Home Biznes i inwestycje Ruszyły procedury przetargowe na długo wyczekiwaną drogę
Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Ruszyły procedury przetargowe na długo wyczekiwaną drogę

5.6k

Droga S10 na odcinku Szczecin-Piła mocno się zmieni. Obecnie to jedna z najbardziej nieprzyjaznych dla kierowców dróg tranzytowych w województwie. Przebudowa będzie się wiązała z bezpieczniejszym i szybszym połączeniem z Bydgoszczą oraz dalej z Warszawą.

 

Kto korzysta, ten wie… jeden pas na drodze krajowej w stronę Bydgoszczy to udręka dla kierowców. Droga S10 ma się mocno zmienić, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza pierwsze przetargi na przebudowę trasy na terenie naszego województwa. Obecnie to trzy odcinki, dla których ruszyły procedury przetargowe.

 

Pierwszy odcinek obejmuje trasę Szczecin Kijewo-Szczecin Zdunowo, obejmie nowy przebieg S10 omijający od północy szczecińskie osiedle Płonia. Długość planowanej inwestycji to 4,4 km. Drugi z odcinków obejmie drogę na terenie powiatu choszczeńskiego Recz-Cybowo o długości 15,1 km. Trzeci odcinek to przedłużenie poprzedniego, a w pobliżu węzła Cybowo planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. Odcinek Cybowo-Łowicz Wałecki ma mieć długość 16,6 km.

 

– Dokładnie 113,4 km wynosi długość ośmiu odcinków tej trasy, na które ogłosimy przetargi w ciągu najbliższych tygodni. Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłaliśmy już dokumentację przetargów na realizację trzech odcinków o łącznej długości 36,1 km – informuje szczeciński oddział GDDKiA.

 

Zapowiedź realizacji inwestycji cieszy kierowców i samorządowców.

 

– Oczywiście kibicujemy, by wspomniany projekt został zrealizowany jak najszybciej – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Nie bez powodu mówi się, że czas to pieniądz. Szczecinianie na dojazdy do stolicy stracili już wystarczająco dużo i czasu, i pieniędzy. Nowoczesna droga ekspresowa to także bezpieczeństwo i komfort podróżujących – dodaje.

 

 

Realizacja inwestycji planowana jest w formule projektuj i buduj. Podpisanie umów planowane jest na przyszły rok, natomiast rozpoczęcie robót na 2025 rok. Szacuje się, że jeśli nie dojdzie do opóźnień, nowymi odcinkami kierowcy pojadą za 5 lat, w 2028 roku.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Biznes i inwestycje

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe,...

Motoryzacja

Uważajcie na drogach. A ku przestrodze LEGENDARNE „ALE URWAŁ”

Od rana mamy  naprawdę trudne warunki na drogach w regionie oraz samym...

Motoryzacja

Czy przyjedzie na czas? Jest nowa aplikacja ze szczecińską komunikacją

Co słychać w świecie autobusów i tramwajów? Powstała nowa aplikacja Czynaczas.pl, służąca...