Home Biznes i inwestycje SKM w budowie. Postępy prac widać gołym okiem
Biznes i inwestycje

SKM w budowie. Postępy prac widać gołym okiem

103

Lata mijają, a Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej wciąż nie ma. SKM-ka ma połączyć Prawobrzeże Szczecina z centrum miasta, a także z Policami, Goleniowem, Stargardem i Gryfinem. Kiedy mieszkańcy Szczecina i regionu pojadą wreszcie całą trasą szybkiej kolei? 

Cała inwestycja miała zakończyć się w 2022 roku. Terminu nie udało się dotrzymać, ze względu na brak porozumienia między spółkami wykonawczymi. W 2018 roku projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej uzyskał unijne dofinansowanie w wysokości 85% wartości inwestycji, czyli ponad pół miliarda złotych. Istniało zagrożenie, że w związku z opóźnieniem, środki trzeba będzie zwrócić. Tak się nie stało, ale na przestrzeni lat inwestycja znacznie podrożała – wiadomo już, że koszt budowy SKM-ki finalnie przekroczy miliard złotych. 

Najwięcej problemów stanowi połączenie między Szczecinem a Policami. Warto wspomnieć, że regularny ruch pasażerski na tym odcinku nie istnieje od niemal 20 lat. Kursują za to pociągi towarowe. Najbardziej newralgiczny element całej inwestycji jest też jednym z najważniejszych, bo to właśnie na tej trasie rozplanowano kluczowe przystanki kolei. Na budowanej ciągle stacji Szczecin Niebuszewo kończyć swój bieg ma większość pociągów skierowanych do Goleniowa, Stargardu i Gryfina. Z kolei Police – 30 tysięczne miasto – jako jedyne w aglomeracji szczecińskiej nie ma żadnego połączenia kolejowego. 

Intensywne prace prowadzone są przy budowie peronów i stacji przesiadkowych. 

– Na Niebuszewie w rejonie ulicy Kołakowskiego powstaje parking na blisko 170 miejsc postojowych. Dodatkowo oczywiście cała infrastruktura, która będzie miała za zadanie doprowadzić pieszych i rowerzystów do peronów stacji SKM-ki. Na dzisiaj prace skupiają się na budowie placu parkingowego – wykonane zostały tam już podbudowy, układana jest też nawierzchnia miejsc postojowych. Kontynuowane są także prace związane z budową kanalizacji deszczowej – mówi Piotr Zieliński, rzecznik spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. 

Kończą się również prace przy stacji budowie stacji SKM Żelechowa. 

– W rejonie ulicy Bogumińskiej ułożono nawierzchnię zatoki autobusowej, ustawiono krawężniki. W ramach prac związanych z branżą elektryczną ułożone zostały kable zasilania tablic systemu informacji pasażerskiej oraz oświetlenie – dodaje Piotr Zieliński. 

Jak przekazało PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. najszybciej możemy spodziewać się zakończenia prac na trasie ze Szczecina do Stargardu, Gryfina i Goleniowa. Tu prace mają zostać sfinalizowane do końca bieżącego roku. Wyjątkiem są przystanki w Dąbiu i Zdrojach, na które trzeba będzie poczekać nieco dłużej – do końca 2024 roku. Budowa całej trasy, aż do Polic, ma się zakończyć dopiero w połowie 2025 roku. To oznacza, że pierwsi pasażerowie całą trasą pojadą prawdopodobnie w 2026 roku. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Odnowią elewację na Alei. Za miesiąc ma być inaczej

To jedno z miejsce, które najbardziej zwraca na siebie uwagę na Alei...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Uwaga, kierowcy! Korki na Trasie Zamkowej

Ogromne korki zaskoczyły dziś mieszkańców Szczecina, którzy kierują się do centrum miasta...

W regionieBiznes i inwestycje

W sąsiednim województwie trwa budowa niezwykłego zakładu. Pracowników szukają także w Szczecinie

Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa...

Biznes i inwestycje

HanseYachts w Polsce obchodzi pierwsze urodziny

Minął rok, odkąd Technologie Tworzyw Sztucznych stały się HanseHachts. Ta symboliczna zmiana...