzielimy z naszymi zachodnimi sąsiadami, tworzy interesujący przyrodniczy rezerwat. A jej położenie czyni ją miejscem rzadko zaludnionym, co na pewno nie ujdzie uwadze miłośnikom ciszy i spokoju. Dzięki wielu wyznaczonym trasom, ścieżkom konnym i rowerowym można aktywnie wypocząć będąc w bliskim kontakcie z naturą. Największe zagęszczenie szlaków turystycznych znajduje się na Wzgórzach Warszewskich, niemniej przygodę po Puszczy Wkrzańskiej da się rozpocząć w dowolnym miejscu. 

Spacerować można również nad charakterystycznie zabarwionym Jeziorem Szmaragdowym. Sztuczne jeziorko położone w szczecińskich Zdrojach, na obszarze Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, powstało w wyniku katastrofy w kopalni kredy w 1925 r. W trakcie prac natrafiono na wody gruntowe, które w całości zalały kopalnię. Okoliczni mieszkańcy twierdzą zaś, że przy odpowiednich warunkach pogodowych na dnie jeziora czasem można dostrzec wagoniki i narzędzia robotników. W pobliżu jeziorka znajduje się punkt widokowy polana Słoneczna, do którego prowadzi spacerowa Ścieżka Zdrowia. Nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca do podziwiania panoramy rozciągającej się na Dolinę Dolnej Odry i miasto Szczecin. 

A dla osób, które są gotowe oddalić się trochę od miasta ciekawą propozycją wydaje się Krzywy Las położony w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino. Zagajnik mieszczący się na powierzchni zaledwie 0,3 ha przyciąga zainteresowanych poprzez charakterystycznie uformowane sosny. Na obszarze znajduje się ponad 50 tak nietypowych drzew, wygiętych pod kątem około 90 stopni od około 20 cm nad ziemią. Co ciekawe, ich całkowita wysokość nie przekracza 15 m. Dodatkowo, w ramach porozumienia Gminy Gryfino, Polskiej Grupy Energetycznej i Lasów Państwowych, Krzywy Las dwa lata temu został zrewitalizowany. Tym bardziej więc warto zwiedzić to nietypowe miejsce. 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Zaczyna się montaż. Pierwsze podziemne śmietniki na Starym Mieście będą lada moment

Trzy podziemne pojemniki na szkło, tworzywa sztuczne i papier zostaną zainstalowane przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...