Home Ekologia i zdrowie W województwie zachodniopomorskim zanotowano wzrost prób samobójczych wśród dzieci
Ekologia i zdrowie

W województwie zachodniopomorskim zanotowano wzrost prób samobójczych wśród dzieci

292

Z danych zebranych przez fundację GrowSPACE wynika, że rok 2023 nie był rokiem łatwym dla polskich dzieci i młodzieży. Okazuje się bowiem, że liczba prób samobójczych sięgnęła 2139, z czego 146 zakończyło się tragicznie. Liczby te mogą być niepełne. Fundacja GrowSPACE bazuje na danych przedstawionych przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji, a warto zaznaczyć, że nie każda próba samobójcza rejestrowana jest przez ten organ władzy.

 

Najnowsze dane są niepokojące, bowiem w 2023 roku zanotowany został wzrost liczy prób samobójczych w stosunku do roku 2022. Dwa lata temu prób samobójczych było 2031, czyli o 108 mniej niż w roku ubiegłym. To niepokojąca tendencja, a jednocześnie głośny sygnał, że psychiatria dziecięca w Polsce wymaga natychmiastowej reformy. 

 

 

Z raportu wynika również, że w województwie zachodniopomorskim odnotowany został wzrost o 20 prób samobójczych i 6 zakończonych zgonem. 

– W 2023 roku w zachodniopomorskim 10 prób samobójczych najmłodszych osób zakończyło się zgonem. W 2022 roku były to 4 próby, a więc jest to wzrost o 150 procent – mówi szczecińska aktywistka, Dagmara Adamiak. – Jest to naprawdę poważna sytuacja. Musimy podjąć zdecydowane kroki i to jest nasza ogromna odpowiedzialność, żeby to się zmieniło i żeby ta liczba zaczęła maleć. Trzeba podjąć natychmiastowe kroki aby wesprzeć osoby najmłodsze w całej Polsce i w naszym województwie zachodniopomorskim. To się musi skończyć. Młodzi ludzie nas potrzebują – dodaje. 

Dzieci często już na pierwszym etapie kryzysu mogą mieć trudność ze znalezieniem osoby, z którą mogłyby podzielić się problemami. Kłopot może pojawić się już w placówkach oświaty. Szacuje się, że w obecnym roku szkolnym tylko w województwie zachodniopomorskim liczba wakatów na stanowisku psychologa wynosi ponad 34 procent. O tym problemie poniekąd mówi także Kornel Kamasz, aktywista z Fundacji Równie:

– W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje 3 miliardy zł na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE, patrząc po tych wynikach, jest to spory krok w dobrą stronę rozwojową dla przyszłości zdrowia psychicznego młodych. Według tej rekomendacji musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Dzięki temu, że mamy te pieniądze musimy koordynować, które rzeczy możemy dalej rozwijać. Jedną z takich rzeczy jest pomoc środowiskowa i ambulatoryjna, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi. Wsparcie referencji, czyli tzw. poziomu zero. Mówimy tutaj o profilaktyce i psychoedukacji. Rozwoju instytucji i zawodów pozamedycznych. Mowa o nowych zawodach, jak i zawodach, które już istnieją i o wsparciu ich.

Z kolei Martyna Kawiak, jedna z inicjatorek akcji „Dbaj o Zdro(w)je! mówi:

– To nie jest czas na mówienie „później, kiedyś”. Potrzebujemy nowych placówek i więcej refundacji.

 

Pomocy w sytuacjach kryzysowych można szukać dzwoniąc pod numery:

  • 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
  • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 
  • 22 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 
  • 800 70 2222 – Całodobowy numer dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Ratują niechciane zwierzaki, a potem oddają je za darmo do adopcji

Przy ulicy Leszczynowej 22 w szczecińskich Zdrojach jest niezwykły sklep zoologiczny, który...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowieW regionie

Powstaną nowoczesne stacje pogotowia ratunkowego. Rusza przetarg na budowę 3 obiektów

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ogłosiła przetarg na budowę trzech nowych...

Ekologia i zdrowie

„Obawiamy się, że kolejna pożyczka z Banku Światowego zostanie przeznaczona na betonowanie rzek”

Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki oraz Koalicji Czas na Odrę napisali list do...