Home Ekologia i zdrowie Pracownicy Lasów Miejskich w Szczecinie zrobili karmniki. Możesz dostać jeden z nich
Ekologia i zdrowie

Pracownicy Lasów Miejskich w Szczecinie zrobili karmniki. Możesz dostać jeden z nich

175

Szczecinianie, którzy chcą pomóc ptakom przetrwać zimę, mogą otrzymać za darmo karmnik wykonany przez pracowników Lasów Miejskich.

 

Zimowe miesiące to ciężki czas dla wielu dzikich zwierząt, ale przede wszystkim ptaków, które mają znacznie utrudniony dostęp do pożywienia. Dlatego warto w tym okresie pamiętać o ich dokarmianiu. Pomogą w tym na pewno specjalne karmniki, które wykonują własnoręcznie pracownicy Lasów Miejskich i za darmo przekazują mieszkańcom Szczecina.

– To kontynuacja, prowadzonej od kilku lat przez Wydział Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych, akcji „Szczecin dokarmia ptaki” – informuje Paulina Łątka z biura prasowego szczecińskiego magistratu. – W jej ramach do szczecińskich szkół, przedszkoli i osób prywatnych trafiło już kilkaset karmników. Leśnicy chcą w ten sposób przybliżyć szczecinianom tematy związane z ochroną przyrody i zaangażować ich w realną pomoc ptakom.

Osoby, które chciałyby otrzymać karmnik, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 723 578 431 (w dni powszednie w godz. 8 – 15).  Po umówieniu będzie można go odebrać w siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Miodowej 3 lub Czarnogórskiej 63.

– Prosimy też pamiętać, że nie jest to masowa produkcja, więc dostępność może być ograniczona – podkreśla Paulina Łątka.

Uwaga! Drewniane karmniki należy samodzielnie złożyć. Będzie do tego potrzeby młotek i wkrętarka.  W pudełku znajdziecie również instrukcję, czym dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić.

– Wszystkim przypominamy, że ptaki jedzą ziarna zbóż, płatki owsiane, słonecznik pastewny, kaszę, kukurydzę, orzechy włoskie, ziemne niesolone, laskowe, niesoloną słoninę, gotowane, pokrojone i niesolone warzywa, czy gotowane jajka – wymienia Paulina Łątka. – Czego nie robimy? Nie karmimy ptaków chlebem i resztkami jedzenia ze stołu, przyprawione i posolone potrawy są dla nich bardzo szkodliwe. Nie podajemy zepsutego, spleśniałego lub zamarzniętego jedzenia, nie wrzucamy jedzenia do wody i nie zaśmiecamy terenu resztkami pokarmu – dodaje.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Grozi nam nowa epidemia? Zmarło dziecko z powodu krztuśca

Tylko do połowy lipca tego roku zachorowały 6844 osoby. W ostatniej dekadzie podobnie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Krew pilnie potrzebna! Stany magazynowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa dramatycznie maleją

O tym, że krew jednego człowieka ratuje życie drugiemu, wiemy wszyscy. Nie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach? Największymi przeciwnikami są wyborcy Konfederacji

Z piątkowej informacji CBOS flash wynika, że opinie Polaków na temat sprzedaży...

AktualnościEkologia i zdrowie

Ten park powstanie. Są pierwsze informacje o tym, jak będzie wyglądał i czego nie będzie można tam robić

Powołanie parku nie doprowadzi do końca żeglowności Odry, wbrew narracji przeciwników powołania...